Anasayfa » GÜNDEM » Söz-eylem-toplantı-örgütlenme özgürlüğü ve hakkı için!

Söz-eylem-toplantı-örgütlenme özgürlüğü ve hakkı için!

18 Ocak günü sabaha karşı ÇHD, Halkın Hukuk Bürosu, İdil Kültür Merkezi, Gençlik Federasyonu TAYAD polis tarafından basıldı. 7 ilde yapılan kurum ve ev baskınlarıyla birçok devrimci gözaltına alındı ve 55′i tutuklandı.

Polis, Halk Cephesi’ne dönük operasyonda birçok kurumun kapılarını kırarak, tüm eşyaları dağıtarak, bilgisayarların harddisklerinin imajlarını alarak (bu arada harddisklerdeki boş alanın doldurulması suretiyle ufak bi katkı da yapılarak!) arama-tarama-gözaltı hizmeti sunmuş, bu hizmetin kıymetini bilmeyen “savunmaya özgürlük” diye, “baskılar, gözaltılar bizi yıldıramaz” diye feveran edenlere ayrıca ilgi ve şefkat göstermiştir! Bu ilgiyi ziyadesiyle hakedenlerden biri de ÇHD İstanbul şube başkanı Taylan Tanay oldu. O bunu haketti, çünkü, Halkın Hukuk Bürosu aranırken dışarıda bu baskın ve gözaltıları protesto etmek için toplananları galeyana getirecek şekilde el salladı. Bürodan çıkartılırken bu gözaltı operasyonunu protesto etmek için tıpkı bugüne kadar avukatlığını yaptığı müvekkilleri gibi “taşkınlık” yaptı. Bu da yetmemiş olacak ki, beraberindeki arkadaşlarıyla mülkün/sermayenin/artıdeğer sömürüsünün temeli olan adaletin sarayına kelepçeli getirilmelerini, gözaltına alınmalarını ve gözaltı koşullarını protesto etti, böylece kendilerini savunmaya gelen avukatları ve izleyicileri de galeyana getirip adliyede arbede çıkmasına, polisin zor kullanmasına, gazlı müdahaleye sebep oldu. ÇHD’li avukatlar da dahil, Halk Cephesi üyeleri, kurumlarının kapılarını çalan terörle mücadele polislerini içeri buyur etmediler, polis iş makinalarıyla, balyozlarla girdi kurum ve bürolara. Gözaltında polise tükrük örneği vermediler, vücut bütünlüklerine kastedilerek, üzerlerne çullanan zebanilerin zoruyla tükrük salgıları alındı. Gözaltıları protesto etmek, gözaltına alınanlarla dayanışmak için emniyet müdürlüğünün önüne ve adliyeye gidenlerin payına da tazyikli su, gaz ve jop düştü. Ve 21 Ocak’ta içinde ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay’ın da olduğu 10 ÇHD üyesi avukatın da olduğu onlarca devrimci tutuklanıp F tiplerine gönderildiler.

