Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Ankara’da Deniz Gezmiş, Şerzan Kurt, madenci, 26 Mayıs açıklamaları

Ankara’da Deniz Gezmiş, Şerzan Kurt, madenci, 26 Mayıs açıklamaları

Deniz Baykal, CHP Genel Merkezi’nde video kaset ve süikast skandalıyla ilgili yaptığı basın açıklamasıyla istifa etmişti. Baykal’ın 2 hafta sonraki CHP Kurultay’ında da CHP genel başkanlığına aday olmayacağını da açıklamıştı. Bu olayın ardından CHP gençlik kollarından bir grup gencin Deniz Gezmiş ve Deniz Baykal’ın resimlerinin olduğu tişörtleri giyerek her ikisine de aynı konuma sokan burjuva partisi CHP’yi İHD Ankara Şubesi, ÇHD Ankara Şubesi , KESK Şubeler Platformu 68’liler Dayanışma Derneği, 78’liler Birlik ve Dayanışma Derneği Devrimci 78’liler Federasyonu, ESP, BDP, EMEP, SDP, EHP ve Sosyalist Parti ortak bir basın açıklaması örgütleyerek tepkisini dile getirdi.

Faşist saldırıda katledilen Şerzan Kurt için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Zonguldak’ta maden işçilerinin ölümünün ne kaza ne kader, katliam olduğu vurgulandı ve protesto edildi. Basın metninde Deniz Gezmiş ve Deniz Baykal’ın asla aynı kefeye konulamayacağını belirterek, bunun tam bir manipülasyon olduğu belirtildi. Tarihsel olarak direnme hakkını kullanan Deniz Gezmiş ile Ergenekon’un avukatlığı misyonunu üstlenen Deniz Baykal’ın yanyana getirilme çabalarını kınayan bileşenler, Ankara Demokrasi güçleri olarak CHP’nin kirli tarihini Deniz Gezmiş’i kullanarak aklayamayacağını, buna izin vermeyeceklerini söylediler.

Deniz Gezmiş ile ilgili basın açıklamasından sonra, KESK Ankara Şubeler Platformu 26 Mayıs genel grevine dönük bir basın açıklaması yaptı. Kamu emekçileri de katledilen madencileri andılar, katliamı kınadılar. Şerzan Kurt’da anıldı, faşist cinayet kınandı. Basın metnini Ankara KESK Şubeler Platformu dönem sözcüsü Fikret Aslan okudu.

26 Şubat’ta alınan genel grev kararının altı çizilirken, Türk-İş ve Kamu-Sen’in bugün bundan yan çizmeleri kınandı, bir an önce sürece dahil olmaları gerektiğini vurgulandı. “26 Mayıs’ta işçileri, kadınları, emekçileri grev önlükleriyle üretimden gelen gücümüzü kullanmaya, işsizleri, kadınları, gençleri, gençleri, emek ve demokrasi güçlerini alanlara davet ediyoruz.”

Bu basın açıklamalarının hemen ardından Halkların Kardeşliği İçin Gençlik Platformu da Muğla’da yapılan faşist saldırı ve cinayeti bir basın açıklamasıyla kınadı. Aralarında Devrimci Proleter Gençlik okurlarının da bulunduğu platform Kürtçe ve Türkçe sloganlarla, faşist saldırı ve cinayeti teşhir etti, halkların kardeşliği mücadelesi bayrağını dalgalandırdı, Şerzan Kurt’u selamladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*