Anasayfa » BASINDAN » Sosyal medyaya bir sansür operasyonu daha gündemde…

Sosyal medyaya bir sansür operasyonu daha gündemde…

Hükümet internet yasasıyla internet ve sosyal medyayı 8 ayrı suç tanımına ve Terörle Mücadele ve Türk Ceza kanunlarına bağlamıştı. Yetmedi, Erdoğan’ın PKK eylem haberlerinin verilmesini “terör örgütünün propagandası” olarak niteleyip medyaya sopa sallamasından sonra, sosyal medya için de yeni bir sansür dalgasının düğmesine basıldı.

Devlet sosyal medyayı kontrol altında tutmanın yollarını arıyor. Arap Baharı ayaklanmalarının sosyal medyada organize edildiğini, etnik ve dini eksenli gerginliklerin de aynı Facebook ve Twitter’da örgütlendiğini ileri süren devlet kurumları bunu engellemek için düğmeye bastı.

BAKANLIK ALARMDA

Habertürk Gazetesi’nin haberine göre, sosyal medyanın bu tür girişimlerde ‘katalizör’ etkisi yarattığı yönünde hazırlanan raporlar üzerine, Ulaştırma Bakanlığı önlem almak için alarma geçti. Bakanlık, başta Twitter ve Facebook olmak üzere sosyal medyaya, ‘kamu güvenliğinin gerektirdiği ve zorunlu kıldığı’ durumlarda müdahale edilmesini gündemine aldı.

ANLIK ENGELLEME

Düzenlemenin yöntemi üzerinde Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde tartışmalar devam ediyor. Henüz çok ‘ham’ sayılabilecek düzenleme uyarınca polisin isteğiyle Ulaştırma Bakanlığı, toplumsal çatışma yaratabilecek, kamu güvenliğini tehdit edecek olağanüstü olaylarda, sosyal medyaya müdahale edecek. Erişim, ‘anlık’ ya da ‘saatlik’ engellenecek.

‘SANSÜR’ KAYGISI

Ulaştırma Bakanlığı’nın öncülüğünde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile ilgili diğer kamu kurumları nezdinde yürütülen çalışmalar, bu yönde atılacak adımın daha önce güvenli internet girişiminde olduğu gibi ‘sansür’ olarak etiketlendirilmemesi için kılıf aranıyor.

‘TEHDİT SÖZ KONUSU, TEDBİR ALINMALI’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, daha önce katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili şu mesajları verdi: “Tunus, Libya ve Mısır devrimini yapan sosyal medyadır. Bunlar, iletişim devrimidir. O yüzden orada belki hayırlı işe vesile oldular ama sosyal medya bazen büyük toplulukları gaza getirebiliyor ve yanlış yöne de yönlendirebiliyor. Bu bir tehdittir. Bunun tedbirlerinin alınması lazım. Zor, nasıl alınır, bilmem. Bunun aramızda konuşulması lazım.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*