Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Şubat 2011 iş kazaları raporu

Şubat 2011 iş kazaları raporu

Şubat’ta basından takip ettiğimiz kadarıyla meydana gelen iş kazalarında 67 işçi hayatını kaybetti; 309 işçi yaralandı. Organize sanayi bölgeleri, fabrika ve imalathanelerde meydana gelen kazalarda 39 işçi öldü, 159 işçi yaralandı. Ölen 39 işçinin 7’si trafik kazası, 4’ü düşme-çarpma ya da ezilme, biri zehirlenme sonucu, biri de bacağını makineye kaptırdıktan sonra kan kaybından öldü.

Kaynak: -Sendika.Org /14 Mart 2011 / Yandı, gömüldü, ‘şikayet etmediler’ (Şubat 2011 iş kazaları raporu)

“İşçiler şikayet etmedi” (Devlet Bakanı Faruk Çelik) “Biz yapısal ve teknolojik tedbirleri alsak bile eğer insanlar kendi hayatlarını önemsemiyorlarsa bu çok büyük bir zafiyettir” (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer) İki bakan, bu sözleri OSTİM’de meydana gelen ve 20 işçinin öldüğü, 52 işçinin yaralandığı patlamaların ardından sarf etmişti.

2008 yılında Davutpaşa’da 21 işçinin hayatını kaybettiği patlamanın hesabını sormayan AKP’li bakanlara göre ‘tüm tedbirlerin alındığı Türkiye’de’, 28 gün süren şubat ayında basından takip ettiğimiz kadarıyla 67 işçi ‘kendi hayatlarını önemsemedi’ ve 309 işçi de ‘aynı zafiyete meyletti.’

AKP’nin aldığı tedbirler, can kayıplarını önlemekten çok, daha fazla iş kazasına davetiye çıkarır nitelikte. 67 işçinin hayatını kaybettiği şubat ayında TBMM tarafından kabul edilen AKP’nin Torba Yasası, işyeri denetimlerini müfettişlerin elinden alarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na devretti. Başında, işçilerin hayatlarını önemsemediğini düşünen bir bakanın olduğu bakanlığın nasıl denetimler yapacağı ise merak konusu.

Şubat’ta basından takip ettiğimiz kadarıyla meydana gelen iş kazalarında 67 işçi hayatını kaybetti; 309 işçi yaralandı. Organize sanayi bölgeleri, fabrika ve imalathanelerde meydana gelen kazalarda 39 işçi öldü, 159 işçi yaralandı. Bu kazaların içinde patlamalarda 20’si OSTİM’de, 2’si Antalya’da ve 3’ü Batman’da olmak üzere 26 işçi yaşamını yitirirken 79 işçi yaralandı. Ölen 39 işçinin 7’si trafik kazası, 4’ü düşme-çarpma ya da ezilme, biri zehirlenme sonucu, biri de bacağını makineye kaptırdıktan sonra kan kaybından öldü.

Şubat ayında madenlerde meydana gelen kazalarda da 11’i Maraş’taki Çöllolar sahasında, biri de Denizli’de olmak üzere 12 işçi hayatını kaybederken 15 işçi de yaralandı. Ölüm ve yaralanmaların tümü göçüklerden dolayı oldu.

İnşaat sezonu olmamasına rağmen havaların nispeten sıcak olduğu Antalya, Mersin, Urfa gibi kentlerde inşaatlarda meydana gelen iş kazalarında 7 işçi öldü, 86 işçi de yaralandı; 86 işçinin 50’si gıdadan, 14’ü de sobadan sızan gazdan zehirlendi.

Şubatta meydana gelen kazalarda 2 enerji işçisi, 2 belediye işçisi, 2 nakliye işçisi, 1 orman işçisi ve 1 de mevsimlik tarım işçisi yaşamını yitirdi. Silikozis hastası olan kot kumlama işçilerinden hayatını kaybeden işçi sayısı 49’a yükseldi.

En çok kaza Eskişehir’de meydana geldi. Eskişehir’i İstanbul, Maraş, Kocaeli, Bursa, Ankara, Urfa, Mersin, Sakarya, Antalya, Kayseri ve İzmir izledi.

________________________________________


28 Şubat – Çatıdan düşen işçi ağır yaralandı – Bursa

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren mobilya fabrikasında meydana gelen olayda, 7 metre yüksekliğindeki çatıdan düşen işçi ağır yaralandı. Organize Sanayi Bölgesi 4. caddede faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasında çalışan işçi, çatıda temizlik yaparken bir anda dengesini kaybederek beton zemine düştü. 25 yaşındaki mobilya işçisi Emrah Koçak, fabrikanın etermit döşeli çatısında diğer arkadaşları ile birlikte temizlik yaparken, havalandırma boşluğunu kapatan naylonun üzerine basınca 7 metre yükseklikten beton zemine düştü. Ağır yaralanan Erhan Koçak, arkadaşlarının haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil Servis ambulansı ile İnegöl Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu tespit edilen Emrah Koçak, Acil Servis’teki müdahalenin ardından hastanede tedavi altına alındı. Genç işçi Koçak’ın durumunun ağır olduğu, olayla ilgili olarak emniyet ekiplerinin başlattığı tahkikatın sürdüğü belirtildi.

27 Şubat – Kot kumlamaya 49’uncu can – İstanbul <
Kot işçilerinin dramını anlatan ‘Dönüş’ belgeselinin kahramanlarından Mehmet Şah Yalçın da hayata 31 yaşında veda etti. Radikal gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberi şöyle: Mehmet Şah Yalçın, iki yıl önce çekilen, silikozis hastalarıyla ilgili ‘Dönüş’ adlı belgeselde, “Bir gün ölmüşüz daha rahat olur bizim için. Nefes darlığından dolayı… Ben uyuyamıyorum” diyordu. 31 yaşındaki Mehmet Şah, aynı belgeselde öyküsü anlatılan 11 işçiden üçü gibi hayatını kaybetti. Kot kumlama kurbanlarının sayısı 49’a çıktı. Yalçın, Batmanlı genç bir işçiydi. Eli ekmek tutsun diye geldiği İstanbul’da, 2004-2007 arasında Güngören’deki bir kot kumlama atölyesinde çalıştı. Aynı yılın sonunda rahatsızlandı. Önce tüberküloz teşhisi konuldu. Fakat sonra kot kumlama işinin akciğerleri tahrip ettiği silikozise yakalandığı ortaya çıktı. Artık çalışamıyordu. Üç yıldır oksijene bağlı yaşıyordu. Kayseri Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden Soner Yıldırım, 2009 yılında, silikozis hastalarını konu alan ‘Dönüş’ adlı bir belgesel çekiyordu. Belgesel için Bingöl’de 22 yaşındaki Hacı Önal’la, İstanbul’da Mehmet Şah Yalçın’la görüştü. Yalçın, geçmişteki çalışma koşulları için, “Orada yatan arkadaşlar vardı. Onlar da zaten huzurlu şekilde ne uyuyabiliyordu ne yemeklerini yiyebiliyordu. Yediğin zaman da tozu yutuyorsun. Yemek yiyemiyorsun, çay içemiyorsun” diyordu. Ölümü beklediği aşikârdı. Önce Hacı Önal, Kasım 2009’da öldü. Önceki gün de Mehmet Şah Yalçın son nefesini verdi. Yalçın, Esenler’de uğurlandı. ‘Dönüş’te Yalçın ve Önal’la beraber 11 silikozis hastasının anlatımlarına yer verilmişti. Bu hastalardan ikisi, 27 yaşındaki Tokatlı Ertuğrul Doğru ve 25 yaşındaki Sinoplu Beytullah Özkaya, 2007 ve 2008’de, yani belgeselden önce ölmüştü. Önal ve Yalçın’ın da belgeselden sonra ölümüyle geriye yalnızca altı işçi kaldı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Temmuz 2010 itibariyle 1388 silikozis hastası var. Fakat kayıtdışı rakamın 5 bin olduğu sanılıyor. Kot Taşlama İşçileri Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Bu ölümler insanlık dışı koşullarda çalıştırılan işçiler için kader değildir. Bu koşullarda çalıştıran işverenlerden, koşulları denetlemeyen, bu atölyelerin varlığına izin veren, göz yuman yetkililerden hesabın sorulmasını istiyoruz” denildi.

27 Şubat – Şebinkarahisar’da iş kazası – Giresun
Uğurca Köyü’nde işçi olarak çalışan M.Ç.nin bulunduğu zeminin buzlu ve eğimli olmasından dolayı dengesini kaybederek yere düşüp yaralandığı tespit edilmiştir.

26 Şubat – Şeker fabrikasında iki işçi yaralandı – Eskişehir

Eskişehir’de, meydana gelen iş kazasında 2 işçinin yaralandığı bildirildi.

