Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Şişecam grevinde Danıştay yürütmeyi durdurma talebini reddetti

Şişecam grevinde Danıştay yürütmeyi durdurma talebini reddetti

Kristal-İş sendikası ile Şişecam 24. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşme görüşmeleri sırasında anlaşma sağlanamayınca greve çıkan işçilerin grevi 8. gününde Bakanlar Kurulu kararıyla erteleme adıyla yasaklandı. Ertelemenin iptali için Danıştaya başvuran Kristal-İş’in talebi reddedildi.
Kristal-İş ile Şişecam işvereni arasında ocak ayında başlanan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Şişecam’ın, saat ücretine 93 kuruş zammı reva görmesi üzerine anlaşma sağlanamamış ve 20 Haziran 2014 günü, 5800 cam işçisi on fabrikada greve başlamıştı

Büyük bir coşku ve heyecanla devam eden grev 8. gününde Bakanlar Kurulu kararıyla “milli güvenliği ve genel sağlığı” bozucu nitelikte bulunduğu gerekçesiyle ertelendi.

Aslında yasaklama anlamına gelen bu erteleme kararına karşı Kristal-İş Danıştay’a dava açıp kararın iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istedi.

Danıştay Kristal-İş’in grev ertelemesi için yürütmeyi durdurma talebini reddetti. İşçiler bugüne kadar grev ertelemelerine durdurma kararı veren Danıştay’ın bu kararını “Hükümet, sermaye ve yargı el ele vererek grev hakkını yok ediyor” şeklinde değerlendiriyor.

Grev ertelemesine karşı ILO’ya da başvuru yapıldı

Şişecam grev ertelemesine karşı, Uluslararası Çalışma Örgütü, ILO’ya resmi başvuruda bulunduk. ILO Sendika Özgürlüğü Komitesi ile Uzmanlar Komitesi’ne yaptığımız resmi başvuruda, hükümetin Şişecam grevini ertelemesinin Türkiye’nin onaylamış olduğu 87 ve 98 sayılı sözleşmelerin ihlali anlamına geldiğini vurguladık ve Şişecam grev ertelemesinin ele alınmasını talep ettik. ILO Anayasasına göre denetim organları başvurumuzu ele alıp değerlendirecek.

2003 grev ertelemesi hakkında daha önce yaptığımız başvuruda ILO Sendika Özgürlüğü Komitesi erteleme kararı ile 87 sayılı sözleşmenin ihlal edildiğine karar vermiş ve hükümetten uygulamanın ve yasanın değiştirilmesini istemişti.

Şişecam’da eylem vakti

Şişecam işçileri Danıştay kararından önce düzenledikleri 18 Temmuz’da (yarın) Kanyon AVM’deki Şişecam’a yürüyüş eyleminde AKP-Danıştay işbirliğine inat, seslerini daha gür çıkartacaklarını dile getirdi.
İşçiler yarın Şişecam’a yapacakları yürüyüşe de destek çağrısında bulundular. İşçiler bugün saat 12.00’de Levent’te Kanyon Alışveriş Merkezi önünde toplanıp, Şişecam merkezine (İş Kuleler-Levent) bir yürüyüş yapacak.

Basından

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*