Anasayfa » GENÇLİK » Sosyalist gençler memleketlerinde uğurlandı

Sosyalist gençler memleketlerinde uğurlandı

Suruç Amara Kültür Merkezi’nde bombalı intihar saldırısı sonucu katledilen 32 devrimcinin cenazeleri dün (21 Temmuz) memleketlerine uğurlandı. İstanbul, Bursa, Hakkari, Trabzon, Van, Dersim ve Elazığ’da hayatını kaybedenler için bugün (22 Temmuz) “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” sloganıyla kitlesel cenaze törenleri düzenlendi. Polislerin özellikle Karadeniz illerinde yaşamını yitiren gençlerin yakınları ile özel olarak görüşerek tören yapılmasını engelleme çabası dikkat çekti. Koray Çapoğlu’nun Trabzon Of, Ali Can Vural ve Aydan Ezgi Şalcı’nın Ordu’daki cenazelerinde yakınlarının tutumu nedeniyle uğurlamaya gelenler define katılamadı.

DERSİM

Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden Çağdaş Aydın’ın cenazesi bugün (22 Temmuz) memleketi Dersim’de binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

dersim-cagdas-yilmaz-cenazesi (1)
Cenaze için yapılan çağrı üzerine sabah saatlerinde Cemevi önünde binlerce kişi toplandı. Törene DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, HDP milletvekilleri Levent Tüzel ve Edibe Şahin ile HDP ve ESP yöneticileri, Kobanê’de hayatını kaybeden MLKP savaşçısı Sibel Işık’ın ailesi ile aralarında Muhabbet Kurt ve Özgür İmak’ın da bulunduğu tutsak ve şehitlerin aileleri de katıldı.

Aydın için ilk olarak Cemevi bahçesinde tören düzenlendi. Kızıl bayrağa sarılı tabutun etrafını saran kitle cemevi dedesinin Zazaca okuduğu duaların ardından helallik verdi. Aydın’ın cenazesi alkışlar eşliğinde omuzlara alındı ve kortejin en önüne getirildi. Kızıl bayraklar taşıyan binlerce kişi, üzerinde Suruç şehitlerinin resimlerinin yer aldığı Dersim Halk Meclisi imzalı pankart ile “Yıkık bir kente umut taşıyorlardı. Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” ve “Hesaplaşma günü korkunç olacak” yazılı pankartlar arkasında Seyit Rıza Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş esnasında sık sık “Biji berxwedane Kobanê”, “Çağdaş Aydın ölümsüzdür”, “Pirsus şehitleri ölümsüzdür”, “Pirsus’un hesabı sorulacak” ve “Şehitler yaşıyor komünistler savaşıyor” şeklinde sloganları atıldı.

Kitle Seyit Rıza Meydanı’na ulaştı. Cenaze burada yapılan anma programının ardından araç konvoyu ile Ovacık’a bağlı Güneykonak köyüne götürülerek son yolculuğuna uğurlanacak.

ORDU

Suruç’ta katledilen SGDF üyesi Ali Can Vural’ın cenazesi, Ordu’nun Kumbaşı beldesinde son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze öncesi törene katılmak üzere Samsun’dan yola çıkan HDP ve ESP’lilerin bulunduğu araç, ilçe girişinde polis tarafından durduruldu.

samsun-ordu-vuralin-cenazesine-giden-yoldaslari

Samsun’dan Suruç’a giden gençler arasında yer alan Vural’ın ailesi ve yakınları, belde camisinde taziyeleri kabul etti. Öğle namazının ardından dini tören yapıldıktan sonra Vural’ın cenazesi defnedildi.

ordu-ali-can-vural-cenazesi

Cenazeye HDP Samsun İl Eş Başkanları Cevdet Bakın ve Elif İçigen, Ordu İl Başkanı Vedat Şensoy, Giresun İl Başkanı Metin Apaydın ile ESP, HDP bileşenleri parti temsilcileri, ÖDP, Komünist Parti, BHH, Partizan, Genç-Sen ve CHP’liler katıldı. Ali Can Vural’ı uğurlamaya gelenler Cami dışında bekledi. Kitle, camiden alınan Vural’ın naaşını el sallayarak uğurladı.

Ali Can Vural’ın yakınlarının istememesi nedeniyle kitle cenaze defnine katılamadı.

Şalcı Mesudiye’de toprağa verildi

aydan-ezgi-salci

Aydan Ezgi Şalcı
SGDF’li Aydan Ezgi Şalcı’nın cenazesi ise dün (21 Temmuz) polis baskısı altındaki aile tarafından yoldaşlarına haber verilmeden memlekete götürüldü. Şalcı’nın cenazesinin Ordu’nun Mesudiye ilçesinde toprağa verildiği öğrenildi.

