Anasayfa » GÜNDEM » 58. günde Ankara’da eylemler

58. günde Ankara’da eylemler

Hapishanelerde açlık grevleri devam ederken dışarıda da destek eylemleri kitleselleşerek büyüyor.

58. Günde Ankara’da da destek eylemleri vardı. Yapılan eylemlerde hükümetin açlık grevlerine yaklaşımı ve tutumu eleştirilerek, hapishanelerdeki tutsakların taleplerinin kabul edilmesi için, talepler kabul edilinceye kadar dışarıda da destek eylemlerinin devam edeceği vurgulandı.

İlk eylem Ankara Kadın Platformu tarafından gerçekleştirildi. “Ölüm Değil Çözüm, Müzakereler Başlasın -Ankara Kadın Platformu” imzalı pankartın arkasında Sakarya Caddesinde toplanan platform bileşeni kadınlar Yüksel Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yüksel Caddesi’ne gelen kitle burada Ölüm Değil Çözüm Platformu bileşenlerinin de katılımıyla bir basın açıklaması yaptılar.

Yapılan basın açıklamasında hükümetin tutumu eleştirilerek açlık grevinde olan tutsakların taleplerinin derhal kabul edilmesi istendi. Savaş değil barış istediklerini dile getiren platform bileşenleri, tutsakların talepleri kabul edilnceye kadar alanlarda olacaklarını ifade ettiler.

Basın açıklamasının bitmesiyle “Ölüm Değil Çözüm Platformu”nun eylemi için tekrar kortej oluşturuldu. “Ölüm değil çözüm! 58. Gün” yazan pankartın arkasında toplanan kitle, kadın platformunun da katılımıyla Yüksel Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur”, “İçerde Dışarda Hücreleri Parçala”, “Zindanlar Yıkılsın Tusaklara Özgürlük”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.

Sakarya Caddesi’ne gelindiğinde Temel Demirer burada bir konuşma yaptı. Demirer, Edirne hapishanesinde tutsak olan Muzaffer YILMAZ’ın açlık grevinin 38. gününde kendisine yazdığı mektubu gösterek “hapishanelerde bedenlerini ölüme yatıranların dışarıda sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Devrimci Proletarya okurlarının da katıldığı eylem, cumartesi günü saat 13:00’de Kolej Meydanı’ndan Ziya Gökalp Caddesi’ne yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı ile sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*