Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sudan: Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

Sudan: Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

Sudan’ın başkentinde islamcı yarı-askeri faşist rejim şefi Beşir’in defedilmesi için yüzbinlerin 5 gün süren büyük eylem dalgasının ardından, ordu bir saray darbesi yaptı. Beşir’i, parti yöneticilerini ve bazı bakanları tutukladı. Yönetime el koyduğunu açıklayan yüksek askeri konsey şefi general Awad İbn Auf kendi şefliğinde ordunun yönetime el koymasının 2 yıl süreceğini açıkladı. Ordunun ilk icraatı Beşir’in 19 yıldır sürdürdüğü olağanüstü hal’i uzatmak oldu.

Sudan’daki isyan ve direniş hareketi önce Beşir’in tutuklandığı duyurulunca büyük bir coşku yaşadı. Ardından Beşir’in Şubat ayında başkan yardımcılığına atadığı ve bir dizi yetkiyi devretmiş olduğu general Auf’un yönetime el koyduğunu öğrenince büyük bir öfke yaşadı.

Sudan Komünist Partisi, Sudan Meslek Örgütleri Birliği, Sudan Kongre Partisi ve direniş hareketinin çatı platformu “Özgürlük ve Değişim Güçleri” ordunun yönetime el koymasını tanımadıklarını açıkladı ve yeniden Hartum’a genelkurmay binasının önüne eylem çağrısı yaptı.

Meslek Örgütleri Birliği, “Devrimimizi saray darbesine karşı savunalım” çağrısı yaparak, 18 Nisan’a kadar genel grev kararı aldı.

Sudan Komünist Partisi, “Beşir gibi takipçileri de gidecek. Bütün diktatörler devrilecek.” açıklaması ve eylemleri yükseltme çağrısı yaptı.

Sudan Kongre Partisi, “Yarım zaferi kabul edemeyiz. Eylemlerde bu amaç için yaşamlarını feda eden 60 şehidimize sözümüzü tutmak için tam zafere kadar savaşacağız” açıklamasını yaptı.

Meydanlarda yeniden toplanıp, askeri darbecilerin gece sokağa çıkma yasağını da fiilen çiğneyen on binlerce eylemci, geleneksel eylem davullarıyla “ilki defoldu, ikincisi de defolacak!”, “zafere kadar mücadeleye devam” şarkılarını söylüyor.

Önceki gösterilere katılmış eylemcilerin çoğu, Sudan’da askeri saray darbesiyle “eski sistemin yeni elbiselerle kendini kurtarmaya çalıştığını, buna izin vermeyeceklerini” söylüyor.

Devam eden gösterilerin başlıca istemleri, ordunun yönetimi derhal sivillere devretmesi ve ordu/darbe şefi general Auf başta olmak üzere, Beşir çetesinin tümünün defolması.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*