26 Şubat – Eskişehir’de meydana gelen iş kazasında bir işçi yaralandı – Eskişehir
Alınan bilgiye göre, Organize Sanayi Bölgesi 8. Cadde’de faaliyet gösteren bir fabrikada işçi olarak çalışan Salim Yılmaz (21), iş yerinin kaynak bölümünde kaynak yaptığı sırada, sıçrayan kıvılcımın aseton maddesine değmesiyle parlama oldu. Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Yılmaz, arkadaşlarının haber verdiği 112 Acil Servis ekipleri tarafından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Tedavi altına alınan Salim Yılmaz’ın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

25 Şubat – Kocaeli’nde iş kazası: 1 ölü – Kocaeli
Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde demir çelik fabrikasında çalışan bir işçi, kafasına vinç çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kartepe’nin Aslanbey beldesinde bir demir çelik fabrikasında çalışan Selahattin Kocacık (50), kafasına vincin çarpması neticesinde ağır yaralandı. Kocacık, olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Bekirpaşa beldesinde oturan Selahattin Kocacık’ın emekli olduktan sonra fabrikada işe başladığı öğrenildi. Şahsın cesedi otopsi için Asli Mezarlık morguna kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

25 Şubat – Halat koptu, demirlerin altında kalan işçi öldü – Konya
Konya’da 100 – 150 kilo ağırlığındaki demirleri indirirken halatın kopması sonucu altında kalan 21 yaşındaki işçi hayatını kaybetti. Olay, merkez Selçuklu ilçesi Horozluhan Mahallesi Camibaşı Sokak’ta bir iş yerinde meydana geldi. İddiaya göre, iş yerinde 100-150 kiloluk demirler halata bağlı olarak vinçle indirildiği sırada çalışan Mustafa Şahin (21), halatın kopması sonucu demirlerin altında kaldı. Arkadaşları tarafından demirlerin altından kurtarılan Şahin, ambulansla Konya Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Şahin, hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

25 Şubat – İşçi kazada ayağını kaybetti – Giresun
Güce ilçesinde ayağına ağaç düşen kişi ayağını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Akılbaba (şantiye)’da ormanlık alanda meydana gelen olayda, ağaç kesen orman işçisi Yaşar Kaplan’ın (42) ayağına ağaç düştü. Yanında bulunan arkadaşları tarafından ayağı ağacın altından çıkartılan Kaplan, ambulansla Giresun Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Burada yapılan müdahalenin ardından doktorlar Kaplanın ayağının kesilmesine karar verdi. Sol ayağı dizinden kesilen Kaplanın hayati tehlikesi olmadığı ve sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

25 Şubat – Tarım işçileri kaza geçirdi: 12 yaralı – Mersin
Tarsus’un Yeşiltepe Beldesinde, tarım işçilerini taşıyan Zülfikar Gümüştaş yönetimindeki 33 N 0762 plakalı kamyonetin sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu, kamyonetin kasasında bulunan 12 işçi yaralandı. Kamyonetin devrildiği sırada, kamyonetten fırlayarak ve çeşitli yerlerinden yaralanan 12 işçi, olay yerine gelen ambulans ve diğer araçlarla Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken yaralılarının durumunun iyi olduğu öğrenildi.

24 Şubat – Sebze yüklediği kamyondan düştü – Antalya

Gazipaşa Toptancı Halinde önceki akşam meydana gelen iş kazasında sebze yüklü kamyondan düşen Süleyman Şahin(48) adlı işçi yaralandı. Edinilen bilgiye göre olay Cumartesi akşamı saat 21.00 sıralarında Gazipaşa Toptancı Halinde meydana geldi. Çalıştığı iş yerinde kamyona sebze yüklediği öğrenilen Süleyman Şahin adlı işçi, yüklü kamyonun üzerinde iken bir anda dengesini kaybederek 3 metrelik yüksekten yere çakıldı. Düşme nedeniyle yaralanan Şahin, çevredeki vatandaşların yardımı ile kaldırıldığı Gazipaşa Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardından Alanya Devlet Hastanesine sevk edildi. Tomografisi çekildikten sonra geceyi hastanede geçiren Süleyman Şahin, dün sabah saatlerinde taburcu edildi.

24 Şubat – Merdiven boşluğuna düşen kalıp ustası öldü – Bursa

Bursa’da, çalıştığı inşaatta merdiven boşluğuna düşen kalıp ustası hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Kültürpark’ta bulunan bir kongre merkezinin inşaatında çalışan kalıp ustası Mehmet Emin Öztürk (50), 2. kattaki beton kalıplarını sökerken dengesini kaybederek 4 metreden merdiven boşluğuna düştü. Birlikte söktükleri kalıpları dışarıdaki kamyona taşıyan Öztürk’ün arkadaşları olayı fark etmeden yemeğe gitti. Yaklaşık 1 saat sonra geri dönen işçiler, bir süre aradıkları Mehmet Emin Öztürk’ü zeminde yatar halde buldu. İhbar üzerine inşaata gelen 112 Acil Servis ekibince yapılan incelemede, Öztürk’ün hayatını kaybettiği belirlendi. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

23 Şubat – Gemide kaza: 1 yaralı – Çanakkale

Çanakkale Boğazı geçişi yaparken iş kazası geçiren ve parmakları kopma noktasına gelen Antigua&Barbados bayraklı gemideki Ukraynalı personel 40 yaşındaki Serhiy Sazonets, Sahil Güvenlik ekiplerinin özverili çalışması sonucu 1 saat 15 dakikada hastaneye kaldırıldı. Güvertede iniş için uygun yer olmaması ve şiddetli poyraz nedeniyle hava ambulansı yerine Bozcaada açıklarından hızlı botla Çanakkale’ye getirilen denizcinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

23 Şubat – Elektrik panosu patladı: 3 yaralı – Kayseri
OSB 3. Caddesi’nde bulunan bir fabrikanın elektrik panosu arızalandı. 3 gün önce tamiri yapılan elektrik panosunun, tekrar arızalanmasıyla Tayfun Ö. (26) ve Murat Y. (40) isimli işçiler ile Hüseyin K.(18) isimli stajyer öğrenci tamir etmek istedi. Bu sırada henüz nedeni belirlenemeyen bir sebepten dolayı elektrik panosu patladı. Olay yerine çağırılan ambulansla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine kaldırılan yaralılardan Tayfun Ö. (26) ve Murat Y. (40)’nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

21 Şubat – İnşaat işçisi üzerine inşaat kalıbı düşmesi sonucu yaralandı – Urfa
Alınan bilgiye göre, Şenevler Mahallesinde bir inşaatta işçi olarak çalışan Enver Asan, üzerine inşaat kalıbının düşmesi sonucu yaralandı. Hastaneye kaldırılan Asan’ın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

20 Şubat – 50 işçi yediği yemekten zehirlendi – Bursa
Edinilen bilgiye göre, Bursa Doğanbey’de bir inşaatta çalışan işçiler öğle yemeğinde çorba, ıspanak, makarna ve yoğurt yedi. Akşam saatlerinde fenalaşan işçiler mide bulantısı ve kusma şikayeti ile yetkililere haber verdiler. Birçok işçi kendi imkanları ile Bursa Devlet, Çekirge Devlet ve Medikalpark hastanalerine kaldırıldı. Bursa Devlet Hastanesi’nin acil servisi yoğunluk sebebiyle dolup taştı. Ambulanslar, zehirlenen işçileri en yakın hastanelere sevk etti. Olayda 50 işçinin zehirlendiği öğrenildi.

20 Şubat – Çimento fabrikasında üzerine kum dökülen işçi öldü – Siirt

Siirt’in Kurtalan ilçesinde bulunan çimento fabrikasında çalışan bir işçi, üzerine tonlarca ağırlıkta kum dökülmesi sonucu hayatını kaybetti. Edinilen bilgilere göre, Limak Kurtalan Çimento Fabrikasında kaynak ustası olarak çalışan Hikmet Aydın, üzerine tonlarca ağırlıkta kum dökülmesi sonucu yaşamını yitirdi. Gece geç vakitlerde Siirt’in Gökçebağ beldesinde toprağa verilen Aydın, 8 yıldır çimento fabrikasında çalışıyordu. Evli ve 2 çocuk babası olan Aydın’ın taziye çadırı Gökçebağda kuruldu.

