Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sözleşme, İş Güvencesi ve Ücret Çalıştayı Toplandı

Sözleşme, İş Güvencesi ve Ücret Çalıştayı Toplandı

Çağrısı ve hazırlığı, Yayınevi Emekçileri Kolektifi (YEK) ve Çevirmenler Meslek Birliği (ÇEVBİR) tarafından yapılan “Sözleşme, İş Güvencesi ve Ücret Çalıştayı” 28 Eylül 2014 Pazar günü gerçekleştirildi.

Yayınevlerinde çalışan pek çok emekçinin katılımıyla, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde gerçekleşen Çalıştay’a; DİSK Basın-İş, Plaza Eylem Platformu, Mağaza Çalışanları Platformu ve Kitap Sektörü Çalışanları Derneği’nden de katılımlar oldu.

“Yayınevi Emekçileri Haklarını Arıyor!” sloganıyla çağrısı yapılan Çalıştay, planlandığı şekilde 3 oturum halinde gerçekleşti. Mesleki tanım ve sorumluluklar üzerine sunum ve tartışmaların yapıldığı ilk oturumu; sözleşmeler, iş güvencesi ve ücret konulu ikinci oturum izledi. Bu iki oturumda YEK ve ÇEVBİR adına sunumlar yapıldı. Ayrıca akademisyen ve editör Sevengül Sönmez’de sunumuyla ilk oturuma katkı sundu.

Genel bir tartışma ve forum şeklinde planlanan 3. oturum ise, Çalıştay’da öne çıkan konuların tekrar ele alındığı ve geleceğe dair birlikte yapılabileceklerin tartışıldığı bir zemin oldu. Yayınevi emekçileri arasında duyulan örgütlenme ve dayanışma ihtiyacının açıkça ortaya konduğu bu oturumda , gerek sektör içi gerek genel anlamda emek cephesi dayanışmasının öneminin altı çizildi. Bu yönde somut adımlar atabilmenin yolları konuşuldu.

Çalıştay, yayınevlerinde çalışan emekçilerin örgütlenme ve dayanışma mücadelesinde bir başlangıç olma iddiası ve muhataplarına ilettiği “örgütlenin” çağrısıyla sona erdi.

Çalıştay’a ait Sonuç Bildirgesi’ni ve sunum/tartışma metinlerini de yakında sitemizden yayınlayacağız.

yayineviemekcileri.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*