Anasayfa » DÜNYA » Sudan’da İslamcı Beşir rejimi, kitle isyanı karşısında çöküyor!

Sudan’da İslamcı Beşir rejimi, kitle isyanı karşısında çöküyor!

Sudan’da Aralık ayında başlayan büyük kitle gösterileri doruk noktasına çıktı.

19 Aralık’ta ekmek fiyatının 3 katına çıkartılması ve benzin zamları üzerine başlayan gösteriler, hızla, 30 yıldır iktidarda olan İslamcı faşist Ömer el-Beşir rejimine karşı bir harekete dönüşmüştü. Gösteriler, Beşir’in istifası ve rejim değişikliği isteyen bir halk isyan ve direnişi biçimini aldı. Hareket başını meslek örgütleri birliğinin çektiği, her türden muhalefet sınıf, parti, sendika, grup ve çevresinin bulunduğu “Özgürlük ve Değişim İttifakı” platformu çatısı altında toplanmış görünse de, isyan ve direniş hareketi içinde işçiler, işsizler, kadınlar, kent yoksulları, öğrenciler ağırlığı oluşturuyor.

Beşir iktidarının krizi gösterilerle iyice derinleşti. Şubat ayında, İktidar aygıtının çekirdek ve en dehşetengiz güçlerinden olan İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı başkanı, Beşir’in görevden çekileceğini açıkladı. Ardından Beşir bir karşı darbe yaparak olağanüstü hal ilan etti ve tüm yetki ve idareyi kendisine ve orduya devrettiğini açıkladı. Ancak ordu göstericilere pek müdahale etmedi.

En son Cumartesi günü, meslek örgütleri birliği başkent Hartum’a, Beşir’in sarayının yakınlarındaki genelkurmay binasının önüne büyük bir yürüyüş ve Beşir istifa edinceye kadar meydan ve caddelerin işgaline devam çağrısı yaptı.

Gösteri çağrısı, Sudan’da 30 yıl önce gerçekleşmiş bir halk isyanının yıl dönümüne denk getirildi. O dönemde halk isyanı üzerine ordu mevcut devlet başkanını indirmiş, daha sonra yönetimi genel seçimlerle belirlenecek hükümete devretmişti. Hareket içindeki burjuva ve orta sınıf muhalefet güçleri, bir kez daha ordunun Beşir’i indirmesini istiyor, kitlelere “tek ordu, tek halk”, “ordu halk elele” sloganlarını attırmaya çalışıyor. Beşir ve partisinin gitmesinden sonra yönetimin bir “teknokratik ara rejim hükümetine” devredilmesini, daha sonra seçimlere gidilmesi tarzında, son derece berbat bir programa sahip. Yani “demokrasi ve değişim” adı altında çözülen rejimin boşluğunun temel burjuva ve devlet güçleri tarafından doldurulması, vb.

Ancak Sudan’daki hareket bu burjuva ve orta sınıf güçleriyle sınırlı değil. İşçi sınıfı, kent yoksulları, gençler, rejimin bir bütün olarak yıkılmasını istiyor.

Son iki gündeki çatışmalarda 5 gösterici daha öldürüldü.

Sudan’da başkentin devlet binaları dışındaki tüm meydan, cadde ve sokakları, iki gündür milyonları bulan eylemci kitlelerin denetiminde görünüyor. Ancak 2 gündür tüm işyerleri kapalı, elektrikler ve sosyal medya kesik olduğundan ne olup bittiğine dair yeterli bilgi alınamıyor.

Sudan’da kitlelerin büyük isyan ve direniş hareketi karşısında, Beşir rejiminin iyice çözülme sürecine girdiği kesin gibi görünüyor. Mevcut üstyapı çöküyor. Ancak ortaya çıkan iktidar boşluğunu kimin nasıl dolduracağı; yeni üstyapıyı hangi sınıf ve güçlerin nasıl kuracağı; hem mevcut devlet aygıtı içindeki temel kurum ve güçler, hem muhalefet hareketi içindeki farklı ve çelişen sınıf çıkarları, ve bunların tümü arasındaki ilişki, çelişki ve ittifakların nasıl seyredeceği, henüz belirsiz görünüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*