Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Şişli Belediyesi’ndeki skandal, burjuva genel seçim operasyonlarının bir parçasıdır

Şişli Belediyesi’ndeki skandal, burjuva genel seçim operasyonlarının bir parçasıdır

CHP’li Şişli Belediyesi’ndeki tehdit, şantaj, dayak ve bilimum skandalların yankısı devam ediyor.

Olay ilk elde bir rant kavgası izlenimi veriyor. Şişli, İstanbul’un en merkezi, rantların en yüksek düzeyde olduğu, Türkiye’deki finansın önemli bölümünün döndüğü, en kalburüstü bölgelerinden biridir.

Hayri İnönü, uzun süredir Şişli Belediyesi’nin elinde tutan Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olmasıyla, onunla anlaşmalı olarak Şişli Belediye başkanı olabilmişti. Ancak Sarıgül, oğlu Emir Sarıgül’ün Şişli Belediye başkan yardımcısı, başkan vekili, koordinatörü ve en büyük bütçeli 6 birimin başkanlığına getirilmesini sağlayarak ve Belediye Meclisi’ne adamlarını getirerek, yönetimdeki güç ve denetimi sürdürüyordu.

Mustafa Sarıgül’ün Wikileaks belgelerine bile geçmiş yolsuzlukları, mafyatik bağlantıları, Emir Sarıgül’ün bir inşaat şirketi sahibi olması ve eski Galatasaray yönetim kurulu üyeliği bilindiğinde, Şişli Belediyesi’nde tehdit, şantaj, dayak skandallarının arka planının rant kavgası olduğu izlenimi kolaylaşıyor.

Ancak olayın bir de, genel seçimlere doğru CHP’de yürütülen güç ve yeniden dizayn operasyonları yönü var.

Yerel seçimler öncesinde, Mustafa Sarıgül İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni alamasa bile, Topbaş’ı zorlayacağını, CHP içindeki forsunun artacağını, önce milletvekili, sonra CHP başkanı olmayı hesaplıyordu. En azından o dönemde sermaye içinde büyüyen iktidar çatışmaları içinde gözetilen senaryolardan biri buydu. Sarıgül-İnönü pazarlığında, Hayri İnönü’nün genel seçimlerde milletvekili olup Şişli Belediyesi’ni Emir Sarıgül’e bırakacak olması da, herhalde bu senaryo ve anlaşmaların bir parçasıydı.

Ancak işler bu senaryo ve pazarlıkları yapan çeşitli burjuva kesimleri, CHP, Sarıgüller ve Cemaat açısından bekledikleri gibi gitmedi. 17 Aralık operasyonu AKP’yi sarssa da sonuca gidemedi, Sarıgül İstanbul Belediye seçimlerinde beklenen çıkışı yapamadı, yerel seçimlerin ardından büyük sermaye kesimleri arasında farklı uzlaşma ve anlaşmalar ortaya çıktı, AKP’nin Cemaat’e karşı operasyonu, CHP’de ise ulusalcı kanadın etkisizleştirilmesi ve tasfiyesi operasyonu başladı.

Şişli Belediyesi’ndeki skandallar, aynı zamanda genel seçimlere doğru burjuva siyasetin yeniden dizayn süreci ile bağlantılı görünüyor. Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye başkan olması senaryosunun gündemden düşmesi, yanısıra yerel seçim sürecinde Sarıgül’ün Cemaatle yaptığı ittifak nedeniyle, AKP’nin tırmandırdığı Cemaat operasyonuyla, yanısıra kemik ulusalcı kanadı tasfiye eden CHP’nin içinde genel seçimlere doğru kızışan güç ve yeniden dizayn mücadeleleriyle, toplamda ise tekelci burjuva kesimleri arasında Hükümet’in “öncelikli dönüşüm programı”na yansıyan yeni pazarlık ve uzlaşmalarla bağlantılıdır.

Şişli Belediyesindeki rant ve güç mücadelesi nasıl sonuçlanır bilemeyiz. Ancak Şişli’de Hayri İnönü’nün güç yetiremeyeceği Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye milletvekili ve başkan olma senaryosunun ipinin daha büyük bir yerlerden kesildiği kesin görünüyor. Şişli skandalında TÜSİAD medyası ile AKP medyasının Sarıgül’e karşı ortak tutum almış olması da bunun bir göstergesi. Şişli meselesi, genel seçimler yaklaştıkça daha kızışacak gibi görünen burjuva siyaset operasyonlarının, AKP ve CHP içindeki güç mücadeleleri ve yeniden dizilimlerin bir işaret fişeğidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*