Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » ŞİŞECAM’DA GREV!

ŞİŞECAM’DA GREV!

Kristal-İş Sendikası, Şişecam’a bağlı işyerleri için sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde
anlaşma sağlanamaması üzerine bugün (20 Haziran 2014)  10 işyerinde 5800 üyesiyle greve başlamıştır.

Grev; Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş (Kırklareli, Mersin, Eskişehir Fabrikaları), Anadolu Cam Sanayi A.Ş. (Mersin fabrikası),

Trakya Cam Sanayi A.Ş. ( Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin Fabrikaları), Anadolu Cam Yenişehir Sanayii A.Ş.
Trakya Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş. işyerlerinde uygulamaya konulmuştur.
Grev uygulaması, Şişecam’a bağlı 10 işyerinde 5800 cam işçisini kapsamaktadır.

Grevle ilgili sendikaların yaptıkları basın açıklamasında ilk sözü Kristal İş Gebze Şube Başkanı Orhan Koç aldı.

Koç, ”altı aydır gerçekleşen Tis görüşmeleri 20 haziran sabahı grev ile neticelend. Bizler hep şunu şöyledik, bizler masada kalemle bu işi bitiririz, yeter ki, sırça köşklerde oturan işçinin halini unutmuş , işçiyi umursamaz bir hale gelmiş şişecam yetkililerinin işçinin sesini duymasını istedik. Ama onlar yıllardan gelen deneyimimizi gözardı ederek çok büyük bir riske girdiler ve girdikleri bu süreç onlar açısından sonuçları çok ağır bir şekilde bitecek. Şişecam işçisi bundan on yıl öncesine kadar çok iyi ücretler alıyordu. Ama cama hayat veren cam işçilerinin saat ücretleri 4 lira 70 kuruşa kadar düştü. Bunun üzerine bize teklif edilen avansları onlara bırakıyoruz ve greve çıkıyoruz ” dedi.

Gebze Şube başkanının ardından basın açıklamasını okuyan Kristal-İş Sendikası Mali Sekreteri Mehmet Boğa ise,” 24. Dönem cam grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizde işe giriş ücreti, düşük ücretle çalışanlar için talep edilen iyileştirme zammı ve bazı parasal haklar konusunda anlaşma sağlanamadı. Ayrıca çalışanların iş güvenliği ve kazanılmış haklarımız konusunda da anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine de 10 cam fabrikasında 5800 işçi arkadaşımızla birlikte grev kararı aldık ve şimdide grevimizi uyguluyoruz. Bugün üretim durdu grev halayları kuruldu grevimiz hayırlı yolumuz açık olsun . Şişecam yöneticileri sürekli şirketin büyüdüğünden elde edilen karlardan bahsediyorlar. Şirket büyüyor, karlar artıyor ama işçilerin ücretleri değişmiyor. Yoksulluk sınırının altında Çalışıyor, fazla mesailerle kıt kanaat geçiniyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık yeter diyoruz. Bunun için grevdeyiz ve hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz ve direne direne kazanacağız” şeklinde konuştu.

Cam işçilerine desteğe Gelen Gebze Sendikalar Birliği Adına Söz Alan Dönem Sözcüsü Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz de “Gebze emeğin en yoğun olduğu ve sorunların gün be gün artığı bir bölge, bir çok sendikamız toplu iş sözleşmeleri sürecinde büyük zorluklar yaşıyor. Sözleşme görüşmelerimiz büyük bir ölçüde grevler ile sonuçlanıyor. Demek ki bu sistem de ve düzende bir bozukluk var. Biz tek tek sivrisinekleri öldürmeye çalışıyorum ama sorun bataklık sorunu . Asgari ücrete 45 tl zam yapıyorlar. Sistem asgari ücreti bu ülkede aratır duruma getirmeye çalışıyor. Açlık sınırı olan 1200 tl ye çalışan arkadaşlarımıza daha ne istiyorsunuz belanızı mı arıyorsunuz deniyor. Bu güne kadar hangi iktidar olursa olsun bugüne kadar hep birlikte mücadele ettik. Mitinglerde iktidara karşı slogan atıldığında kendi içimizde tepkilerle karşılandık ve böylece emeğimizi, alınterimizi unutur hale geldik. Ve bu siyasi iktidarlara tutunur hale geldik. Bugün hangi siyasi partiler yanımızda bunun farkına varmamız lazım. Bu nedenle bundan sonra alacağımız tavır bu anlayışa ve bozuk düzene karşı olmalıdır.”dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*