20 Şubat – Elektrik çarpması sonucu 2 işçi yaralandı – Nevşehir

Nevşehir Merkez Lale sanayi meydanında gelen elektrik çarpması sonucunda 2 kişi yaralandı.
Nevşehir Merkez Lale Sanayi meydanında gelen olayda özel bir bankanın sanayi şubesinde çalışmakta olan T.B. ve A.G isimli işçilere elektrik çarptı. Bankanın tadilatı için çalışmada bulunan işçilere dış cephede çalıştıkları esnada yüksek gerilim hattına temas etmelerinden sonra elektrik çarptı. Elektrik çarpması sonucunda bulundukları yerden yere düşen T.B. ve A.G. isimli işçilere ilk müdahaleyi etrafta bulunan vatandaşlar yaptı. İlk müdahalenin ardından olay yerine gelen 112 Acil Ambulansı elektrik çarpması sonucunda yaralanan T.B ve A.G isimli işçileri Nevşehir Şevki Atasagun Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan işçilerin durumlarının iyi olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

20 Şubat – İnşattan düşen işçi hayatını kaybetti – Tekirdağ
Orta Camii Mahallesi’nde, belediyeye ait inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti. Taşeron firma sahibi L.K. ve Belediye Fen İşleri sorumlusu N.B, “taksirle ölüme sebebiyet vermekten” gözaltına alındı. L.K. ve N.B, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tekirdağ Belediyesi’ne ait kapalı otopark ve sebze hali inşaatında çalışan Bekir Güneri (45) adlı işçi, zemin katta bulunan otoparkın üst katındaki havalandırma mazgalından, henüz belirlenemeyen bir sebeple aşağı düşüp kafasını beton zemine çarparak hayatını kaybetti. Belediyeye ait Orta Cami Mahallesi’nde, büyük ölçüde yapımı tamamlanan kapalı otopark ve sebze meyve hal binasının güçlendirme çalışmaları yapılıyordu. Bina içinde çalışan Bekir Güneri (45), çalıştığı katta bulunan havalandırma mazgalından dengesini kaybedip alt kata düşerek ağır yaralandı. Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Güneri hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, taşeron firma sahibi L.Kb ve belediye Fen İşleri sorumlusu N.B., ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü. Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığına sevk edilen N.B. ve L.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

19 Şubat – Malatya’da iş kazası – Malatya
Malatya’nın Pütürge ilçesinde halı saha inşaatının demirlerinin işçilerin üstüne düşmesi sonucu 4 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Pütürge ilçesine bağlı Ağalar Mahallesi’nde İl Özel İdaresine ait halı saha inşaatının demirleri şiddetli rüzgarın da etkisiyle işçilerin üstüne düştü. Yaralanan işçilerden kimliği henüz belirlenemeyen biri, Pütürge Devlet Hastanesine kaldırıldı. İşçiler Bekir Sertpolat, Mustafa Farkın ve Abdullah Topçu ise Malatya Devlet Hastanesine kaldırıldı.

19 Şubat – Erdemir’de iş kazası: 1 ölü – Zonguldak
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Nakliyat Müdürlüğü’nde meydana gelen iş kazasında 1 işçi yaralandı. Kaza, akşam saatlerinde meydana geldi. Nakliyat Müdürlüğü’ne ait vincin kamyon üzerinden aldığı levha sacı indirdiği sırada, sac İsmail Öztürk (48) isimli işçinin üzerine düştü. Olay yerindeki işçiler hemen sağlık ekiplerine haber verdi. Sol bacağı diz üstünden kopan ve sağ bacağı da kopmak üzere olduğu öğrenilen işçi, ilk müdahalenin ardından Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İsmail Öztürk, daha sonra Kocaeli Mikro Cerrahi Hastanesi’ne sevk edildi. 112 Ambulansı ile yola çıkarılan İsmail Öztürk’ün Düzce mevkiinde kalbinin durduğu, yapılan müdahale sonrasında yeniden hayata döndürüldüğü öğrenildi. Ancak aradan geçen kısa zaman içerisinde durumu ağırlaşan Öztürk’ün kalbinin yeniden durduğu ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

18 Şubat – Üzerine uyarı levhası düşen işçi yaralandı – Kırıkkale
Kırıkkale Makine Kimya Endüstrisinde çalışan Kamil İ. (42), Milli Savunma Bakanlığı Karapınar Atış Grup Komutanlığı içindeki bir bölgeye 100 kilo ağırlığında uyarı levhasını dikmeye çalışırken, levha elinin üzerine düştü. Sol elinin orta parmağı kopan Kamil İ, Karapınar Devlet Hastanesinde yapılan müdahalesinin ardından ambulans helikopterle Konya’ya sevk edildi.

17 Şubat – TPAO tesisi patladı: 3 ölü – Batman

Batman’da petrol sahasında yer alan doğalgaz dolum tesisinde gaz sıkışması nedeniyle meydana gelen patlamada bir bekçi ile taşeron çalışan iki işçi yanarak hayatını kaybetti. Kullanılamaz hale gelen tesis 3 ay önce hizmete girmişti. Kozluk İlçesi Eskice Köyü yakınlarında bulunan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait Şelmo Petrol Sahası’ndaki Güney Şelmo 1 Doğalgaz Dolum Tesisi’nde dün 12.30 sıralarında gaz sıkışması nedeniyle patlama oldu. Patlamada bekçi Sebahattin Sönük (35) ile taşeron işçiler İbrahim Çelik (37) ile Hasan Hüseyin Deniz (40) yanarak öldü. Patlamayla birlikte dolu ve boş doğal gaz tüpleri 300-500 metrelik alana yayılırken, başta TPAO’ya ait Batman ve çevre ilçelerden bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye araçları sevk edildi. Çıkan yangın itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla söndürüldü. Patlama haberini alan çevre köylerden yaklaşık 2 bin kişi olay yerine gelip, ölenlerin kimliklerinin açıklanmasını bekledi.

17 Şubat – Mevsimlik işçiler kaza geçirdi: 1 ölü, 1 yaralı – Çanakkale

Bayramiç İlçesi’nde devrilen traktörün altında kalan 46 yaşındaki Cevdet Doğan yaşamını yitirdi, oğlu 25 yaşındaki Hüseyin Doğan ağır yaralandı. Kaza, saat 15.30 sıralarında Bayramiç’in Kutluoba Köyü yakınlarındaki Kapıcık mevkiinde meydana geldi. Ayvacık İlçesi’ne bağlı Küçükkuyu Beldesi’ndeki zeytinliklerde mevsimlik işçi olarak çalışan Cevdet Doğan ile oğlu Hüseyin Doğan, Çan İlçesi’nin Söğütalan Köyü’ndeki evlerine gitmek üzere eşyasını traktöre yükleyerek yola çıktı. Küçükkuyu ile Bayramiç arasındaki dağ yolunda, Hüseyin Doğan yönetimindeki 17 AR 426 plakalı traktör, sürücünün direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu kontrolden çıkarak devrildi. Tekerleğin üzerindeki bölümde oturan baba Cevdet Doğan dengesini kaybederek yere düştü. Sol arka tekerleğin altında kalan baba Doğan feci şekilde can verdi. Diğer tarafa düşen oğlu Hüseyin Doğan ise ağır yaralandı. Olay yerinden geçenlerin haber vermesi sonucu gelen ambulansla Bayramiç Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Hüseyin Doğan ilk müdahalenin ardından Çanakkale Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Kafa ve göğüs kısmında kırıklar olduğu öğrenilen Doğan’ın yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındığı ve durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler kaza yerinde inceleme başlatırken, Cevdet Doğan’ın cenazesi ise Bayramiç Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

17 Şubat – Üzerine çuval düşen işçi yaralandı – Urfa
Urfa’da üzerine pamuk çiğidinin bulunduğu çuval düşen işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Organize Sanayi Bölgesinde bir yağ fabrikasında işçi olarak çalışan M.Y. içerisinde pamuk çiğidi bulunan çuvalların yüklemesini yaparken çuvalların üzerine düşmesi üzerine yaralandı. Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne kaldırılan M.Y. tedavi altına alındı.

16 Şubat – Güvenlik noktasında patlama – Ankara

Edinilen bilgiye göre, saat 23.15 sıralarında Bilkent Üniversitesi Doğu Kampüsü girişindeki güvenlik noktasında henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlamanın ardından çıkan yangın olay yerine gelen itfaiye ekiplerince söndürülmeye çalışılırken, kulübede bulunan güvenlik görevlisi yaralandı. Yaralı güvenlik görevlisi, 112 sağlık ekiplerinin olay yerinde yaptığı ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Patlamanın yoldan geçen doğalgaz borusundan sızan gazdan kaynaklandığı iddia edildi.

15 Şubat – LPG tankeri patladı: 12’si itfaiye eri 19 yaralı – Kütahya
Afyonkarahisar çevre yolunda otogar yakınlarında önceki gece Sedat Akkoca (37) idaresindeki LPG yüklü tankerde gaz kaçağı meydana geldi. Gaz kaçağını fark eden şoför araçtan inip, uzaklaştı. Şoför Akkoca durumu polise de bildirdi. Hemen tedbir alan ekipler yolu trafiğe kapattı. Bu sırada art arda 2 patlama meydana geldi. İlk patlama sonrası olay yerine giderek olayı izleyen 9 kişi ile aralarında İtfaiye Müdürü Bayram Özbay’ın da bulunduğu 10 itfaiye eri yaralandı. Yaralı itfaiye erleri çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Hayati tehlikeleri bulunmadığı bildirilen kişilerden bazılarının yangın nedeniyle vücutlarında yanıklar oluştuğu öğrenildi. Kazadan yara almadan kurtulan sürücü Akkoca ifadesine başvurulmak üzere karakola götürüldü. Bir fabrikadan aldığı işçileri 40 dakika önce evlerine bırakan servis otobüsü de patlama sonrası enkaza döndü. Otobüste kimsenin olmaması büyük bir faciayı önledi. Bölgedeki katlı apartmanın camları kırıldı, patlamanın yaşandığı kamyon adeta düzleşti. İlk patlamanın ardından olay yerine giden itfaiye aracı ikinci patlamanın etkisi ile tamamen yanarak, enkaza döndü. Olayda 12 araç adeta hurdaya döndü. Yoldaki asfaltın yaklaşık 50 metrelik bölümü parçalandı. Kamyonun 25 metre uzağındaki kullanılmayan tek katlı binada ise çatlaklar oluştu.

