Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Son bir yılın vahim tablosu

Son bir yılın vahim tablosu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, TMMOB İstanbul Şubesi’nde 2011 yılında kadına yönelik uygulanan şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Platform aktivistlerinin yanı sıra, katledilen kadınların yakınları da katıldı. Platform adına konuşan Tuba Gümüş, 2011 yılında da kadına yönelik ölümle sonuçlanan şiddet olaylarında büyük bir artış olduğunu belirtti. Devletin, yargı sisteminin ve erkek egemen sistemin adaletin sesini kıstığını belirten Gümüş, hepsinin kadın cinayetlerinden sorumlu olduğunu söyledi. 2011 yılında 160 kadının eşleri, sevgilileri, babaları ve “en yakınındaki erkekler” tarafından katledildiğinin altını çizen Gümüş, topladıkları verilere göre kadınların yüzde 62’sinin aile içinde öldürüldüğünü aktardı.

Yüzde 73’ünü korumadı

Son yıllarda kendisini tehlike altında gören kadınların devlete yaptığı başvuruların gözle görülür şekilde arttığına dikkat çeken Gümüş, “Devlet kendisine başvuran kadınların yüzde 73’ünü korumadı ve kadınlar katledildi” dedi. Gümüş, ayrıca 2011 yılında 610 kadının cinsel tacize maruz kaldığını, 179 kadının da tecavüze uğradığını belirtti. Bu yıl içinde en az 70 kadının intihar ettiğini söyleyen Gümüş, şunları ifade etti: “Bu kadınlardan üçünün öldürüldükten bir yıl sonra kadın cinayetine kurban gittiği ortaya çıktı. Ücretli ya da ücretsiz çalışan ev işçisi kadınların da ölümleri son bir yılda arttı. Hiçbir güvencesi olmayan ve devlet tarafından tanınmayan 51 kadın hayatını kaybetti. Türkiye’nin cezaevleri avukat, örgütlü mücadele eden insanlar ve gazetecilerle dolup taşıyor. 2011 yılı itibariyle kadın tutsakların sayısı bizlerle mücadele eden kadınlarla birlikte 54’e yükseldi. Son olarak biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak dayanışmayla her gün güçlenerek, erkek şiddetine karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz.”

Biz bu yasayı beklerken…

Kadına yönelik şiddet olayları tüm hızıyla devam ederken hiç bir önlem almayan bir hükümete ve şiddet olayları karşısında verdiği birbirinden skandal kararlarla şiddet uygulayan erkeklere destek sunan bir yargıya sahip olan Türkiye’nin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin 28 Aralık’ta kadın örgütleriyle bir toplantı yapacak. Bu toplantıda kadına yönelik şiddeti engelleyecek yasa taslağı masaya yatırılacak.

Yasa fırsatlar yaratabilirdi

Haklı Kadın Platformu
, yasa taslağında, şiddet olaylarında uzlaşma ve arabuluculuk yapılamayacağına ilişkin açık hükümler bulunmasını talep ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise kendilerinin hazırladığı yasa teklifinin milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulduğu 4 Mart 2011’den itibaren yaşanan kadına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili rakamları Bakan Şahin’e sunacak. Mart-Kasım arasını kapsayan verilere göre 208 kadın, yasa beklenirken aile içi cinayet kurbanı oldu.

Kadın dernekleri tepkili

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü, “Yasa çıksa en azından adli mercilerin uygulama fırsatları doğacaktı” derken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Berna Görgülü “Yasa çıksaydı birçok kadına koruma verilebilirdi” diyor.

Onlar yaşıyor olabilirdi

Yasanın TBMM Başkanlığı’na sunulduğu 4 Mart 2011 tarihinden bu yana 208 kadın cinayete kurban gitti.

2011 Mart: 28 kadın öldürüldü, 8 kadın şüpheli intihar etti.
2011 Nisan: 21 kadın öldürüldü, 7 şüpheli ölüm, 8 şüpheli intihar, 8 intihar girişimi, 12 kadını öldürmeye teşebbüs, 2 yaralama, 14 tecavüz.
2011 Mayıs: 27 kadın öldürüldü, 3 şüpheli intihar.
2011 Haziran: 16 kadın öldürüldü, 3 şüpheli ölüm, 3 şüpheli intihar, 4 öldürmeye teşebbüs, 3 silah ve bıçakla yaralama, 5 tecavüz.
2011 Temmuz: 20 kadın öldürüldü, 3 şüpheli ölüm, 7 şüpheli intihar, 1 intihar girişimi, 4 kasıtlı yaralama, 5 öldürmeye teşebbüs, 8 fiziksel şiddet, 3 tecavüz, 1 taciz.
2011 Ağustos: 21 kadın öldürüldü, 1 şüpheli ölüm, 6 şüpheli intihar, 9 öldürmeye teşebbüs, 3 tecavüz.
2011 Eylül: 32 kadın öldürüldü, 7 şüpheli ölüm, 5 şüpheli intihar, 2 kasıtlı yaralama, 17 tecavüz.
2011 Ekim: 27 kadın öldürüldü, 5 şüpheli intihar, 3 şüpheli ölüm.
2011 Kasım: 16’sı öldürüldü, 1 şüpheli ölüm, 3 intihar, 3 öldürmeye teşebbüs, 1 kasıtlı yaralama, 1 intihar girişimi, 3 fiziksel şiddet, 9 tecavüz.

DİHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*