Anasayfa » GENÇLİK » Sınıfsız işçi-öğrenci etkinliği gerçekleştirdi

Sınıfsız işçi-öğrenci etkinliği gerçekleştirdi

Ankara’da işçi-öğrenci söyleşisini gerçekleştirdik. Ankara Üniversitesi DTCF’de Sosyoloji Bölümü’nde doktorasını yapmakta olan Hasan Kürşat Akcan hocanın sunumuyla başlayan etkinlikte Sınıfsız temsilcisi arkadaşımız da işçi-öğrencilik mevzusunda kısa bir aktarım yaptı.

Araştırma konuları daha çok beyaz-yakalı işçiler üzerinden olan Hasan Akcan sunumunda daha çok üniversitelerde düzenlenen kariyer günleri üzerinden gerçekleştirdiği araştırmasını bizlere aktardı. Özellikle kariyer günlerine gelen kariyer planlamacılarının sürekli olarak “çalışarak yükselme” ve “hayat boyu eğitim” noktalarına vurgu yaptığı, gençliği bireyselleştirmeye ve rekabete yönelttiği aktarıldı. İş yerinde “partner” konumunda çalışan insanların sürekli bu yüksek statü ile öğrenci gençliğe örnek olmasına karşılık aslında çağrı merkezlerinden sonra en fazla istifanın yaşandığı alanın bu denetimli danışmanlık firmaları olduğunu söyledi. Bu noktada emek rejimlerinin despotik ve hegemonik olarak ikiye ayrılmasıyla işçiler arasında da çalıştığı şirkete ve işine aşık olmak durumlarına ve işçinin yaşamını bu şekilde yok etmesine de değinildi.

 


Dünyanın %73′ünün de güvencesiz çalıştığı günümüz koşullarını aktardıktan sonra söyleşi kısmında Hasan hocayla beraber işçi-öğrencilerin nasıl bir araya geleceklerini değindik.

 

Sunumların ardından ise öğrencilerin işçileşmesi ve özellikle bunun teorik boyutu üzerinden çok hararetli bir tartışma gerçekleşti. Tartışmada özellikle Ankara Üniversitesi’nden bir öğretim üyesi ile işçi-öğrencilik mevzusu temelden tartışılmaya başlandı. Öğrencilerin işçileşmesinin sadece yarı zamanlı çalışma ya da staj sömürüsü olmadığı, eğitim süreci içerisinde gençliğin giderek proleterleştiği üzerinden tartışmaya devam edildi. Zamanda, mekanda ve yaşamda özgürlüğe de vurgu yapıldı.

Söyleşinin son kısmında ise mücadelenin nasıl bir taban üzerinden örgütlenmeye çalışılması üzerine bir sonuca bağlandı. Ancak bu tartışmaların daha da sürdürülmesi gerektiği ve farklı şekillerde paneller, söyleşiler, buluşmalar düzenlenmesi gerektiğini konuşarak etkinliği  sonlandırdık.

 

 

sınıfsız.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*