Halk Cephesi üyelerinin, basılan dernek ve dergi çalışanlarının, ÇHD’li avukatların suçu büyük; kozmik odalarında kozmik bilgiler saklamak, bu bilgileri kriptolayarak yurtdışına çıkartmak ve başka ülkelerin lehine ajanlık faaliyeti yürütmek!.. Her türlü siyasal-toplumsal-sınıfsal eylem ve faaliyeti terör kapsamına sokabilecek Terörle Mücadele Kanunu, her daim polis fezlekeleriyle hüküm kesen, delilden suçluya değil, polis fezlekesinden suç tanımı ve suçlu türetmeye ayarlı özel yetkili mahkemeler ve bu sayede zaten banko haline gelmiş olan onlarca yıllık hapis cezaları, daha ceza almadan ceza niyetine uygulanan uzun tutukluluk süreleri yetmemiş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü basın açıklamasıyla hakkında gizlilik kararı olan dosyayla ilgili janjanlı bir suç tanımı yapmıştır: “…Yurtdışında bulunan örgüt elebaşlarına ülkemizin kozmik bilgilerini şifreli metinler halinde kodlayarak raporladıkları, başka ülkeler lehine ajan faaliyeti yürütmek için gizli haberleşme merkezleri oluşturdukları tespit edilmiştir…” Bu komünist ve devrimcilerin yabancısı oldukları bir iddia değil elbette. Rosenbergler, McCarthy ABD’sinde komünist olmak ve Sovyetler Birliği için casusluk yapmaktan idam edildiler! Ayrıca birçok sosyalist ve devrimci Türkiye’de de casusluk ithamıyla suçlandı, yargılandı ve tutuklandı. Ekonomik-siyasi-askeri şiddet tekelini burjuva sınıf adına elinde bulunduran ve kullanan devletinizin temellerini yıkma hedefi kendisine devrimciyim diyen herkesin hedefidir. Ve bu da öyle kozmik odalarda, kozmik bilgi olarak saklanan, başka ülkeler adına yürütülen bir faaliyet değil, her toplantıda, eylemde, yürüyüşte yüzünüze haykırılan; pankartta yazı, dilde slogan olarak ifşa edilendir! Bu “suçu” kendine devrimciyim, komünistim diyen herkes, TMK’larınıza, özel yetkili ağır ceza mahkemelerinize, F tipi hapishanelerinize rağmen işlemeye devam edecektir!

ÇHD’ye, Halkın Hukuk Bürosu’na,Yürüyüş dergisine, İdil Kültür Merkezi’ne, Gençlik Federasyonu’na, TAYAD’a dönük polis baskınları, gözaltı ve tutuklamalar söz, eylem, toplantı hakkına, basın örzürlüğüne ve tüm bunların temelinde yer alan örgütlenme hakkı ve özgürlüğüne dönük bir saldırıdır. Hedefte ÇHD avukatları var, ancak kastedilen hepimizin söz ve anlatım özgürlüğümüzdür. Hedefte savunmanın susturulması var. Susturulmak istenen sadece tutuklanan ÇHD üyesi avukatlar değil onların savunduğu siyasi tutsaklar, davalarını üstlendikleri işçi ve emekçilerdir. ÇHD’li avukatların yanında yer alacak, savunma hakkını yoketmeye dönük bu baskın ve tutuklamaları protesto edeceğiz. Söz ve anlatım özgürlüğümüzü savunacağız!

Yürüyüş Dergisi’nin kapılarına, duvarlarına inen balyozlar en başta basın özgürlüğüne inen balyozlardır. Bu saldırı, toplumsal muhalefetin sesini kısmayı, muhalif olan her kesimi sindirmeyi hedefleyen bir saldırıdır. Daha önce KCK üyesi oldukları iddiasıyla onlarca Kürt gazeteci gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Şimdi de Yürüyüş Dergisi hedefte. Basın özgürlüğünü savunmak için, tutuklu gazetecilerin,Yürüyüş çalışanlarının yanında olacağız.

İdil Kültür Merkezi’ni talan eden, Grup Yorum üyelerini ve İdil çalışanlarını gözaltına alanların hedefi özgür yaratıcı emektir. Bu emeğin ürünleridir. Grup Yorum’un son albümünü alıp gidenler bilsinler ki, kayıtları, CD’leri yok edebilirsiniz ama o besteler, o sözler Yorum üyelerinin yüreklerinde, bilinçlerinde. İdil Kültür Merkezi’nin, Grup Yorum’un yanında olacak, özgür yaratıcı emeğe özgürlük diyeceğiz.

Tekelci kapitalist devletin Halk Cephesi’ne dönük gözaltı ve tutuklamalarını protesto ediyoruz. Şunu da biliyoruz ki; bu protestonun anlam kazanması ancak, KCK tutuklamalarına ve en son yapılan Halk Cephesi tutuklamalarına karşı basın, söz, toplantı, eylem, örgütlenme özgürlüğü ve hakkını savunmaktan, neoliberal muhafazakar demokrasiye karşı sosyalist işçi demokrasisi mücadelesini yükseltmekten geçmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*