Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Sınıfsız’dan Leroy Merlin Ziyareti

Sınıfsız’dan Leroy Merlin Ziyareti

Türkiye’nin ilk AVM grevi olan Leroy Merlin direnişindeki işçilerle sohbet ettik. İşçilerle birlikte AVM önünde bildiri dağıttık.

Sohbet sırasında işçiler meselenin sadece ücret meselesi olmadığını, tüm sosyal hakların kazanımı, sendikal faaliyetin önündeki engellerin de kaldırılması için mücadele ettiklerini; greve çıkmayan işçilerin de kendileriyle dayanışma içerisinde olduğunu; grevi kazanana kadar direnişlerine kararlı bir şekilde devam edeceklerini söylediler.

Fotoğraf0580

İş yeri temsilcisi ile konuşmamız sırasında toplu iş sözleşmesinin 3 yıllık olması için mücadele ettiklerini; 1 yıllık sözleşmeyi özellikle iş güvencesi açısından kabul etmeyeceklerini belirtti.Bizler güvenceli bir iş istiyoruz her sabah geldiğimizde işten kovulma tehlikesiyle burun buruna gelmek istemiyoruz.Bu mücadele sadece bizim mücadelemiz değil bizden sonra buraya yada tüm AVM lerde çalışan işçilerinde mücadelesidir.

20131008_144420
Sınıfsız olarak Sosyal-İş Sendikası şube başkanı Murat Bozbeyoğlu’yla bir röportaj yaptık:

Leroy Merlin’de sendikal örgütlenme ve grev sürecini anlatır mısınız?
Leroy Merlin üç yıl önce Türkiye piyasasına girmesiyle birlikte bizim sendikal örgütlenme çalışmamız Bursayla Ankara paralel olarak başladı. Sendikanın iş yerine girmesi 1 yılı buldu. Başarılı bir örgütlenme süreci atlattığımızı düşünüyoruz. 6 aydır ise patronla toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Kolay bir görüşme süreci yaşanmadı. Sendika olarak görüşme öncesinde toplu sözleşme taslağını işçi arkadaşlarla kolektif olarak hazırladık. Anlaşmazlık şu an için ekonomik nedenlerden görünse de idari maddeler de sendikamızın iş yerinde kalıcı olması için önemlidir. Zamlar ve sosyal haklar ve bunun dışında da toplu iş sözleşmesinin kapsamı konusunda anlaşamadık. 3 Ekim’deki grev kararından önce işçi arkadaşlarla grev süreciyle ilgili eğitim çalışması yaptık. İşçi arkadaşlar da grev ve haklarını arama konusunda kararlı bir tutum sergilediler; böylelikle Türkiye’de ilk AVM grevi başlamış oldu.

 

Grevdeki işçilerin moral-motivasyonunu nasıl buluyorsunuz?
Greve başladığımız günki gibi kararlıyız. Ancak patron grev kırıcılığı yapmakta. Bakanlığa bununla ilgili şikayette bulunduk ancak geri dönüşü 1 ayı buluyor. Fransız patron Türkiye’deki hukuk kurallarına da uymuyor. AVM yönetimiyle zaman zaman sıkıntı yaşasak da diyalog yöntemiyle bu tip sorunları şimdilik çözebiliyoruz. İşçi arkadaşların moralleri iyi.

Fotoğraf0591

 

Uluslararası ölçekte diğer Leroy Merlin’lerdeki sendikalarla bağlantı halinde misiniz? Grevle ilgili diğer ülkelerle bağlantı anlamında planlarınız nelerdir?
Fransa, Haiti, İspanya, İtalya’dan ve bir çok yerdeki sendikalardan destek mesajları geliyor. Genel başkanımız bugün Arjantin’e gitti. Orada UNİ’nin küresel federasyonunun genel kurulu var. Diğer ülkelerdeki Leroy Merlin’de örgütlü olan sendikalarla bağlantıya geçilecek. Böylelikle dayanışmayı daha da güçlendireceğiz. Uluslar arası ölçekte 1 günlük iş bırakma ya da iş yavaşlatma ve mağaza önlerinde basın açıklaması yapma gibi taleplerimiz olacak.

www.sinifsiz.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*