Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Soma ailelerinin Ankara yürüyüşü ile dayanışmaya! Tüm işçi katliamlarının hesabını soralım, işçi sağlığı ve güvenliğini mücadele istemi olarak yükseltelim!

Soma ailelerinin Ankara yürüyüşü ile dayanışmaya! Tüm işçi katliamlarının hesabını soralım, işçi sağlığı ve güvenliğini mücadele istemi olarak yükseltelim!

Soma katliamı davasının skandalla kapatılmak istenmesine karşı katledilen maden işçilerinin aileleri Ankara’ya yürüyüş yapacak.

Soma 301 Madenciler Derneği’nde basın açıklaması yapan maden işçisi aileleri, Ankara’da HSK önüne gideceklerini duyurdu. Aileler adına açıklamayı 301’lerden maden işçisi Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak yaptı:

“Adalet istiyoruz, çocuklarımız için yola çıkıyoruz. Adalet sadece zenginler için varmış, dün bir kez daha anlamış olduk. Evlatlarımızın katilleri 18-20 yıl aldılar. 301 kişiyi kaybettik, kişi başı yatacakları ceza 2 ay bile etmiyor. Patronların korunduğu, zalimlerin ödüllendirildiği bu düzende adaleti aramaya, adalet arayan annelerle buluşmaya gidiyoruz! Evlatlarımız geri gelmeyecek biliyoruz. Fakat başka anneler ağlamasın, başka çocuklar ölmesin diye bu yola çıkıyoruz. Bugün yola çıkmadan yanımıza bir parça kömür aldık. Bedeli ödendi diye. Çocuklarımızdan toprak alıp götüreceğiz. Unutulmasınlar diye. Yol boyunca adalet arayanlarla buluşmalar gerçekleştireceğiz. Programımız şöyle, Bu akşam Çanakkale’de saat 19.00’da adalet buluşması gerçekleştiriyoruz. 13 Temmuz günü 13.00’da Silivri’de avukatımız evladımız Selçuk Kozağaçlı’ya selam göndereceğiz. Akşam saat 20.00’de Abbasağa’da adalet forumunda olacağız. 14 Temmuz sabahı Tuzla’da işçilerle bir araya geleceğiz, akşam Kocaeli’de olacağız. 15 Temmuz günü Zonguldak’ta 13.00’da madencilerle buluşacağız. 16 Temmuz günü Ankara’da olacak HSK önüne gideceğiz. Adalet arayışımız bitmeyecek! Evlatlarımızı toprağa gömdük. Topraktan adaleti yeryüzüne çıkaracağız.”

Tüm işçiler Soma madenci ailelerinin yürüyüşü ile dayanışma içinde olmalı. İşçileri katleden, işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri almayan patronlardan hesap sormak, tam kapsamlı işçi sağlığı ve güvenliği istemi için her yerde sesimizi ve eylemlerimizi yükseltelim!
Soma’yı unutmayacağız, bağışlamayacağız, hesabını sınıf mücadelesinde soracağız!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*