15 Şubat – Servis kazasında yaralanan işçi hayatını kaybetti – Aksaray

Aksaray’da 2 Şubat’ta işçi servis aracı ile özel halk otobüsünün çarpışması sonucu meydana gelen kazada ağır yaralanan işçi Konya’da hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Aksaray-Nevşehir karayolu Nakkaş Kavşağı’nda meydana gelen kazada ağır yaralanan işçilerden Servet Ergin (32), tedavi gördüğü Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde hayata gözlerini yumdu. Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada çalışan Servet Ergin’in, servis araçlarının eski olması nedeniyle kazadan yaklaşık 2 hafta önce, fabrikadaki işçi arkadaşlarından imza toplayarak durumu yönetime bildirdiği öğrenildi. İşçi Ergin’in cenazesi bugün Aksaray Ulucami’de kılınan cenaze namazının ardından Ervah Kabristanlığı’nda toprağa verildi. Cenazeye, Ergin’in ailesi ve yakınları ile fabrikada birlikte çalıştığı, servis açarlarının denetlenmesi için imza topladığı iş arkadaşları da katıldı. Cenazeye katılan işçiler, gazetecilere yaptıkları açıklamada, hayatını kaybeden arkadaşları Servet Ergin’in işçi taşıyan araçların eski olduğunu sürekli ifade ettiğini, servis araçları ile ilgili yazdığı dilekçeye diğer işçilerin imzasını alarak fabrika yönetimine bildirdiğini belirttiler. Dilekçenin verilmesinden yaklaşık 15 gün sonra üzücü kazanın meydana geldiğini belirten bir işçi, “Ergin, ‘Servis aracının değişmesi için birilerinin ölmesi mi gerekiyor’ diye bizleri örgütlemeye çalışmıştı. Ama değişmesini istediği servis aracı kaza yaparak ölümüne neden oldu” dedi. 2 Şubat Çarşamba günü İshak T. idaresindeki 68 S 0131 plakalı servis otobüsü, Aksaray-Nevşehir karayolu Nakkaş Kavşağı’nda Şahan S. (51) yönetimindeki 68 M 0107 plakalı özel halk otobüsü ile çarpışmış, kazada 3’ü ağır 13 kişi yaralanmıştı. Başından ağır yaralanan işçilerden Servet Ergin, Aksaray Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans helikopterle Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmişti.

15 Şubat – Plastik atölyesinde LPG tüpü patladı: 3 işçi yaralı – İstanbul
İstanbul Bayrampaşa’da bir plastik oyuncak atölyesinde piknik tipi LPG tüpünün patlaması sonucu çıkan yangında, atölye kullanılamaz hale geldi.Orta Mahalle İbrahimağa Caddesi Soy Sokak’ta bulunan plastik oyuncak atölyesinde çalışan 3 işçinin yemek yapmak için kullandığı piknik tipi LPG tüpünde patlama meydana geldi. Patlama sonucunda atölyede yangın çıkması üzerine durum itfaiyeye bildirildi. Yangın çıkan yerin plastik atölyesi olması nedeniyle olay yerine çok sayıda itfaiye ekibinin yanı sıra ambulans da sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin köpük sıkarak müdahale ettikleri yangın, bir süre sonra söndürüldü. Olayda el ve yüzünde yanık oluşan işçi Sebahattin Karaoğlu, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılırken, atölye kullanılamaz hale geldi.Patlama sırasında atölyede bulunduklarını belirten Muhammed Kaplan ve Erhan Başaran, ” Sebahattin Ağabey yemek yapmak için mutfağa girdi. Bitik olan piknik tüpün kafasını değiştirerek dolu olanı taktı. Gazı açıp çakmağı çaktığı sırada tüp büyük bir gürültüyle patladı. O an etrafa alev saçıldı ve yangın çıktı. Bize bir şey olmadı ancak Sebahattin Ağabey’in yüzünde yanıklar vardı” diye konuştu.

15 Şubat – Karaman’da inşaattan düşen bir işçi ağır yaralandı – Karaman

Olay, Doğukışla Mahallesi Huzurevi yakınında bulunan bir inşaatta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, inşaatın 3. katında kalıp tahtalarını söken Mehmet Kopcal (48), biranda dengesini kaybederek yere düştü. Ağır yaralanan Kopcal, olay yerine gelen ambulansla Karaman Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan inşaat işçisinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

14 Şubat – 14 işçi sobadan zehirlendi – İstanbul

Beylikdüzü’nde bir işçi yatakhanesinde kalan 12 kişi, sobadan çıkan karbonmonoksit gazından etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Alınan bilgiye göre, Kavaklı Mahallesi Kanarya Caddesi’ndeki bir inşaatın şantiyesinin yatakhanesinde gece saatlerinde uyanan bir işçi, içerideki zehirli havayı fark ederek, arkadaşlarını uyandırmaya çalıştı. Bazı arkadaşlarının uyanmaması üzerine işçi, polisi ve 112’yi arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen sağlık ekiplerince 15 kişinin kaldığı yatakhanedeki işçilerden Uğur, Durali, Vural, Faruk ve Erkan Siğirtepe, Nevzat ve Semih Öztürk, Hakan Ebelik, Sinan Atak, Bahattin Öncü, Abdurrahman İnci ile Yıldırım Çak çeşitli hastanelere kaldırıldı. Yatakhanede ısınma amaçlı kullanılan kömür sobasından sızan karbonmonoksit gazından etkilendikleri bildirilen işçilerden Durali Siğirtepe ile Hakan Ebelik’in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu, diğerlerinin durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

14 Şubat – İstinat duvarı çöktü 1 işçi öldü 1 işçi yaralandı – Kocaeli

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bir inşaatın istinat duvarının çökmesi sonucu bir işçi öldü, bir işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Değirmendere Cumhuriyet Mahallesi’nde 3 katlı apartmanın inşaatında çalışan Salman Ergün ile Şerif Polat, çöken istinat duvarının altında kaldı. Salman Ergün, olay yerinde yaşamını yitirdi. Yaralanan Şerif Polat, Gölcük Devlet Hastanesine kaldırıldı.

14 Şubat – Maden’de kafasına taş düşen işçi yaralandı – Kayseri

Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi Artmak Köyü’nde bulunan bir maden ocağında çalışan H.D. çatlakları düzelttiği esnada tavandan düşen taş parçasının başına isabet etmesi sonucu yaralandı. Pınarbaşı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan H.D. tedavi altına alınırken, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

14 Şubat – Çöp kamyonuna sıkışan işçi öldü – Çankırı

Çankırı’da, çöp toplama kamyonuna sıkışan işçi hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, özel bir firmaya ait 33 BDN 87 plakalı çöp toplama kamyonu, dün gece çöpleri almak için Polis Meslek Eğitim Merkezine (POMEM) gitti. Çöp konteynerini kamyonun arkasına boşaltan Sefer Ünal (23), otomatik açılıp kapanan kapak ile zemin arasına sıkışarak yaralandı. Çankırı Devlet Hastanesine kaldırılan Ünal, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

14 Şubat – Elektrik akımına kapılan işçi öldü – Artvin

Artvin’in Şavşat ilçesinde elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, ilçenin Meydancık beldesi Balıklı köyünde arızayı gidermek için elektrik direğine çıkan ÇEDAŞ işçisi Ozan Demir (34) yüksek gerilime kapıldı. Vatandaşlarca Şavşat Devlet Hastanesine kaldırılan Demir, müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Demir’in 2 yaşında bir oğlu olduğu, eşinin de hamile olduğu öğrenildi.

14 Şubat – Elektrik akımına kapılan enerji işçisi hayatını kaybetti – Şırnak
Şırnak’ın İdil ilçesi Yarbaşı Köyü’ne trafo kurma çalışması yapan DEDAŞ işçisi Mahmut Tekinalp elektrik akımına kapılması sonucu hayatını kaybetti. Dicle Elektrik AŞ (DEDAŞ) işçisi Mahmut Tekinalp, yeni trafo kurmak için ekip arkadaşları ile Yarbaşı Köyü’ne gitti. Direğe tırmanan DEDAŞ işçisi elektrik akımına kapıldı. Vücudunun çeşitli yerlerinde yanık meydana gelen Mahmut Tekinalp olay yerinde can verdi.

14 Şubat – Bacağı spiral makinesi tarafından kesilen işçi kan kaybından öldü – Aydın
Aydın’da bir işçi, bacağının kesilmesi sonucu öldü. Alınan bilgiye göre, Yeni Sanayi Sitesi E-5 Blok’taki iş yerinde çalışan Hüseyin Bakırlıoğlu, spiral makinesinin elinden kayması sonucu sol bacağından yaralandı. Damarının kesilmesi nedeniyle aşırın kan kaybettiği bildirilen Bakırlıoğlu, Nazilli Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti.

