Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Şırnak sınırında eylem sürüyor

Şırnak sınırında eylem sürüyor

Uludere İlçesi’nde başlatılan canlı kalkan eylemi 4. gününe girdi. Eylemde 3 kişi fenalık geçirirken, askerler alana ambulansın geçişine izin vermedi. Hasta kadınlar için köye ilaç almaya giden BDP’li milletvekili Nursel Aydoğan da asker engeline takıldı. Her türlü baskı ve zorluğa rağmen yılmayan anneler eylemlerini büyük bir kararlılıkla sürdürüyor.

ŞIRNAK- Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Zevyan Köyü’nün Deri Davetiya ve Deri Berkur tepeleri arasındaki bölgede Barış Anneleri İnisiyatifi öncülüğünde başlatılan canlı kalkan eylemi 4. gününe girdi. Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava operasyonu ile bölgedeki askeri operasyonların durdurulması için sınırın sıfır noktasında yapılan eyleme, dün akşam saatlerinde BDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan ile Emine Ayna da katılarak annelere destek verdi. Annelerin başlattığı eylem ile sınır karakolundaki askerler, günlerdir eylem alanında nöbet tutarken, bölgede olası operasyonların önüne geçildi.

Ambulansın geçişine izin verilmedi

Eylem alanına giriş çıkış yasağı devam ederken, fenalık geçiren yurttaşlar için çağrılan ambulansa da izin verilmediği öğrenildi. Eylem sırasında fenalık geçiren biri genç 3 kişiyi yurttaşlar kendi imkanları ile köye götürerek oradan da hastaneye kaldırdı. Biri Cizre, biri Uludere Devlet hastanelerine kaldırılırken, 1 kişinin de durumunun ciddi olduğu için Diyarbakır’a kaldırıldığı öğrenildi. Giriş çıkışları kontrollü yapan askerler, Ortasu Köyü’nde kontrol noktası kurarken, getirilmek istenen yiyecek gibi ihtiyaçları sınırlı miktarda bırakıyor. Gece saatlerinde hasta anneler için köye ilaç almaya giden BDP’li vekil Nursel Aydoğan da asker engeline takıldı. Askerler kesin karar olduğunu belirterek, Aydoğan’ın geçişine izin vermedi. Aydoğan, gece geç saatlerde noktanın kaldırılmasının ardından alana gelebildi.

Yol kontrolü gençlerde

Askerlerin uygulamasına tepki gösteren anneler, eylem alanından geçen caddeden askeri araçları bırakmama kararı aldı. Caddeden askeri bir aracın geçeceği duyumu üzerine caddeye çıkan anneler, yolu taşlarla trafiğe kapattı. Askeri aracın gelmemesi üzerine anneler alana geri dönerken, yol kontrolü görevini gençler üstlendi. Yolu taş ve çıta ile kapatan gençler, bekledikleri caddenin yamacına taşlarla “PKK” yazısı yazdı. Giriş çıkışlarda kimlik kontrolü yapan gençler, giriş çıkışları kontrol altına aldı.

Gün içerisinde eylem alanı üzerinden uçuş yapan askeri helikopterin sınır karakoluna geçişi sırasında ne olduğu belirlenemeyen aydınlatıcı bir cisim atması dikkat çekerken, canlı kalkanlar helikopteri yuhaladı. Kimisi askeri mevzilerde kimisi çeşme başında, kimisi de gölgeliklerde zaman geçiren canlı kalkanlar, telefonlarla yakınlarını arayarak gelişmelere ilişkin bilgi alıyor. Kadınların sohbet etmeyi tercih ettiği eylemde erkekler, alanda buldukları boş kovanlar ile oyun oynadı.

Eylemde gece etkinlikleri

İftarın ardından alanda ateşler yakarak demledikleri çay ile derin sohbetlere dalan canlı kalkanlar, ilerleyen saatlerde panel düzenledi. Düzenlenen panelde konuşan BDP’li vekiller Aydoğan ile Ayna, yaşanan son gelişmelere dikkat çekerek, annelerin başlattığı eylemin önemine dikkat çekti. Panelin ardından gençler hazırladıkları skeç ile sahne alarak canlı kalkanlara büyük moral verdi.

Düzenlenen etkinliklerin ardından anneler kaldıkları yerlere dağılırken, gecenin sessizliğini seslendirdikleri stranlar bozdu. Gece saatlerinde savaş uçaklarının sınır bölgesi üzerinde uçması dikkat çekti. Sahura kadar uyumayan canlı kalkanlar, ardından sırayla farklı noktalarda sabaha kadar nöbet tuttu.

(Kaynak: DİHA)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*