Anasayfa » GENÇLİK » SOMA: Kapitalist işçi katliamı

SOMA: Kapitalist işçi katliamı

Manisa’nın Soma İlçesi’nde dün saat 15.30 sularında trafo ve elektrik panosunda oluşan patlama sonucu Türkiye tarihinin en büyük işçi cinayeti işlenmiştir.

787 işçinin çalışmakta olduğu madende şu ana kadar 200’ün üstünde ölümün olduğu daha da artacağı öngörülmektedir.

Salt işin güvenliğini baz alarak düzenlenen AKP hükümetinin son dönemde parlatmaya çalıştığı iş sağlığı ve güvenliği kanuna bile riayet edilmeyen, 15 yaşında çocuk işçilerin çalıştırıldığı, exproof malzemelerin kullanılmadığı, işçi sağlığı ve güvenliği anlamında hiçbir önlemin alınmadığı sermaye devletinin bakanının itiraflarıyla açığa çıkmakta ve çıkmaya devam etmektedir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, yaptığı açıklamalarla 3 günlük yas ilan edildiğini, Cuma hutbesi de maden kazasıyla alakalı olacağını söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, hayatını kaybeden madencilerin eş ve çocuklarına ölüm geliri olarak bin liraya yakın aylık bağlayacaklarını belirtiyor.

Patronlar sınıfının paçasını göstermelik hamlelerle kurtarmaya çalışan devlet bürokratlarından beklenen istifa, yargılanma ve yargılama mekanizmalarından ziyade kendisine ve sermayeye dokunmayan tedbirlerle kurtarmaya çalışıyorlar. Ama bu katliamdan o kadar kolay sıyrılamayacaklar.

Ne yas ilanınıza, Ne Cuma hutbelerine, ne de vereceğiniz 1000TL’lik sus payları Soma’da eşini, kardeşini, evladını kaybedenler için bir anlamı vardır. Somut adımlar attırana kadar, bu cinayetin faillerinden, azmettirenlerden hesap sorulana kadar mücadeleye devam edilecek. Bakanından, bakanlık müfettişlerine, Soma Holding’in tüm sahiplerinden, bu cinayetini işleyenden, görüpte susandan hesabını soracağız. Bu sefer beklediğiniz kadar kolay olmayacak hiç bir şey.

Biz komünist gençler olarak, okullarda, sokaklarda, fabrikalarda, bürolarda ölen sınıf kardeşlerimize yaşattığınız faciayı, sizlere misliyle yaşatmak için çalışacağız. Daha çok çalışacağız ilan ettiğiniz 3 günlük yası bizler tutmayacağız, o yası sizlere yaşatacağız.

Hesap sormak için sokaklara!!

Yas Değil, Genel GREV !!

sinifsiz.org

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*