13 Şubat – AK Gıda’da göçük 1 işçi yaralandı – Sakarya

Sakarya’nın Pamukova İlçesinde faaliyet gösteren AK Gıda fabrikası gıda tesisinin bahçesinde göçük meydana geldi. Kanal borusu döşemek amacıyla yapılan kazı çalışması sırasında göçük meydana geldi. İşçilerden İbrahim Türe (28) toprak altında kaldı. Arkadaşları tarafından göçükten çıkarılan Türe, olay yerine çağırılan 112 ambulansı ile kaldırıldığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Türe’nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

13 Şubat – Bina tabanı çöktü 1 işçi yaralandı – Samsun

Samsun’da 2 katlı bir binanın yıkım işinde çalışan işçi, balyozla vurdukları binanın tabanının çökmesi üzerine 2. kattan düşerek yaralandı. Olay, Canik İlçesi Yeşilova Mahallesi’nde saat 10.30 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 2 katlı binanın yıkım işçinde çalışan Şevket T. (42), balyoz ve iş makinesi yardımıyla yıkım sırasında binada göçük oldu. 2. kattan düşen Şevket T. ölümden döndü. Ambulansla Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Şevket T. tedavi altına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

13 Şubat – OSB’deki iş kazalarında 2 işçi yaralandı – Eskişehir

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde meydana gelen iş kazalarında iki kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 9. Cadde’de faaliyet gösteren bir fabrikada işçi olarak çalışan Ramazan Ekşioğlu (30), makineye sıkışan kartonu çekmek isterken karton yırtıldı. Bu sırada Ekşioğlu’nun sol eli makineye çarparak yaralandı. OSB 10. Cadde’de faaliyet gösteren bir iş yerinde işçi olarak çalışan Mahmut Kumcu (30), makine ile ağaç keserken giydiği tulumun makineye takılması sonucu kolunu makineye kaptırdı. 112 Acil Servis ekipleri tarafından Eskişehir Devlet Hastanesine kaldırılan işçilerin tedavi altına alındığı ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı kaydedildi.

13 Şubat – İnşaattan düşen işçi yaralandı – Aydın

Aydın’ın Çine ilçesinde inşaattan düşen işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Çine Belediyesi tarafından Hamitabat Mahallesi’nde yaptırılan Kıroba konutlarında çalışan inşaat ustası Nihat Uyguç, inşaatın ikinci katından beton zemine düştü. Çine Devlet Hastanesine kaldırılan Uyguç’un hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

12 Şubat – LPG dönüşüm işi yapan İşyerinde patlama: 3 işçi yaralandı – Sakarya
Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Küçük Sanayi Sitesi’nde meydana gelen patlamada 3 kişi yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Akyazı Küçük Sanayi Sitesinde araç LPG dönüşüm sistemleri yapan bir işyerinde patlama meydana geldi. Gaz sıkışmasından meydana geldiği sanılan patlamada Soner Piştav (17) , Metin Torakçı (24) ve Adem Toprakçı (15) yaralandı, işyerinde hasar oluştu. Akyazı Devlet Hastanesine kaldırılan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Patlamayla ilgili soruşturma başlatıldı.

12 Şubat – Baraj inşaatı için kum çıkarılan ocakta göçük meydana geldi 1 işçi yaralandı – Hatay

Hatay’ın Narlıca beldesinde baraj yapımında kullanılmak üzere çıkarılan kum ocağında göçük meydana geldiği bildirildi. Hatay’ın Merkez İlçesi Antakya’da Hazineye ait alandan izinsiz olarak kum çeken iş makinesi ve operatörü toprak altında kaldı. Edinilen bileğiye göre özel bir şirkete ait iş makinesi, Narlıca Beldesinde bulunan kum ocağından, baraj dolgusu yapımında kullanılmak üzere kum çekmeye başladı. İş makinelerinin çalıştığı sırada kum ocağında göçük meydana geldi. İş makinesinin içinde sıkışan makine operatörü Kazım Sayla kayan toprağın altında kaldı. Çevre sakinlerinin durumu polise bildirmesinin ardından bölgeye çok sayıda itfaiye ve sivil savunma ekibi geldi. 2 saatlik kurtarma çalışması sonucunda Kazım Sayla yaralı olarak tamamı toprağa gömülü iş makinesinden çıkarılarak Antakya Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hastanede yapılan ilk kontrollerde Saylan’ın ayağında kırıklar tespit edildiği hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Narlıca Belediyesi Personel Şefi Hasan Sertel, Mimaray İnşaata ait iş makinesinin Belediyeden izin almadan bu alanda çalıştığını iddia etti. Sertel, Belediye olarak iş makinesi çalışmalarında her türlü güvenlik önlemini aldıklarını ancak göçük altında kalan iş makinesinin kendilerinden izin almadan bu alanda çalıştığını söyledi.

Mimli havai fişek tesisinde yine iş kazası, 1 işçi öldü 14 işçi yaralandı
11 Şubat Sakarya’nın Hendek İlçesi’ne bağlı Yukarıçalıca Köyü yakınlarındaki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın kız kaçıran imalatının yapıldığı bölümde meydana gelen ve Hediye Hallaç’ın (26) hayatını kaybettiği patlamada 14 kişinin yaralandığı bildirildi. Kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alınan yaralıların Elif karakullukçu (26), Sema Gülten (31), Sema Aksarı (38), Uğur Fide (32), Hasan İbiş (31), Halit Durmuş (54), Hatice Durmuş (59), Mustafa Avcı (33), Pınar Kocakuzu (22), Nermin Turgut (40), Ali Salman (34), Elif Yuval (22), Hüseyin Yılmaz (42) Belkıs Pulat (23) olduğu açıklandı. Yaralılardan 9’unun tedavilerinin ardından taburcu edildiği öğrenildi. Vücutlarında ikinci ve üçüncü derece yanıklar ile travma bulunan Halit Durmuş Kocaeli Derince Devlet Hastanesi Yanık Merkezi’ne, Hasan İbiş, Hatice Durmuş ve Mustafa Avcı da Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Hüseyin Yılmaz’ın ise Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi devam ediyor. Yeni doğum yaptığı öğrenilen Hediye Hallaç’ın cenazesinin Karapürçek ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi. Patlamayla ilgili çok yönlü soruşturma sürüyor.

Güvencesizliğin en net görüntüsü olan iş kazaları aynı fabrikada daha önce de yaşanmıştı. Bu kazalarda 2 işçi hayatını kaybetmiş 38 işçi yaralanmıştı.

29 Eylül 2009: Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı. Yangına maytap fitillerinin kurumadan kesilmesi sebep oldu.
17 Ağustos 2009: Çoşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda Ramazan topları için patlayıcı üretilen laboratuar bölümünde patlama meydana geldi. Patlamada fabrikadaki binalardan biri yıkıldı, diğerlerinde de büyük hasar oluştu. Üretim tesisindeki binaları yerle bir eden patlamada 1 işçi hayatını kaybetti, 33 işçi yaralandı.
21 Mayıs 2009: Çoşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın maytap imalathanesi bölümünde patlama meydana geldi. Üzeri açık tente ile çevrili olduğu belirtilen imalathanedeki patlamada 3 işçi yaralandı.
1 Eylül 2007: Çoşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın barut üretiminde kullanılmak üzere kömür öğütülen bölümde kıvılcımdan kaynaklanan bir patlama oldu. Patlamada 1 işçi yaralandı.


11 Şubat – Servis aracı duvara çarptı, 12 işçi yaralandı – Kocaeli

Alınan bilgiye göre, D-100 karayolu Kuruçeşme Mahallesi’’nde bir lastik fabrikasının işçilerini taşıyan Necati Aydın yönetimindeki 41 P 1959 plakalı servis aracı, bankete çıkarak yol kenarındaki duvara çarptı. Kazada 12 işçi yaralandı. Araçtaki 20 işçi, duvar tarafında kalan kapının açılmaması üzerine camı kırarak dışarı çıkmaya çalıştı. Bu sırada, Zeynel Aydın, Serdal Kel, İbrahim Savaş, Taylan Sertaş, Alper Yalçınkaya, Ömer Bayramiç ve Soner İzgi, cam kırıkları nedeniyle ve araç üzerinden atladıkları sırada vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı.

10 Şubat – Asansör boşluğuna düşen işçi yaralandı – Kayseri

Edinilen bilgiye göre Organize Sanayi 6. Cadde’de bulunan bir fabrikanın idari binasında asansöre yükleme yapmak isteyen Nafi A.’ın (33) asansör boşluğuna düşerek yaralandığı öğrenildi. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Nafi A.’ın sağlık durumunun iyi olduğu olayla ilgili olarak soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

10 Şubat – İnşaatın havalandırma boşluğuna düşen işçi yaralandı – Muğla

Muğla – Muğla’nın Ortaca ilçesinde bir inşaatın havalandırma boşluğundan düşen inşaat işçisi ağır yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Beşköprü Mahallesi’nde yapımı süren bir inşaatın üçüncü katında çalışan Kamil Beytekin, (39) dengesini kaybederek havalandırma boşluğundan zemine düştü. Ortaca Devlet Hastanesine kaldırılan Beytekin’in vücudunda kırıklar bulunduğu ve hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.

