Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Siyanürcü kapitalizmin panzehiri sosyalizm!

Siyanürcü kapitalizmin panzehiri sosyalizm!

Kapitalizmin kar hırsı felaket üretiyor. Kitlesel ölümlere ve çocuk yaşlı demeden yoksul köylülerimizin, bölgedeki bütün canlı varlıkların ve ekosistemin yok olmasına sebep olacak felaket, Kütahya’da siyanürlü atıkların toplandığı barajın setlerinden birinin çökmesiyle birlikte kapımıza dayandı. Çökmeyle birlikte 2. set de zarar görüyor… 15 milyon metreküp siyanürlü atığın 3’üncü ve son set tarafından tutulduğu açıklanıyor. Ancak bu setin de çökmesi an meselesi ve tehlikeyi daha da büyütme tehlikesini barındırıyor.

“Baraj 30’ar metre derinliğinde 3 büyük havuzdan oluşuyor. Öğrendiğimiz kadarıyla 3. sette her 2 saatte 1 santimetre kayma oluyor. Bu baraj patlarsa bölgede ne bir bitki kalır ne bir hayvan. Baraj setlerinde bir ay önce sızıntı olmuş. 4-5 metrelik set ilavesi de yapmışlar”

Atık barajı 110 hektarı kaplıyor. Koruma bantları ile birlikte alan 150 hektara çıkıyor. Tesislerin temeli, 1985’te dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından atıldı, tesis 2 yıl sonra yine Özal tarafından açıldı.Tesisin önünde toplanan Aliköy beldesi, Gümüş, Kızılcakaya, Dulkadir, Karaağaç köylülerine bilgi veren Vali, “Sistem kontrol altında. Köylerin tahliye edilmesi de dahil bütün önlemler teknik ekibin araştırmasından sonra ele alınacak” diyor.

Olayın ardından incelemelerde bulunmak üzere yönetim kuruluyla birlikte bölgeye hareket eden Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Taşdemir durumun ciddi olduğunu vurguluyor. Son duvar da yıkılırsa barajın yıkılmış olacağını belirten Taşdemir, “Sonuçları hayal edemeyeceğimiz boyutlara ulaşabilir. Bu siyanürün çok küçük miktarı bile zehirliyor. Şu anda insanı zehirleyen miktarın 125 katı kirlilik söz konusu” diyor.

Bir an evvel çevre köylerin boşaltılmasını isteyeceklerini ifade eden Taşdemir, içme ve kullanma suyu olarak kesinlikle yeraltı sularının kullanılmamasını önerdi. Taşdemir, “Barajın tamamı çökebilir. Böyle bir durumda o bölge tamamen tahliye edilmek zorunda kalır. Aksi takdirde yaşam imkânı kalmaz, belki de yüzlerce insan ilk etapta hayatını kaybedecek, tarım kalmayacak. Bu olay, dünyanın en önemli olaylarından biri olabilir” uyarısında bulunuyor. Eti Gümüş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldız ise “Tehlikeli durum yok. Yeni baraj oluşturulup siyanürlü su buraya akıtılacak” diyebiliyor.

Kapitalizmin egemen olduğu Türkiye’de, sermayenin hizmetkarı devlet önce oradaki zehir saçan işletmeyi korumaya alıyor. Hemen büyük bir seferberlik başlatılıp o bölgedeki tarım emekçilerinin yaşamlarına dair gelebilecek en ufak zarardan kaçınabilmek için bölgenin boşaltılması gerekirken, Devlet işletmenin başına gelebilecek zararı önlemeye çalışıyor. Devletin bölgedeki en iri ağızları Anadolu yoksul köylüsünün tevekkül duygusunu bildikleri için setin çökmesini “Allah vergisi” olarak tanımlıyorlar. Kapitalizmin azami kar hırsı ile donanmış sermayenin hizmetlileri olan devlet görevlileri, böyle en utanmazca yöntemleri kullanarak yoksul emekçilerin kutsal olarak kabul ettiği hassas duygularına tevekkül vaad ediyor.

(Tevekkül, değiştirilmesi insan gücünün dışında olan üzücü olayları, ezelde takdir edilmiş bilip, üzülmemek, Allahü teâlâdan geldiğini düşünerek seve seve karşılamaktır).

Bizde şöyle diyelim, eyyy kapitalist düzen ve onun koruyucu kollayıcıları! Sizin kıyamet kapınızı işçi sınıfı ve tarım emekçileri olarak sosyalist devrimle yıktığımızda tevekkül edebilecek zaman bırakmayacağız size. Tevekkül edebileceğiniz tek bir anınız bile olamayacak.

Kapitalizmin kar hırsı felaket üretiyor.
Siyanürcü devletin panzehiri devrimle yıkılmasıdır.
Siyanürcü kapitalizmin panzehiri sosyalizmdir.

Siyanür nasıl zehirler ?

Altının bilinen en yaygın haliyle kullanılması için altın elektroliz yöntemi ile sıfır değerliğine geri indirgenir ve saf haldeki altın elde edilmiş olur. Geriye kalan ise bir yığın siyanürlü topraktır. Topraktaki siyanür SO2/hava ile bozulup ayrıştırılana kadar depolarda saklanır ve ayrıştırma sonrası toprak tekrar doğaya geri döner. Tabi ki bu süreç sırasında gerçekleşebilecek bir aksaklık ve sızma çevre ve Doğayı uzun süre olumsuz etkileyebilecek felakete yol açabilir. Bu felaket gecmişte bir cok kere yasanmıştır. Bunlardan en buyüğü 2000 yılında Romanya’nın Baia Mare şehrindeki madenlerde oluşan sızma sonucu su kaynaklarına siyanür karışması ile su kaynaklarında yaşayan canlıların ölmesi ekosistemin altüst olmasıydı.

Yüksek miktarda siyanür, insan sağlığına çok zararlıdır. Yüksek seviyede siyanür içeren havayla kısa süreli temas; beyinde, kalpte hasara neden olur ve komayla ölüm meydana gelebilir. Düşük seviyede siyanürle uzun süreli temas sonucunda; soluma güçlüğü, kalp ağrısı, kusma, kanda değişiklikler, baş ağrısı ve tiroid bezinde genişleme meydana gelebilir. Fazla miktarda siyanür alan kişilerde, derin ve kısa soluma, konvulsiyonlar (nöbetler), bilinç kaybı gibi semptomlar ortaya çıkabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Yüksek kan siyanür düzeyi olan kişilerde, el ve ayak parmaklarında güçsüzlük, yürüme zorluğu, şaşılık, sağırlık ve tiroid bezi fonksiyonlarında azalma gibi tehlikeli etkiler görülmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*