Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Siyanürcü şirket Ulukışla’yı terket!

Siyanürcü şirket Ulukışla’yı terket!

Uzun zamandır bölgelerinde siyanürle altın işlenmesine karşı çıkan Ulukışla köylüleri bugün bir kez daha doğayı, yaşamı ve geleceklerini savunmak için mücadelelerine yeni bir halka eklediler.

Bölgede altın çıkarmak ve işlemek için fabrika kurma çalışmalarına devam eden şirket dün bir kez daha jandarmayı da yanına alarak altın ve gümüş maden işletmesinin şantiyesini kurma çalışmaları için Hasangazi ve Porsuk köyleri arasında bulunan alana geldi.

Bölgelerinde böyle bir işletmeyi istemediklerini ve kurdurmamakta kararlı olduklarını söyleyen köylüler de fabrika kurulacak alanda toplandılar. Jandarmanın müdahale etmesi sonucunda köylüler ile jandarma arasında arbede yaşandı. Yaşanan bu arbedede 8 köylü ve 3 asker çeşitli yerlerinden yaralandı. Bir köylü gözaltına alındı.

Köylülerin direnişi sonucunda şirket yetkilileri bölgeyi terk etmek zorunda kaldılar. Köylüler adına Hasangazi Köy Meclisi Derneği Başkanı Hüseyin Özçelik tarafından yapılan açıklamada bölgelerinden siyanürcü şirketi kovana kadar mücadelelerinin devam edeceği vurgulandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*