10 Şubat – İskele çöktü 2 işçi ağır yaralandı – Kocaeli

Öğlen saatlerinde ahşap iskeleler üzerinde çalışan işçilerden İlyas Güler ile adı öğrenilemeyen iki işçi iskelenin çökmesi sonucu 15 metreden aşağı düştü. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri tarafından ilk müdahale yapıldı. Daha sonra 2 işçi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, 1 işçi de Kocaeli Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. İşçilerden ikisinin durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

10 Şubat – İnşaattan düşen 2 işçi yaralandı – Urfa

Urfa’nın Siverek İlçesi’nde yaklaşık 4 metre yükseklikteki inşaattan düşen 2 inşaat işçisi yaralandı. Siverek Belediyesi tarafından Siverek-Diyarbakır karayolu üzerinde inşa edilen üst geçitte çalışan Yusuf Çakır(25) ve Muzaffer Demirel (34) isimli iki inşaat işçisi üzerinde çalıştıkları iskeletin çökmesi sonucu yaklaşık 4 metrelik yükseklikten aşağı çakıldılar. Düşmenin etkisiyle Vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan işçiler çevredekilerin yardımıyla Siverek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

9 Şubat – Elektrik akımına kapılan inşaat işçisi yaralandı – Eskişehir

Eskişehir’de bir inşaatta asansöre demir bağlarken elektrik akımına kapılan işçi yaralandı.
Edinilen bilgiye göre Tunalı Mahallesi Gaffar Okkan Caddesi’nde bir inşaatta işçi olarak çalışan N.K. (31), malzeme taşınan asansöre demir bağladığı sırada biranda cereyana kapıldı. Yaralanan işçi 112 Acil Servis ambulansıyla götürüldüğü Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Polis olayla alakalı soruşturma başlattı.

9 Şubat – Çöp kamyonu ile otomobil arasına sıkışan işçi hayatını kaybetti – Trabzon

Trabzon’da otomobil ile çöp kamyonunun arasında sıkışan temizlik işçisi öldü. Alınan bilgiye göre, Trabzon Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Temel Seymen (42), işçi arkadaşlarının da bulunduğu, Aydın Aslan’ın kullandığı, 34 FZ 8779 plakalı, belediyeye ait çöp kamyonuyla çöp toplamak için İnönü Mahallesi Yavuz Selim Bulvarı Karamel Kavşağı yakınına geldi. Çöp kamyondan inerek sokaktaki çöpleri toplayan Seymen’e, çöpleri kamyona atmaya çalıştığı sırada yoldan geçen Kudret Karpuz’un (29) kullandığı 61 TP 416 plakalı otomobil çarptı. Otomobil ile çöp kamyonu arasında sıkışan Seymen ile otomobil sürücüsü yaralandı. Fatih Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılardan Seymen hayatını kaybetti. Seymen, evli ve dört çocuk babasıydı. Hafif yaralanan otomobil sürücüsü Karpuz, aynı hastanede tedavi edildikten sonra gözaltına alındı. Karpuz, emniyetteki işlemlerin ardından Trabzon Cumhuriyet Savcılığında ifadesinin alınmasından sonra tutuklandı.

8 Şubat – Grayderin çarptığı işçi hayatını kaybetti – Maraş

Maraş’ın Elbistan İlçesi’nde greyderin çarptığı işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, H.Ö.’nün kullandığı greyder manevra yaptığı sırada Çetin D.’ye (26) çarptı. Ağır yaralanan işçi, çevredeki vatandaşlar tarafından Elbistan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Genç işçi, burada yapılan ilk müdahalesinin ardından durumunun ağır olması nedeniyle sevk edildiği Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri kepçe operatörü H.Ö.’yü gözaltına aldı. Sürücü, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkartıldığı nöbetçi mahkemede tutuklandı.
Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

8 Şubat – Yüksek gerilime kapılan orman işçisi hayatını kaybetti – Burdur

Burdur Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli işçi 45 yaşındaki Mehmet Yaman, çam ağaçlarındaki ağı böceği kozasını temizlediği sırada yüksek gerilime kapılarak öldü. Olay Burdur- Afyon Karayolu üzerindeki Burdur Sanayi Sitesi girişinde meydana geldi. Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı 4 işçi, çam ağaçlarında bulunan ağı böceği kozalarını temizlemek için çalışma başlattı. Bu sırada işçilerden Mehmet Yaman, yüksek gerilim hattı altında bulunan çam ağacına çıktı. Ağacın yüksekte bulunan dallarındaki ağı böceği kozalarını temizlemeye çalışan Yaman, bir anda yüksek gerilime kapıldı. Diğer işçilerin olayı fark etmesi üzerine TEDAŞ, emniyet ve sağlık ekipleri olay yerine çağrıldı. Elektrik akımının kesilmesinin ardından Mehmet Yaman, TEDAŞ ve Burdur Belediyesi itfaiye ekipleri tarafından yere indirildi. 112 Acil Servis ekipleri tarafından yapılan müdahalede işçinin yaşamını yitirdiği anlaşıldı.

8 Şubat – Kazan patladı, 1 işçi yaralandı – Konya
Konya’da sanayi içerisinde bulunan bir oto kaportacıdaki karpit kazanının patlaması sonucu 1 işçi yaralandı. Olay, merkez Selçuklu İlçesi Eski Sanayi Sitesi Meydan Ahmet Sokak’ta bir oto kaportacıda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Yaşar G. (15) iş yerinde çalışırken, arka tarafta bulunan karpit kazanı büyük bir şiddetle patladı. Patlamanın etkisiyle iş yerinin içinde bulunan bir otomobil ile iş yerinde hasar meydana geldi. İş yerinde kırılan camlardan Yaşar G.’ye isabet etmesi sonucu yaralandı. Patlayan karpit kazanının kapağının ise tavanı delerek 100 metre ileri fırladığı öğrenildi. Olay yerine gelen ambulansla hafif yaralanan Yaşar G. Konya Numune Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

8 Şubat – HES’te işkazası 1 işçi öldü – Maraş

Maraş’ta hidroelektrik santrali (HES) inşaatında kaynak çalışması yapan işçi, iskelenin çökmesi sonucu düştüğü derin çukurda hayatını kaybetti. Merkeze bağlı Hacınınoğlu Köyü’nde yapımı devam eden HES inşaatında çalışan 20 yaşındaki İsmail Güler isimli işçi, kaynak yaptığı sırada iskelenin kopması sonucu 10 metre derinliğindeki su dolu çukura düştü. Güler’in cesedi Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

8 Şubat – İşçiyi kurtarmaya çalışan mühendis zehirlenerek hayatını kaybetti – Edirne

Edirne’de bir fabrikada atık su kanalında bayılan işçiyi kurtarmak isteyen makine mühendisi, kanaldaki gazdan zehirlenerek hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Kapıkule Sınır Kapısı yolu üzerindeki bir tekstil fabrikasında çalışan Necdet Karabulut, fabrikanın atık su kuyusunu temizlemek için atık su kanalına indi. Kanalda bir süre çalışan Karabulut, fenalaşarak baygınlık geçirdi. Uzun süre Karabulut’tan haber alamayan makine mühendisi Ahmet Dereli de atık kanala indi. Dereli’nin de kanaldan çıkmaması üzerine durumdan şüphelenen diğer işçiler Murat Aydın ve Murat Ovmaç kanala girerek, Karabulut ve Dereli’yi baygın halde dışarı çıkardı. Kanaldaki gazdan etkilenen 4 kişi Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Dereli, buradaki müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Diğer işçilerin durumunun iyi olduğu öğrenildi. Soruşturma sürüyor.

8 Şubat – İskele çöktü, 2 işçi yaralandı – İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi binasında dış cephe tadilatı yapıldığı sırada demir iskele çöktü; iki işçi yaralandı. Kaza, saat 11.00 sıralarında meydana geldi. Belediye binasının dış cephe bakım onarım ihalesini alan şirketin çalışanları, demir bir iskele kurdu. Sağlam kurulmayan iskelenin bir anda çökmesi sebebiyle sıva yapan üç işçi, yaklaşık 15 metre yükseklikten beton zemine çakıldı. İşçilerden Abdülvahap Yıldırım, belinin üzerine düşerek ağır yaralandı. İsmetullah Tanyeli’nin ise başında açılma meydana geldi. Sedat Çaylak, kazayı yara almadan atlattı. Yaralı işçiler Yıldırım ve Tanyeli, 112 ekibi tarafından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, işçilerden Çaylak’ı ifade için Kemeraltı Karakolu’na götürdü.

