Anasayfa » GÜNDEM » Sivas davasında devlet zamanaşımı dedi! Binler sokakta, eylemde!

Sivas davasında devlet zamanaşımı dedi! Binler sokakta, eylemde!

2 Temmuz 1993‘te Madımak Oteli’nde 33 aydın ve sanatçının yakılarak öldürüldüğü Sivas Katliamı’na ilişkin davada zamanaşımı kararı çıktı.

Adliye önünde Pir Sultan Kültür ve Dayanışma Derneği’nin çağrısı ile toplanan siyasi partiler, dernek ve sendika üyelerinden oluşan grup “Katliamı unutturmadık, unutmayacağız” pankartı ile ölenlerin resimlerini taşıyor. Grup, ”Zamanaşımına hayır, adalet istiyoruz”, ”Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganları atarak bekledi.

Davada zamanaşımı kararı verilmesi üzerine binlerce kişi Ankara sokaklarında eyleme geçti. Polisin gaz bombaları ve coplarla saldırdığı gösteriler devam ediyor…

Ne olmuştu?

Sivas’ta düzenlenen şenlikler esnasında Cumhuriyet tarihinin en büyük kıyamlarından biri devlet ve dinci-gerici faşist güçler ortaklığıyla gerçekleştirilmişti. “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak”, “Kahrolsun laiklik” vb. sloganlar atan binlerce kişi, solcu aydın ve sanatçıların ve Alevi gençlerin kaldıkları otelin önünde toplanarak oteli ateşe vermiş, içeridekilerin dumandan boğularak ölümüne sebep olmuştu. Katliam faşist devlet güçlerinin yönlendirmesi altında gerçekleşmişti. Dönemin Sabah, Hürriyet, Milliyet, Türkiye, Meydan gibi yüksek tirajlı gazetelerinde, “olaylara Aziz Nesin’in yaptığı lüzumsuz konuşmanın neden olduğu” bahanesi yükseltildi. İzleyen dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan yakanların, katliamı gerçekleştirenlerin yanında duruşmalara katılmıştı. Sivas katliamı, tarihsel açıdan Kürt hareketine dönük operasyonlardan Sabahattin Ali’ye, Mustafa Suphi’lerden Hrant Dink’e kadar uzanan siyasi cinayetlerde önemli bir köşe taşı oldu. Sivas katliamı sonrası, ‘80’lerin sonlarından başlayıp ‘90’ların ortalarına kadar ivmesini devam ettirerek yükselen işçi ve gençlik hareketlerinin yanı sıra, kent yoksulları mücadelesinin bir parçası olarak Alevi emekçi kitlesinin de mücadeleye atıldığı görüldü.

Halkın eli katillerin yakasında!

Sivas katilleri 1993’ten devlet koruması altında yaşıyorlar! Bırakalım en küçük bir siyasal soruşturmayı, kira, elektrik borcu için bile emekçiler takibat altına alınırken, Alevileri bir otele sıkıştırıp yakarak katledenler,devlet koruması altında yaşadılar, evlendiler, askere gittiler, iş kurdular, hatta kendilerini “ölü” göstermeyi bile başardılar.

Ne yaparlarsa yapsınlar Sivas katliamı ne zamanaşımına uğratılabilir, ne de halkın katilleri yakalarını öfkemizden kurtarabilir! Unutmayın: Bizim belleğimizde zamanaşımı olmaz!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*