Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Süresiz grevden, genel greve

Süresiz grevden, genel greve

Güney Afrika’da, 1 milyon kamu emekçisinin 18 Ağustos’ta başlattığı grev sürerken; COSATU (Güney Afrika Sendikaları Kongresi), taleplerinin kabul edilmemesi halinde, 26 Ağustos’ta genel greve çıkılacağını açıkladı.

Kamu emekçilerinin süresiz kaydıyla başlattıkları grev, yasaklama ve polis kurşunlarına karşın, büyüyerek sürüyor. Özellikle eğitim ve sağlık hizmetlerinin neredeyse tümüyle durmasına yol açan grev karşısında devlet; önce yasaklama getirmişti. Yasak etkisiz kalınca, bu kez polisi, emekçilerin yol kesme ve grev kırıcıları engelleme eylemleri üzerine salmıştı. Polisin plastik mermilerle saldırısı da grev ve gösterileri bastıramayınca; bu kez, asker sağlıkçılar kamu hastanelerine gönderilmeye başlandı. Devlet, COSATU’ya, 21 gün içinde, kendi verdiği yüzde 7 zam teklifini kabul edip, sözleşmeyi imzalamasını; yoksa, anlaşmanın tek taraflı olarak uygulanacağını dayatıyor!

COSATU Genel Sekreteri Zwelinzima Vavi, Hükümet’in yüzde 8,6 zam taleplerini kabul etmemesi halinde; 26 Ağustos’ta genel greve çıkarak, Güney Afrika ekonomisini bütünüyle durduracaklarını açıkladı. Vavi, tüm işçileri de, grevi desteklemeye ve eylemleri yoğunlaştırmaya çağırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*