Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Sizi küçük budala zabitler sizi; Gezi yüzbinlerin direnişiyle ‘halk için park’ oldu, direnerek özgürleşmeye, özgürleştirmeye devam edecek!

Sizi küçük budala zabitler sizi; Gezi yüzbinlerin direnişiyle ‘halk için park’ oldu, direnerek özgürleşmeye, özgürleştirmeye devam edecek!

Pazar günü Gezi Parkı’nın açılacağını geveleyen vali, Taksim Dayanışması’nın bugünkü Gezi çağrısına karşı şunları söylemişti:

“Parkın park olarak kullanılması gerekir. Aksi takdirde amacından sapar. Parkı, park olarak kullanmamış oluruz. Park kimin için halk için. Müracat etmeden izin almadan toplanma hakkına sahip değildir. Bu akşam ki çağrı da hukukun dışındadır.”

Peki parkı hükümet ne için kullanmaya kalkışmıştı? Parkın park olarak kalması için polis zorbalığına karşın direnen kimdi? O parktan park olarak yararlanmak isteyenler kimlerdir ve onları zorbalıkla engellemeye çalışan kimlerdir? Hukuk nedir ve kimler tarafından nasıl belirleniyor?

Devletin bönce demogojilerini yüzüne çarpmak için daha fazla byte tüketmek gerekmez. Kitleler kendi meşru-fiili hak-hukuklarını da sokakta yaratmaya devam ediyor, edecek. Sermayenin baskı aygıtları ne kadar can haliyle çifte atmaya çalışırsa çalışsın, Gezi sırtında büyüdükçe büyüyen, kaldıramadığı bir semer olmaya devam edecek!

Gezi göstericilerine saldırı

Gezi Parkı’nın açılması için eyleme gelen işçilere, kadınlara, gençlere, taraftar gruplarına burjuva devlet yine vahşice saldırdı. Polis eylem saatinden önce başta İstiklal’in Taksim çıkışı olmak üzere Taksim çevresine yığınak yaptı. Taksim’deki “su savaşı yapan” grubu ve tacizsiz hava sahası için polislerin önüne şerit çeken kadınları kalkanlarla vurarak alanın dışına itti.

Saat 19.00’dan itibaren İstiklal caddesinde, Galatasaray’da, Cihangir’de, Tarlabaşı’nda, Karaköy ve Kabataş’ta Taksim’e yürümek için toplanan binlerce kişilik kitle gruplarına gaz bombaları, plastik mermiler, tomalar, coplar, tekmeler, sivil satırlı-sopalı çeteler ile vahşice saldırdı.

Taksim çevresinde, İstiklal’in ara sokakları dahil gaz bombardımanına tutulmayan, polisin hedef almadığı hemen hiçbir yer, kişi, hatta esnaf kalmadı. Polis Galatasaray’dan Tünel’e oradan Galata’daki çay bahçelerinde oturanlara kadar terör estirdi.

Polis saldırılarında, bir kişi başından çok ağır yaralandı, bir kişinin bacağı kırıldı. Çocuklar ve gazeteciler dahil, çok sayıda yaralı var. Polis İstiklal Caddesi’ndeki Ayışığı Kültür Merkezi’ni basarak 21 kişiyi gözaltına aldı. 50’den fazla kişi dövülerek gözaltına alındı.

Ancak direnişi yine bastıramadı. Şu saatlerde Taksim çevresinde gruplar direnişi “Her yer Taksim Her yer direniş”, “İsyan Devrim Özgürlük”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları, yol kapatmalar, toplanıp tekrar yürüyüşe geçmelerle sürdürüyor.

Bu gece olduğu gibi yarın da: Her yer Gezi, her yer direniş!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*