Anasayfa » BASINDAN » Sudan Komünist Partisi’nin bildirgesi

Sudan Komünist Partisi’nin bildirgesi

Sudan Komünist Partisi’nin deklarasyonu:

Partimizin ilan edilmiş tutumu nettir; herhangi bir askeri darbeyi, devrimi çalma veya tasfiye etme girişimlerini reddeder. Miadı dolan eski rejimin, askeri konsey dahil hiçbir temsilcisinin geçiş hükümetinde yer almasına onay vermez, yıkılan aşağılık rejimi yeniden tesis etmeye dönük çabaları reddeder.

İsyan eden halkımıza!

Komünist Partisi, 13 Nisan Cumartesi günü Askeri Konsey temsilcileriyle görüşen heyetin bir parçası değildi. Ulusal Birlik Koalisyonu üyeleri, aynı mekanda bulunmalarına rağmen kasten toplantının dışında bırakıldı. Toplantıya katılan bazı siyasi güçlerin temsilcileri tarafından alelacele yapılan açıklamalar, partimizin sabit tutumunu ifade etmiyor.

Partimizin ilan edilmiş tutumu nettir; herhangi bir askeri darbeyi, devrimi çalma veya tasfiye etme girişimlerini reddeder. Miadı dolan eski rejimin, askeri konsey dahil hiçbir temsilcisinin geçiş hükümetinde yer almasına onay vermez, yıkılan aşağılık rejimi yeniden tesis etmeye dönük çabaları reddeder.

Halkımızın talepleri net ve güneş ışığı kadar berrak; ulusal krize kökten çözüm. Zulüm, yolsuzluk ve rant ekonomisine dayalı rejimin, milisleri ve çıkardığı yasalar dahil tümüyle ortadan kaldırılması ve Sudan halkına karşı suç işleyen, onurunu kıran ve küçük düşürenlerin yargılanması.

Devrimi inşa eden ulusal güçler, daha önce vardıkları anlaşmaya uygun olarak dört yıllık bir ulusal sivil geçiş hükümetinin kurulması için ısrar etmeliler. Özgürlük ve Değişim Güçleri, isyan eden halkımızın, yarının Sudan’ına dair özlem ve isteklerine uygun bir şekilde Sudan devletini yeninden yapılandırmak için çalışmalı. Halkımızın “Devrim halkın tercihidir!” “Özgürlük, barış, adalet!” “Hırsızlara karşı barışçıl isyan!”, “Yıkıl git yeter!” “Birincisi, ikincisi ve üçüncüsü yıkıl git!” şiarları gerçekleşene ve 30 yıldan beri halkın göğsüne çöreklenmiş bu karanlık düzenin son temsilcisinden hesap sorana kadar mücadele devam etmelidir.

Statükoyu devam ettirme, herhangi bir askeri otoriteyi tanıma veya Özgürlük ve Değişim Güçleri liderliği tarafından verilenler dışındaki kararları reddettiğimiz gibi, Sudan Kongre Partisi Başkanı Ömer el-Dukair ile Ümmetin Ulusal Partisi Genel Başkan yardımcısı Maryam el-Sadiki’nin, Özgürlük ve Değişim Güçleri’nin kürsüsünü gasp etmesini de reddediyoruz.

Sudan Komünist Partisi, başkent Hartum ve Sudan’ın farklı kentlerindeki devrimci gençleri, kadınları ve yaşlıları devrimlerini savunmaya, zaferi güvence altına alan kadar mücadele alanlarını terk etmemeye çağıyor.

Ayrıca bütün yurtsever güçleri, miadı dolmuş eski rejimin kalıntılarına karşı uyanık olmaya, önerecekleri herhangi bir siyasi uzlaşmayı reddetmeye ve köklü çözümde ısrar etmeye çağırıyoruz. Bu tutum İslamcıların yeni bir maskeli balo düzenleyip o iğrenç uygarlık yönelimlerini yeniden dayatmalarını engellemenin de güvencesi olacaktır.

Sudan Komünist Partisi Siyasi Büro
14 Nisan 2019

Çev: Kızıl Bayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*