Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sıtkı Aydoğmuş hepimizin çığlığıdır!

Sıtkı Aydoğmuş hepimizin çığlığıdır!

İnşaat işçileri, Meclis kapısında kendini ateşe veren inşaat işçisi, kalıpçı ustası Sıtkı Aydoğmuş için İstanbul Kadıköy’de bir basın açıklaması yaptı. Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş’in düzenlediği eylemde okunan basın bildirgesi:

Basına ve Kamuoyuna;

Dün akşam saatlerinde TBMM önünde 15 yıllık kalıpçı ustası Sıtkı Aydoğmuş, geçinemediği için kendini ateşe verdi. Polisin müdahalesiyle ölümden dönen Aydoğmuş, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyor. Öncelikle şunun bilinmesini isteriz ki, hem Dev Yapı-İş hem de İnşaat-İş sürecin takipçisi olacak, Sıtkı arkadaşımızı yalnız bırakmayacaktır.

Sıtkı Aydoğmuş, bu topraklarda yaşayan milyonlarca inşaat işçisinin dışavurumu olan bir feryattır. Sıtkı Aydoğmuş hiçbirimize yabancı değildir. Trabzon’daki mermerci ustası, Adıyaman’daki tütüncüdür. İzmir’deki balıkçı Diyarbakır’daki pazarcıdır. Hepimizin derdi, hepimizin acısı, hepimizin çığlığıdır.

Sıtkı Aydoğmuş’un yaşadıkları ve amacı hepimizin ortak derdidir. Bugün bir işçiye canından vazgeçtirecek kadar kötü bir yaşam dayatılıyor. Bizler, bize dayatılan bu cehennemden ancak ve ancak bir arada hareket edebilerek kurtulabiliriz. Öyleki; bu ülkenin en büyük muhalefet partisinin genel başkanı çıkıp ‘Beştepe’de kendini yaksaymış’ diyerek, acılı bir işçiye akıl verecek kadar, bize yabancıdır.

Sıtkı Aydoğmuş arkadaşımızın haberini aldıktan hemen sonra da güne Beylikdüzü’nde atık kağıt toplama işçilerinin, gerçekleşen yangında hayatını kaybettikleri haberiyle uyandık. Sıtkı’yı yakan ateş Beylikdüzü’nde tekrar alevlendi. Dün TBMM önünde, bugün Beylikdüzü’nde alev alan ateşin yarın hangimizi yakacağını kim biliyor?

İnşaat işçisi başta olmak üzere, tüm işçi sınıfına dayatılan kölelik koşulları hepimizi yakıyor. Kimi zaman şantiyelerde iş cinayetlerinde kimi zaman meslek hastalığıyla ölüme gönderiliyoruz. Bizler bizi yakıp yok eden bu ateşi, zalimlerin üzerine hep birlikte sıçratmadıkça, bu koşullara mahkum olacağız. Birarada hareket ederek, örgütlülüğümüzden aldığımız güçle bu düzeni altüst etmeliyiz.
Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası ve İnşaat İşçileri Sendikası olarak, başta inşaat işçileri olmak üzere tüm işçi sınıfına, Sıtkı’yı unutmamaya çağırıyoruz. Sıtkı’nın ateşini zalimlerin ve işçi düşmanlarının üzerine püskürtmek için sendikal mücadelede bir araya gelmeye çağırıyoruz.

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş)
İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*