Anasayfa » BASINDAN » Soma’da polis madenci yakınlarını darp etti

Soma’da polis madenci yakınlarını darp etti

GÜNCELLENİYOR

Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından görülecek olan davanın ilk duruşmaaı yarın başlıyor. Polis gece yarısı ailelerin çadırlarını sökmeleri için baskı kurarakilk “güvenlik(!)” önlemini yerine getirmeye geceden başladı.
Soma Davası'nın ilk duruşması bugün GÜNCELLENİYOR

 GÜNCELLEME 10:15

Duruşmayı siyasetçilerde yakından takip ediyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Özgür Özel, Musa Çam, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, HDP Milletvekili Levent Tüzel duruşma salonundaki yerlerini aldılar.

GÜNCELLEME 10:00

Duruşma başladı. Kimlik tespiti yapılıyor.

GÜNCELLEME 09:55

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’da  Duruşmayı takip ediyor. Madenci yakınlarıyla yakından ilgilenen Demirtaş, duruşma salonunda alkışlarla karşılandı.

GÜNCELLEME 09:45

Madenci yakınları ve avukatlar duruşmanın görüleceği salonun önünde polisin oluşturduğu koridordan geçerek duruşma salonuna ulaşıyorlar.

GÜNCELLEME 09:38

Duruşma salonun girmek isteyen madenci aileleri polis tarafından engellenerek darp edildi. Aileler tartışmalar arasında içeriye girmeye çalışıyor.

GÜNCELLEME 09:30

CHP Milletvekilleri Özgür Özel ve Mahmut Tanal duruşma salonu önünde basın açıklması yaparak ailelerle görüştü. Duruşma salonu önünde barikat kuran polisler aileleri salona almıyor. Milletvekili  Mahmut Tanal, ailelerin kimlik kontrolünden geçirilerek duruşma salonuna alınacağını duyurdu. 

GÜNCELLEME 09:20

Duruşmanın yapılacağı salon önünde toplanan aileler adına basın açıklaması yapılar. Basın açıklaması metnini maden ocağında oğlunu kaybeden İsmail Çolak okuyor. Çolak, “Bizlere yaşatılan bu acı bizler kadar tüm Türkiye halkınında boynunun borcudur.”

GÜNCELLEME 08:50

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının üzerinden 11 ay geçti. Faciayla ilgili açılan davada ilk duruşma ise bugün yapılacak. Sekizi tutuklu olmak üzere 45 sanığın yargılanacağı dava öncesi yakınlarını kaybeden aileler adalet arıyor.

Sabah saatlerinde Soma’da madenci yakınları tutuklu sanıkların mahkemeye getirilmemesini protesto etmek için Madenci Anıtına yürüdüler. Madenci yakınları anıta karanfilleri bıraktıktan sonra dava için Akhisar’a hareket etti.

07:34 – Hayatını kaybeden madenci aileleri madenci anıtına karanfil bıraktılar.

07:23 – Sosyal Haklar Derneği Soma temsilciliğinde madenci aileleri toplanmaya başladı.

03:56 – Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın talimatıyla iki gölgelik polisler tarafından kırılarak söküldü ve alanda bulunan vatandaşlar ike STK üyeleri darp edildiler.

02:24 – CHP Akisar İlçe Başkanı ve Manisa Milletvekili Hasan Ören ailelerin dinlenmesi amacıyla kurulan gölgeliklerin bulunduğu bölgeye gittiler.CHP’li Ören Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ile görüştüğünü Twitterdan duyurarak; “Valimizin sağduyulu davranacağına ve vereceği kararın ‘sevgi ve barışı destekleyeceğine’ inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

İşte o Tweetler:

00:32 – Yarın Manisa’nın Akhisar ilçesinde görülecek olan Soma davası öncesinde polisin gece yarısı ailelerin izin alarak kurdukları çadırların sökülmesi isteniyor.

Soma’da bulunan Sosyal Haklar Derneği’nden avukatlar Akhisar’a ailelere sahip çıkmak için yola çıktılar.

SHD Genel Başkanı Av. Can Atalay, CagdasSes.com’a yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

“Gerekli başvuruları bir hafta önce yapılmış, gerek Akhisar’da gerekse de Soma’daki tüm kamu görevlileri ile görüşülmüş, çoluğuyla çocuğuyla duruşmaya gelecek 301 maden işçisinin ailelerinin kullanacağı çadıra gece yarısında duruşmaya 8 saatten az süre kala polis tarafından müdahale edilmesi ihtimali dahi kabul edilemez! Haksızdır ve hukuka aykırıdır. Yetkilileri kamuoyunda büyük tepki yaratacak ve gerilime yol açacak bu müdahaleden vazgeçmeye çağırıyoruz”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*