8 Şubat – Burak Alüminyum’da iş cinayeti – İstanbul

Esenyurt Hadımköy yolu üzerinde kurulu bulunan Burak Alüminyum metal fabrikasında bir işçi, iş cinayetine kurban gitti. Fabrikada kimyasal havuzların olduğu eloksel bölümünde arıtma sistemlerinin eski olmasından ve iyi çalışmamasından kaynaklı çatıdan uzun süredir asit sızıntısı yaşanıyor. Hatta bu akan kimyasaldan ötürü işçiler arasında yaralananlar oldu. Fakat Burak Alüminyum patronu işçilerin yaralamasından kaynaklı değil ürünlerinin zarar görmesi yüzünden bu sızıntının durdurulması ve çatının onarılmasını istedi. Çatının tamiri için başka bir şirketten getirilen işçiler, yıllardır onarılmayan çatıdaki etemitlerin çürümüş olduğundan habersiz bir şekilde çatıya çıktı. İşçilerden biri metrelerce yüksekten fabrikanın ortasına düşerek can verdi. İş cinayetini gören işçiler hemen işçinin düştüğü yere giderken, daha sonra fabrika yetkililerince evlerine gönderildi. Burak Alüminyum yetkilileri olayı örtbas etmek için suçlunun ölen işçi olduğunu iddia etti. “Biz ona söyledik, önlem al dedik!” demagojisine başvurarak “O bizim işçimiz değildi. Yardım için gelmişti” dedi. Bu açıklama ile şirketin işçiyi kayıt dışı çalıştırdığı anlaşıldı. İşçileri güvencesiz, sigortasız ve kayıt dışı çalıştıran bu şirketler için işçilerin hayatının bir önemi olmadığı açık. Burak Alüminyum’da yaşanan iş cinayeti bunun bir örneği.

7 Şubat – Petrol Ofisi’nin dolum tesisinde patlama; 2 işçi öldü – Antalya

Antalya Petrol Ofisi Dolum Tesisleri’nin 23 nolu tankında meydana gelen patlamada, 2 kişi öldü, ilk belirlemelere göre 1 kişi de ağır yaralandı. Antalya Liman’ında bulunan Petrol Ofisi Dolum Tesisleri’nde saat 14.45 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle 23 nolu tankta patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre, 2 kişi öldü, 1 kişi de ağır yaralandı. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Olaydan bir yıl önce Körfez adlı yerel bir gazete dolum tesislerindeki tehlikeye dikkat çekmiş ancak herhangi bir adım atılmamıştı.

7 Şubat – Eskişehir OSB’de 2 iş kazası, 2 işçi yaralandı – Eskişehir

Alınan bilgiye göre, Organize Sanayi Bölgesi 10. Cadde’de faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan Hüseyin Kavak (43), kalıp değiştirme işlemi yaparken elinden yaralandı. OSB 9. Cadde’de çalışma yürüten bir diğer fabrikada da işçi olarak çalışan Ufuk Karamise (29), arızalı olan yem kırma makinesini tamir ederken söktüğü bıçağın elini kesmesi sonucu yaralandı. Eskişehir Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan işçilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi.

Afşin’de bir haftada iki göçük, 11 işçi öldü 13 işçi yaralandı

Maraş’ın Afşin İlçesi’nde Afşin – Elbistan Termik Santrali’ne kömür sağlayan Çöllolar Maden İşletmesi’nde 6 Şubat günü bir göçük meydana geldi. Göçükte 1 işçi hayatını kaybederken 5 işçi de yaralandı. Göçüğün ardından 11 Şubat günü aynı işletmede bir göçük daha meydana geldi. 8 işçi yaralandı, 10 işçi göçük altında kaldı. Göçükte, madende mahsur kalan 10 işçiden birinin cesedine ulaşıldı. İki hafta süren kurtarma çalışmalarının ardından kalan 9 işçi için gıyabi cenaze namazı kılındı. Kaybolanların isimleri: Hacı Mehmet İpek, Muhsin Kaçak, Kemal Elmas, Aydoğan Polat, Halil Tatlı, Cuma Yıldırım, Turhan Gökhan ile soy isimleri öğrenilemeyen Adnan ve Naif. Göçüklerin ardından bir açıklama yapan Maden Mühendisleri odası, taşeronlaştırma ve özelleştirme uygulamalarının iş kazalarına davetiye çıkardığını belirtti. Maden mühendisleri, bölgedeki kömür havzasının bütünsel değil de sektörel planlandığını ifade etti. Bu durumun, yer altı sularının planlanması gibi bütünsel anlamda planlama gerektiren hususların sektörel planlama çerçevesinde planlanamadığına neden olduğunu belirten mühendisler, plansızlık sebebiyle bölgedeki ek santral binasının kömür havzası üzerine yapılarak milyonlarca ton kömür rezervinin kullanılamaz hale getirildiğini de söyledi.


6 Şubat – Mermer tesisinde çatıdan düşen işçilerden biri öldü iki işçi de yaralandı– Antalya

Antalya’da, mermer işleme fabrikasında çalışan işçilerin çatıdan düşmesi sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı. Olay, Kepez İlçesi Odabaşı köyündeki mermer işleme fabrikasında meydana geldi. İşçi olarak çalışan Osman Kızıl, Kazım Durmuş ve Erhan Ergen mermerleri kaldırmada kullanılan vincin bakımını yapmak üzere çatıya çıktı. Onarım için vincin motorunu söken işçiler çatının çökmesi sonu aşağı düştü. Yaklaşık 5 metre yükseklikten düşen işçilerden Osman Kızıl (32) olay yerinde hayatını kaybetti. Olayda yaralanan Kazım Durmuş ve Erhan Ergen de hastaneye kaldırıldı.

6 Şubat – İnşaattan düşen işçi öldü – Mersin
Mersin’de bir inşaatta kalıp işçisi olarak çalışan bir kişi, 4. kattan düşerek hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Akbelen Mahallesi’ndeki bir inşaatta kalıp çakan inşaat işçisi Yusuf Yeren (55), dengesini kaybederek 4. kattan yere düştü. Ağır yaralanan inşaat işçisi, birlikte çalıştığı arkadaşları tarafından özel bir araçla Mersin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak 6 çocuk babası Yeren, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

6 Şubat – Su kuyusunu temizleyen 2 işçi havasızlıktan boğularak öldü – Batman
Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Hisar beldesinde su kuyusunu temizlemeye çalışan 2 kişi havasızlıktan boğularak hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Gercüş ilçesine bağlı Hisar beldesinde ikamet eden A. Kadir Şen ve Mehmet Atıf isimli gençler sabah saatlerinde bahçedeki su kuyusunu temizlemek istedi. Kuyuya inen iki genç havasızlıktan boğuldu. Aradan geçen saatler sonrasında yakınları kendilerinden haber alamayan köylüler tarafından kuyudan çıkarılan iki genç, Gercüş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen A. Kadir Şen ve Mehmet Atıf kurtarılamadı.

5 Şubat – Yola tuz serpen işçi kamyondan düşerek yaralandı – Erzurum

Alınan bilgiye göre, Palandöken ilçesi İbrahim Polatlı Caddesi üzerinde buzlanan yollara kamyon kasasından tuz serpmeye çalışan Palandöken Belediyesi işçisi U. D. dengesini kaybederek yere düştü. Buzlu zemine çakılan işçi U. D. yaralandı. Olay yerine çağrılan ambulansla Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan U. D’nin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

4 Şubat OSB’de iki iş kazası 2 işçi yaralandı – Eskişehir
Eskişehir’de meydana gelen iki ayrı iş kazasında 2 işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 14. Cadde’de bir fabrikada işçi olarak çalışan R.A. (39), kazan içinde kaynak işi yaptığı başına demir parça düştü. Yaralanan işçi Eskişehir Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. OSB’de ki diğer iş kazasında ise 9. Cadde’de bir fabrikada çalışan M. A. (38), seramik malzemelerini el arabasıyla taşıdığı sırada dengesini kaybetti. Bu esnada araba M.A.’nin ayaklarının üzerinden geçti. Yaralanan M.A, Eskişehir Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Her iki işçinin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

4 Şubat – Tren servis aracına çarptı 5 işçi öldü, 5 işçi yaralandı – İzmir
İzmir’in Tire ilçesinde, dün gece hemzemin geçitte trenin servis minibüsüyle çarpışması sonucu meydana gelen kazada 5 işçi hayatını kaybetti, 5 işçi yaralandı. Kazaya neden olan servis sürücüsünün henüz bir gün önce işe başladığı öğrenildi. Hemzemin geçide kontrolsüz girdiği iddia edilen Salih İşgüzür yönetimindeki 35 S 65161 plakalı, peçete fabrikasına ait servis minibüsü ile İzmir-Ödemiş seferini yapan Halil Çelik yönetimindeki tren çarpıştı.
Kazada, Ahmet Çelik ve Mesut Acar olay yerinde, minibüste sıkışan yaralılar Leyla Dalarca, Saim Köse ve Ergün Gözeger ise kaldırıldıkları hastanelerde hayatını kaybetti. Hemzemin geçit kazasında yaralanan 5 kişi ise çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

OSTİM’de 20 işçi öldü 52 işçi yaralandı

3 Şubat günü Ortadoğu Sanayi Merkezi’nde (OSTİM) ve meydana gelen iki patlamada 20 işçi öldü 52 işçi yaralandı. İlk patlama sabah saatlerinde OSTİM Mega Center’daki kablo ve hidrolik araç üreten işyerinde meydana geldi. İkinci patlama ise ilk patlamanın olduğu iş yerinin bir kilometre uzağında tiner ve boya imalatı yapan iş yerinde meydana geldi. Patlamaların ardından ilk iş yerinin işletme belgesinin olmadığı öğrenilirken ikinci işyerinde de kaçak mazot üretildiği iddia edildi. 16 Şubat günü iki iş yerinin sahibi gözaltına alındı ve tutuklandı. İki iş yeri sahibi patlamanın oksijen tüplerinden kaynaklandığını iddia ederek suçu tüpü üreten firmaya atmaya çalıştı fakat aynı gün itfaiye patlamalar LPG tüplerinden kaynaklandığını belirtti. Olayın ardından bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, olaydaki sorumluluğundan sıyrılmak için suçu işçilere attı. Dinçer, işçilerin kendi canlarına ehemmiyet vermediğini ifade etti. Organize sanayi bölgelerinin sorumlusu olan Sanayi ve Ticaret Bakanı ise olayla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.


