Anasayfa » GÜNDEM » İşçilere “seferberlik görev emri” gönderiliyor!

İşçilere “seferberlik görev emri” gönderiliyor!

Emperyalist kapitalist güçler Suriye’yi vurmaya hazırlanıyor. Emperyalist saldırganlığa tam destek veren ve Suriye’de daha kapsamlı bir kitle kıyımı ve işgal isteyen, ancak “askeri müdahaleye aktif olarak katılmayacağı” yalanını söyleyen Türkiye burjuvazisi ve hükümeti, bir yandan da sivilleri de kapsamına alan geniş kapsamlı bir askeri seferberlik hazırlığı içerisinde.

Sitemize, askerliğini er olarak yapmış bazı işçilerden kendilerine “seferberlik görev emri geldiği” bilgisi iletildi. İşçiler, askerlik şubelerine çağrılarak 12 günlük askeri eğitim göreceklerinin bildirildiğini belirttiler.

Vatan gazetesinden Can Ataklı 3 Eylül tarihli yazısında şunları yazmıştı:

“Birkaç yıl önce kendi isteği ile yüzbaşı rütbesiyle ordudan ayrılan bir arkadaşım Genelkurmay Başkanlığı’ndan kendisine “sefer görev emri” geldiğini bildirdi. 48 yaşındaki eski yüzbaşı bu sefer görev emrini alınca Genelkurmay’ı arayıp “nedenini” sormuş. Kendisine “Bu konuda soru soramayacağı, belirtilen tarihte ve yerde 12 günlük eğitime katılmak zorunda olduğu” hatırlatılmış.Arkadaşım görev sefer emirlerinin olabileceğini ama, ordudan ayrılmış kişilerin rutin biçimde böyle bir çağrıyı hiç almadıklarını hatırlatarak “Bir hazırlık yapıldığı kesin, umarım sadece önlem amaçlıdır” ifadesini kullandı. Ben de umarım.”

Hürriyet gazetesinde de 6 Eylül’de daha geniş kapsamlı askeri-sivil seferberlik hazırlıklarına ilişkin bir haber yayınlandı:

“Başbakanlık, Emniyet, AFAD ve Kızılay’ı uyararak olası bir krize göre hareket edilmesi talimatı verdi. Milli Savunma Bakanlığı da, Emniyet’ten 4X4 arazi araç sahiplerinin bilgilerini aldı. Bazı arazi taşıt sahiplerine sefer görev emri çıkarıldı. Kızılay’ın üst düzeydeki bir yetkilisi, “Bize de uyarı yapıldı. Bu uyarı çerçevesinde 3 bin personelle Acil Müdahale Ekibi kurduk. Olası bir askeri müdahaleye karşı mobilize ekiplerimizi de hazır hale getirdik” dedi. Başbakanlık’ın talimatı doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü de sefer görev emri çıkartılacak araçlar için çalışma başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm il emniyet müdürlüklerine “4×4 arazi araç listesi ve sahiplerine ulaşılabilecek” bilgilerin toplanması talimatı gönderdi. 4×4 tipi arazi aracı kullanan kişiler belirlenirken, olası bir olağanüstü durumunda polis tarafından, kendilerine tebligat yapılmak üzere karakollara davet edilecek. Sefer Görev Emri yazan tebligatlar araç sahiplerine imzalatılacak.

AFAD VE KIZILAY’DA TEYAKKUZ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Kızılay’a da, “Olağanüstü duruma karşı hazırlıklarınızı tekrar gözden geçirin” talimatı verildi. AFAD, sınır bölgesine kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer (KBRN) konusunda uzman ekipler gönderirken, 11 bölgede bulunan birliklere de olağanüstü durum karşısında hazırlıklı olunması talimatı verildi. Olası bir operasyon ve sonrasında oluşacak göç dalgası karşısında da çalışma yürüten AFAD, Viranşehir’de 20 bin kişilik mülteci kampını da hazır hale getirdi. AFAD, insan ve araç durumunu da gözden geçirerek her türlü hazırlığı tamamladı.

ACİL MÜDAHALE EKİBİ

Kızılay’da üst düzey bir yetkili, olağanüstü bir durum için en üst seviyede önlemler aldıklarını belirterek, şunları dedi: “Sadece oluşacak yeni bir göç dalgası değil aynı zamanda bölgede oluşacak bir karışıklığa karşı da acil eylem planı yaptık. Yeni çadırkentler kurmak, insani yaşamsal maddelerin stoklanması için tüm çalışmalarımız hazır. Bölgeye her an sevk edilmek üzere acil müdahale ekipleri kurduk. Mobilize ekiplerimiz hazır bekletiliyor. Personelimiz ve gönüllülerimizden oluşan 4 bine yakın acil müdahale ekibimize ‘her an hazır olun’ talimatı verdik. Sınırın sıfır noktasına da ekipler gönderdik. Sınırın Suriye tarafına 8 noktada günlük 30 bin kişiye gıda ve ilaç ihtiyaçları karşılanıyor. Olağanüstü duruma karşı her türlü hazırlığımız tamam.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*