Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Son 7 ayda 8000 gözaltı, 4000 tutuklu

Son 7 ayda 8000 gözaltı, 4000 tutuklu

KCK operasyonları sonucu tutuklananların sayısı 5 bine yaklaştı.

Bu süreçte tutuklanan BDP’li yöneticilere ilişkin verileri basına yansıyan haberlerden derleyen ANF, Mayıs ayından bugüne kadarki tutuklama rakamlarını yayınladı. Buna göre son 7 ayda BDP’nin 5 MYK üyesi, 12 PM üyesi, 28 il ve ilçe başkanı, 46 il ve ilçe yöneticisi, 13 belediye başkanı ve yardımcısı, 29 il genel meclisi ve belediye meclisi üyesi tutuklandı. Günde ortalama 9 Kürt gözaltına alınırken, 5’i de tutuklandı.

BDP’li vekillerin yanısıra, neredeyse hakkında dava açılmamış bir tek genel merkez yöneticisi, il-ilçe, belediye başkanı ve il genel meclisi üyesi kalmadı.

BDP verilerine göre 14 Nisan 2009 tarihinden Ekim 2011’e kadar gözaltına alınan 7 bin 748 kişiden, 3 bin 894 kişi tutuklandı. 22 Haziran seçimlerinin ardından ise devlet terörü özellikle BDP yöneticilerini hedef aldı.

Tutuklanan BDP’li yöneticilerinden bazıları şöyle:

5 MYK üYESİ

BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Erkan Pişkin, MYK Üyesi Nizamettin Öztürk, Genel Sayman Abdullah Bozkoyun, Sayman Yardımcısı Salih Yıldız ve MYK üyesi Mustafa Avcı.

12 PM üYESİ

PM Üyeleri Mehmet Ali Güray, Nihat Oğraş, Mehmet Candemir, Berivan Etler, Faruk Sağlam, Ahmet Demiroğlu, Filiz Yılmaz, Çiğdem Kılıçgün Uçar, Cesim Soylu, Yusuf Çirik, Mustafa Doğrul ve Prof. Dr. Büşra Ersanlı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*