3 Şubat – Sac keserken elini kaydıran işçi yaralandı – Çorum

İşçi yaralandı Azapahmet Sokak üzerindeki bir inşaatta çalışan işçi yaralandı. S.Ç. isimli işçi inşaatta sac keserken elini kaydırınca yaralandı. Yaralı işçi hastanede tedavi altına alındı.

2 Şubat – Epilepsi krizi geçiren elektrik işçisi yaralandı – Erzurum

Erzurum’da epilepsi hastası olduğu belirtilen bir işçi, sara nöbeti geçirerek kafasını yere çarpması sonucu yaralandı. Alınan bilgiye göre, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kapsamında biatlon yarışlarının yapıldığı Kandilli’deki tesislerde elektrik işçisi olarak çalışan Zafer Karcı, epilepsi krizi geçirerek kafasını yere çarptı. Kaldırıldığı hastanede gerekli tedavsi yapılan Karcı taburcu edildi.

2 Şubat – OSB’de kolunu pres makinesine kaptıran işçi yaralandı – İzmir

İzmir’in Çiğli ilçesindeki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) kolunu pres makinesine kaptıran işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, AOSB’deki bir çelik fabrikasında çalışan Hasan Kaya (30), çalıştığı pres makinesine kolunu kaptırdı. Yaralanan işçi, Karşıyaka Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

2 Şubat – Banka çalışanlarını taşıyan servis devrildi, 10 işçi yaralandı – İstanbul
Sultanbeyli’de banka çalışanlarını taşıyan servis otobüsünün devrilmesi sonucu 10 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, bir bankanın personelini taşıyan İmam Hüseyin Yıldırım yönetimindeki 34 VJ 467 plakalı servis otobüsünün, TEM Otoyolu Edirne istikametine giderken Uzundere Mevkii’nde arka tekerleklerinden biri yerinden çıktı. Bunun üzerine kontrolden çıkan otobüs savrularak devrildi. Kazada otobüsün sürücüsünün de bulunduğu 10 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Çevredeki hastanelere kaldırılan yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı, tedavilerinin ayakta yapıldığı bildirildi.

2 Şubat – Servis aracı midibüsle çarpıştı 12 işçi yaralandı – Aksaray

Aksaray’da bir fabrikada çalışan işçilerin bulunduğu servis midibüsü ile şehir içi toplu taşımacılık yapan midibüs çarpıştı. Kazada servis midibüsü sürücüsünün sağ bacağı koparken, toplam 12 kişi yaralandı. Kaza, saat 08.30 sıralarında Aksaray’ın Nakkaş Mahallesi’nde meydana geldi. Bir kot üretimi yapan fabrikaya ait işçileri taşıyan İshak Tanrıver’in (36) kullandığı 68 S 0131 plakalı midibüs, iddiaya göre aniden Aksaray- Nevşehir karayoluna çıkması sonucu Şahan Talcan (41) yönetimindeki 68 M 0107 plakalı şehir içi toplu taşımacılık yapan midibüsle çarpıştı. Kazada, servis midibüsü sürücüsü İshak Tanrıverdi’nin sağ ağayı koptu, işçiler Tuğba Teskin (24), Servet Ereğin (31), Ayşe Alan (25), Çağla Ergin (19), Müjgan Balcı (35), Uğur Zeybek (22), Meryem Yıldırım (21), Besime Coşkun(26), Ramazan Yalçınkaya (53) ve Ahmet Ergin(24) yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Aksaray Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan İshak Tanrıverdi ve Ramazan Yalçınkaya ‘nın sağlık durumunun ağır olduğu belirtildi. Diğer sürücü Şahan Talcan yara almadan kurtulurken, Talcan’ın sefere yeni çıktığı öğrenildi. Kaza ile ilgili soruşturma sürüyor. Kazadan sonra Aksaray merkezde görev yapan 2 adet 112 ekipleri vaka yerinden 2 yaralı alıp gidince diğer yaralılar isyan ettiler. Ambulanslar gecikince, Aksaray Devlet Hastanesi önünde park halinde bulunan ambulanslar geldi. Burada da güvenlikçiler temizlikçiler ve sağlık memurlarından oluşan bir kurtarma ekibi yaralı almaya geldiler. Diğer ambulansların da tekrar gelmesiyle birlikte yaralılar, Aksaray Devlet Hastanesi’ne sevk edildiler.

1 Şubat – Reklam şirketinde meydana gelen patlamada 3 işçi yaralandı – İstanbul
Alınan bilgiye göre, Tepeüstü Mahallesi Öner Sokak’taki bir reklam şirketinde saat 19.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlamada işyerinde bulunan Gürken Şahinoğlu ile kimliklerini henüz belirlenemeyen 2 kişi yaralandı. Ambulanslarla Ümraniye Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Olay yerinde polis ekiplerinin inceleme çalışması sürerken, patlamanın işyerindeki yanıcı maddelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

1 Şubat – İşçileri taşıyan minibüs devrildi, 24 işçi yaralandı – Mersin

Mersin’de işçileri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 24 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, D-400 Karayolu Cam Sanayi yakınlarında İçel Tekstil işçilerinin bulunduğu, Mustafa Sıtkı Korkmaz yönetimindeki 33 S 5387 plakalı minibüs, henüz belirlenemeyen bir nedenle devrildi. Kazada, yaralanan 24 işçi Toros ve Mersin devlet hastanelerinde tedavi altına alındı. Kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.

1 Şubat – Zeytin işçilerini taşıyan kamyonet devrildi, 11 işçi yaralandı – Balıkesir
Edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinde Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde zeytin işçilerini taşıyan kamyonet kaza yaptı. İşçileri mesai bitiminde çalıştıkları alandan alan Z.A.’nın kullandığı 10 DE 171 plakalı kamyonet, 10 zeytin işçisiyle birlikte direksiyon hakimiyetini kaybederek devrildi. Devrilen kamyonette bulunan sürücü Z.A., işçilerden Gülşah Sağlam, Hasan Tahsin İşgüdar, İsmail Sağlam, Rabia Sağlam, Fahrettin Can, Haşim Sağlam, Derya Şanlı, Meral Sağlam, Gülcan İşgüdar, Ferudun Gökmen Tekin isimli toplam 11 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Hastaneye getirilen yaralıların hayati tehlikeleri bulunmadığı ve yapılan tedavilerinden sonra taburcu edildikleri öğrenildi.

1 Şubat – Madende göçük, 1 işçi öldü – Denizli

Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Karaismailler köyündeki bir kömür ocağında meydana gelen göçükte 1 işçi yaşamını yitirdi. Karaismailler köyünde özel bir maden firması tarafından işletilen Karadoru Maden Ocağı’nda henüz bilinmeyen bir nedenle göçük meydana geldi. Olayın meydana geldiği bölgede çalışan Hüseyin Davulcu (38) adlı işçi, göçük altında kaldı. Madendeki diğer işçiler tarafından ağır yaralı olarak göçükten çıkartılan Davulcu, Acıpayam Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken yolda yaşamını yitirdi. Maden kazasında hayatını kaybeden işçinin üç çocuk babası olduğu öğrenildi.

Kaynaklar: 8 Sütun, Aksaray Posta Haber, Anadolu Ajansı, Aydın Yerel, BirGün, Bursa Hakimiyet, Cihan Haber Ajansı, CNN Türk, Çorum Hakimiyet, Değişen Kocaeli, Doğan Haber Ajansı, Enerji Gündem, Eskişehir Son Haber, Etkin Haber Ajansı, Erzurum Medya, Evrensel, Fırat Haber Ajansı, Gazete 5, Gazete Kocaeli, Güce Haber, Haberciniz, Haberler, Haber7, Haber 3, Haber 1, Haber Ajans, Haber Alanya, Haber Diyarbakır, Haber Fx, Haber X, Hürriyet, İhlas Haber Ajansı, İnternet Haber, Kayseri Havadis, Kayseri Kent Haber, Kent Haber, Kızıl Bayrak, Kpsshaberleri, Lpghaber, Medya 73, Merhaba Haber, Milliyet, Mynet, Muğla Medya, Net Habercilik, Radikal, Sendika.Org, Sol, Sanliurfa.Com, Son Dakika, Takvim, Temiz Haber, Yeni Tirebolu, Zaman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*