VAN

Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Yunus Emre Şen’in cenazesi Van’da on binlerin katıldığı tören ile toprağa verildi. Büyükşehir Belediyesi garajından yüzlerce araçlık konvoy ile karşılanan Şen’in cenazesi Yenimahalle Mahallesi’nde bulunan Mahalle Meclis Derneği’ne getirildi. Dernek önünde cenazeyi aralarında HDP Van milletvekilleri, DBP, HDP yöneticilerinin yanı sıra on binlerce kişi karşıladı. Cenazeyi omuzlayan on binler “Kanlı resimlerin ressamları, Tayyip + AKP = IŞİD”, “Kobanê’de Bakûr’da bedel ödedik, bedel ödeteceğiz” pankartlarını taşıyarak, mezarlığa yürüdü. Görevlendirilen mahalle meclisi üyelerinin kitlenin güvenliğini sağladığı yürüyüş sonunda, yurttaşlar tek tek arandıktan sonra mezarlığa alındı.

van-yunus-emre-sen-cenazesi-1

Şen’in cenazesi mezarlığa konularak başucuna Kobanê’ye götüreceği oyuncaklar bırakıldı. Defin işleminin ardından katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra konuşan MEYA-DER Van Şube Başkanı İbrahim Alkan, katliamların Kürt halkının kaderi olmadığını dile getirerek, Kobanê’de olduğu gibi birlik ve beraberliklerini oluşturarak ortak bir direnişle katliamların hesabını soracaklarını söyledi.

Törende söz alan ve katliamdan yaralı olarak kurtulan Şen’in arkadaşı Emre Genç ise, “2 gün önce Yunus Emre yoldaşla birlikte Suruç’taydık. Kobanê’de çocuk parkı, kütüphane ve hatıra ormanları yapacaktık. Çantalarımızda umudu özgürlüğü adaleti, çantamızda çocuklara oyuncukları taşıyorduk. Çantalar dolusu oyuncaklar taşıyanlar TIR’lar dolusu silah taşıyanlar tarafından katledildi” sözleriyle katliama isyan etti.

BURSA

Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden Bursa HDP PM üyesi Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç’ın cenazeleri “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganlarıyla Fevzi Çakmak Caddesi’nde bulunan HDP Bursa İl Başkanlığı’na getirildi. HDP’nin Bursa milletvekili adayı olan Metin Kılıç ile katliamdan yaralı olarak kurtulan kızı Sinem Kılıç da cenaze törenindeydi.

bursa-ferdane-nartan-kilic-cenazesi-6

Buradaki anmada Suruç’ta katledilenlerin isimleri tek tek okunarak “Yaşıyor” sloganları atıldı. Burada bir konuşma yapan HDP Bursa Milletvkili Asiye Kolçak “Ey AKP hükümeti, siz 32 canımızı Suruç’ta katlettiniz, Roboski’de katlettiniz. Gezi’de katliam yaptınız. Diyarbakır’da katliam yapmaya çalıştınız. Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz, biz yaşatmayı iyi biliriz. Size inat biz yeni yasamı kuracağız” dedi.

Tören sonrası cenazeler Ataevler Cemevi’ne götürülürken, Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç’ın naaşları saat 17.00’da Hamitler Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Koçak’ın cenazesi Mudanya’ya götürüldü

KOÜ öğrencisi Nuray Koçak’ın cenazesi ise Bursa’dan gelen ve polis baskısı altında kalan ailesi tarafından yoldaşları beklenmeden götürüldü. Daha önce ESP ve HDP yöneticileri ile görüşen aile cenaze töreni ile ilgili herhangi bir olumsuz tutum takınmamıştı. Cenazenin Adli Tıp Kurumu’nun arka kapısından polis tarafından çıkarılarak götürüldüğü bildirildi. Koçak’ın cenazesinin Bursa’nın Mudanya ilçesine götürülmesi bekleniyor.

SGDF MYK üyesi Cebrail Günebakan’ın için binlerce kişinin katılımıyla Elazığ Karakoçan’da cenaze töreni düzenlendi. Günebakan’ın cenazi onlarca araçtan oluşan konvoyla Kolukan Köyü’ne götürülerek son yolculuğuna uğurlandı.

TRABZON

Suruç’taki katliamda yaşamını yitiren Koray Çapoğlu’nun cenazesi, Emniyet’in aileye dönük “marjinal grupların katılımı olabileceği ve olay yaşanabileceği” yönünde baskısı üzerine ailesi tarafından saat 07.30 sıralarında Yanıktaş köyündeki aile kabristanlığında toprağa verildi.

koray-capoglu

Cenaze törenine katılımın önüne geçmek için jandarma ekipleri de Balaban mevkii ve Yanıktaş köyü girişinde konumlanarak, yabancı araçların köye girişine izin vermedi. Çapoğlu’nun yakınları, cenaze için köye gelmek isteyen HDP milletvekillerine de tepki gösterdi. Bu yüzden de cenazeye aile fertleri dışında kimse katılamadı.

ETHA, DİHA, Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*