Anasayfa » DÜNYA » Sudan direniş güçlerinin bildirgesi

Sudan direniş güçlerinin bildirgesi

Sudan Özgürlük ve Değişim İttifakı bildirisi

Askeri cuntayla müzakerelerin durdurulması ve sivil itaatsizlik hareketinin örgütlenmesi

Özgürlük ve Değişim İttifakı, her zamankinden daha örgütlü ve birleşik bir ruhla Hartum’daki askeri Genel Kurmay’ın önünde gerçekleşen oturma eylemleri neticesinde vuku bulan olayların takibi çağrısında bulunmaktadır. Bu sebeple, ilk gelen bilgiler ışığında sorumluluğu doğrudan askeri cuntaya ait olmak üzere en az 13 kişinin Devlet Konseyi’nin kurşunlarına kurban gittiğini ve yüzlerce yaralının bulunduğunu bildiriyoruz.

1) Bu katliamın tüm sorumluluğu askeri cuntadadır. Hartum ve En Nahud şehirlerinin de aralarında bulunduğu pek çok şehirde çevik kuvvet, ordu, polis ve paramiliter güçlerin barışçıl oturma eylemlerine saldırısı sonucu yitirdiklerimizin cenazelerine henüz ulaşamamış bulunuyoruz.

2) Askeri Cunta ile tüm temas ve müzakerelerin sonlandırıldığını bildiriyoruz. Cunta’nın ve onun liderlerinin, 11 Nisan 2019’dan beri süren katliamlardaki sorumluluğu göz önünde bulundurulduğunda, Sudan halkı ile herhangi bir müzakereyi yürütecek meşruiyeti kalmamıştır. Söz konusu katliamlarda sorumluluğu bulunanların zaferi kaçınılmaz Sudan Devrimi tarafından tesis edilecek adil mahkemeler tarafından yargılanmaları için mücadelemizi sürdüreceğiz.

3) Özgürlük ve Değişim İttifakı olarak bugünden itibaren (3 Haziran 2019) rejim yıkılına dek süresiz genel grev ve sivil itaatsizlik eylemlerinin örgütlenmesi için çağrıda bulunuyoruz.

4) Özgürlük ve Değişim Güçleri ordu ve polis içindeki onurlu kesimleri Sudan halkının cunta rejiminin yıkılmasına ve sivil bir otoritenin tesis edilmesine dönük gösterdiği iradeye sahip çıkmaya, cuntanın kontrolündeki paramiliter çetelere karşı halkı koruma görevini yerine getirmeye çağırıyoruz.

5) Bölgesel ve uluslarası kamuoyunu darbeyi tanımamaya, Sudan halkı ve onun devriminin yanında yer almaya davet ediyoruz.

Özgürlük ve Değişim İttifakı

3 Haziran 2019

Many dead bodies of peaceful protesters are on the ground while TMC militias continue to chase and fire at people in an attempt to disperse the sit-in in front of the army's HQ using excessive violence. Until now death toll reached 21 and is on the rise.#SudanUprising#TMC_violations#HQ_massacre

Gepostet von Sudanese Translators for Change STC am Montag, 3. Juni 2019

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*