Anasayfa » GÜNDEM » Soma: Öfke dinmiyor

Soma: Öfke dinmiyor

Soma’da yaşanan madenci katliamının birinci yıl dönümünde Soma’da eylemler vardı.

Bu eylemlerden biriside 16 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirildi. Eylem için başta İzmir, Bursa, Manisa, Aydın, Balıkesir, İstanbul olmak üzere birçok ilden Soma’ya gelişler oldu.

DİSK, KESK,TMMOB ve TTB’ye bağlı sendika ve odalar eyleme yoğun ilgi gösterirken birçok siyasi parti ve kurumda eylemde yerini aldı.

Soma İstasyon Meydanı’nda başlayan yürüyüş Hükümet Konağı önündeki Meydana kadar sürdü. Kortejler halinde süren yürüyüşte DİSK’te Birleşik Metal, Genel İş, Güvenlik Sen, Limter İş Dev Sağlık İş pankartları ile eylemde yer aldılar. KESK’te ise yine Eğitim Sen kitleselliği ile öne çıkarken SES, BES, Tüm Bel Sen de eylemde pankartları ile yer aldılar. TMMOB üyeleri de pankartlarının arkasında baretleri ile eyleme katıldılar.

Eyleme siyasi partiler ve kurumlarda yoğun katılım gösterdi. HDP bileşenleri eyleme kitlesel katılımı ile dikkat çekerken Kaldıraç, Mücadele Birliği, DİP, Halkevleri ve Haziran Hareketi’de eyleme pankartları ile katıldılar.

Eylemde en öne çıkan kortej ise Zonguldak’tan gelen maden işçilerinin korteji oldu. Maden işçilerinin temposu yürüyüş boyunca düşmezken sloganları ve marşları ile dikkat çektiler.

“Soma Ermenek Katliam demek”, “Somayı unutma unutturma”, “Hırsız, katil Erdoğan!”, “Hırsız, katil AKP!” sloganları öne çıkan sloganlar oldu.

Mitinge katılan binlerce kişinin yüzünden sesinden anlaşılan Soma öfkesinin halen dinmediği ve uzun sürede dinmeyeceğiydi. Katılımın yüksekliği moralleri de yükseltirken hesap sorma bilinci ve azmini de tazeledi ve yükseltti.

Mitinde kürsü programına geçilmeden Soma’da katledilen 301 madenci anısına 301 siyah balon gökyüzüne bırakıldı.

Katliamda oğlunu kaybeden Elmas Anne kürsüde ki “Bugün bu güzel havada burada toplanmanızı değil çocuklarınızla piknikte olmanızı dilerdim. Bize böyle yapanlar çocuklarını sevmiyor mu?” sözleri alanda duygusal bir hava oluşturdu.

Daha sonra kürsüye gelen Kani Beko şunları söyledi:

“Soma’da tarım bitirilerek halk madenlere mahkum edildi. İşçi sağlığı iş güvenliği alınmadan 301 işçiyi diri diri gömdüler. Bu iktidar, emeğe, insana doğaya düşman. Devleti siz hiç Soma’da gördünüz mü? Onlar saraylarını, servetlerini korudular. İşçileri korumadılar. İşçiler ölürken birileri zengin oldu. Soma madenlerinin Türkiye Kömür İşletmelerine bırakılmasını istiyoruz. Bu olana kadar mücadele edeceğiz Rödavans sisteminin altına imza atanlar, Soma Holdingin patronları yargılanmalıdır, Soma’da işçiye tekme atanlar yargılanmalıdır. Eğer siz yargılamazsanız Soma halkı ve biz yargılayacağız.”

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse kürüsde“Biz bugün Soma’daysak Türkiye işçi sınıfı için burdayız. Tir tir titriyorsunuz bunun için iç güvenlik yasalarınız” dedi.

TTB Merkez Konsey Başkanı Beyazıt İlhan ve TMMOB Başkanıo Mehmet Soğancı’da kürsüden söz aldılar.

Kürsüden yapılan konuşmaların ardından Çocuk Korosunun seslendirdiği şarkılarla miting sonlandırıldı…

somaa

somadisk

somaunutma

zonguldaksoma

soma

bmissoma

somakesk

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*