Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Soma maden işçilerinin Ankara yürüyüşü ile dayanışmaya!

Soma maden işçilerinin Ankara yürüyüşü ile dayanışmaya!

Soma madencileri, kapitalist devletin tüm bastırma ve engelleme çabalarına karşı Ankara’ya yürüyor.

Soma’da 301 madencinin katledilmesinden sonra Soma Holding ve Uyar Madencilik tarafından işten atılan 3500 maden işçisinin tazminat ve emeklilik hakları gaspedildi.

Soma maden işçileri açtıkları alacak davasını kazanmalarına karşın, hakları yine ödenmedi.

Soma ve Manisa’da alacakları için bir çok kez eylem yapan maden işçileri, örgütlendikleri Bağımsız Maden İşçileri Sendikası ile birlikte Soma’dan Ankara’ya madenci yürüyüşü başlattı.

İşçilerin yürüyüşü daha ilk gününde Kırkağaç girişinde jandarma tarafından kesildi. İşçiler “bu keyfi engellemeyi tanımıyoruz, yürüyüşümüze devam edeceğiz” diyerek, geceyi direniş çadırları kurdukları Kırkağaç’ta geçirdi.

İşçiler 6 Ekim sabahı yeniden yürüyüşe geçti. Jandarma yine işçileri engelledi.

İşçiler, sendikanın twitter hesabından, “Dönemin başbakanı şimdi ki cumhurbaşkanı tüm (katliam-bn) sorumlularını adalet önünde yargılayacağız.” açıklaması yapıldı.

Sendika, “Keyfi biçimde engelleniyoruz. Maden işçileri emeğinin karşılığını alana kadar biz de omuz omuza mücadele etmeyi sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

Soma katliamı Türkiye kapitalizminin simgesidir, Soma maden işçilerinin mücadelesi Türkiye işçi sınıfının simgesidir. Soma maden işçilerinin Ankara yürüyüşüyle dayanışmaya!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*