Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sumimoto işçilerinin direnişi ile dayanışmaya!

Sumimoto işçilerinin direnişi ile dayanışmaya!

Çankırı’da Japonya merkezli Sumimoto lastik fabrikasında işçilerin direnişi bir haftadır sürüyor.

Sumimoto işçilerinin, Petrol-İş sendikasından istifa edip DİSK/Lastik-İş’e geçmesi üzerine 10 işçi işten atılmıştı. İşten atmalar ve patron, polis, jandarma, AKP baskılarının had safhada artması üzerine, fabrikada çalışan 900 işçi -çalışmaya devam eden küçük bir grup dışında- işbırakarak direnişe geçti.

İşçiler özellikle Çankırı’nın en büyük fabrika ve tekellerinden Sumimoto ile Çankırı’nın en büyük yerel sermaye grubu olan Filiz Ailesi ve AKP Çankırı milletvekili Hüseyin Filiz arasındaki bağıntıya dikkat çekiyorlar. Hüseyin Filiz’in Lastik-İş’e geçen bir Sumimoto işçisinin nişanını kadın tarafının ailesine baskı yaparak bozdurmaktan, esnafa direnişe destek vermemeleri için tehdit etmeye kadar, Sumimoto patronunun hizmetinde olduğunu öfkeyle anlatıyorlar.

Sumimoto işçileri üzerinde yoğun polis baskısı da sürüyor. Polis birçok kez işçileri “çadır, pankart olursa müdahale ederiz, OHAL’de direniş yasak” diye tehdit etti. Polis OHAL gerekçesiyle işçilerin direniş çadırı kurmasını engellemekle kalmadı, direniş ateşini de “havayı kirlettiği” gerekçesiyle TOMA’yla söndürdü.

Sumimoto’da hergün binlerce ton lastik yakılıp eritiliyor, dumanı olduğu gibi havaya salınıyor. Kapitalist tekellere azami karları için havayı tonla kirletmek serbest. İşçilere tek lastiği bile direniş için, kullanım değeri olarak yakmak yasak!

İşçiler Sumimoto’nun işçi servisi ve fabrika yemekleri paralarını bile ücretlerden kestiğini, çoğunluğun asgari ücret civarına çalıştığını anlatıyorlar. Petrol-İş’e bu durumu birçok kez bildirmelerine karşın Sumimoto yönetimiyle içli dışlı olan bu sendika hiçbir şey yapmayınca, sendika değiştirmeye karar vermişler. Ama DİSK/Lastik-İş’in de farklı olmadığını görecekler. Direniş zaten işçilerin taban inisiyatifi ile sürüyor.

Çankırı da artık işçi eylemleriyle anılan bir kent haline geldi. Geçtiğimiz ay TOKİ taşeron işçileri çatıya çıkarak ödenmeyen ücretleri için eylem yapmıştı. Geçtiğimiz yıllarda da Söğetsan Seramik fabrikası işçileri uzun soluklu bir direniş gerçekleştirmişti. Tekelci sermaye, devlet, yerel patronlar, medya, sendika bürokrasisi tarafından kuşatılmış Sumimoto işçileri, son dönemin önemli direnişlerinden birini gösteriyorlar. Sumimoto işçileri ile sınıf dayanışmasını yükseltelim, tekil direnişlerimiz üzerindeki sermaye ablukasını sınıfa karşı sınıf mücadelesiyle kıralım! Taban örgütlenmelerimizi, sınıf dayanışması ağlarımızı, işçi komite ve meclislerimizi yaratalım, güçlendirelim. Sınıf mücadelesi taleplerimizi ortaklaştıralım, büyütelim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*