Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Çankaya İmar AŞ’de mücadele sürüyor

Çankaya İmar AŞ’de mücadele sürüyor

Çankaya Belediyesi işçileri ücretlerini geri alma ve 2010 yılının başından itibaren geçerli olacak 10. dönem toplu iş sözleşmesi için mücadele ediyor. İşçiler, TİS hakkını kırmak içinyargıya başvuran Çankaya Belediyesi nin hukuki süreci durdurmasını ve TİS hakkını tanımasını istiyorlar.
Ankara’da Melih Gökçek’in yerel seçimlerde tekeline alamadığı sömürü beldelerinden biri de Çankaya Belediyesiydi. CHP’li Bülent Tanık”ın başkanlığını yaptığı Çankaya Belediye’si “Kızılay bölgesine kadın eli değmesi gerekir” diyerek Kızılay bölgesinde kadın işçileri çalıştırmaya başlamışlardı.

Tekel işçilerine AKP karşıtlığı ölçüsünde destek verir görünen Bülent Tanık, 6 Mayısta Denizlerin mezarını ziyaret eden CHP’li Bülent Tanık, kadınların işsizliğine dikkat çeken Bülent Tanık, işkolunun değiştiğini ve işçilerin örgütlü olduğu DİSK’e bağlı Sosyal-İş’ te örgütlü olan işçilerinin çoğunluğa sahip olmadığını iddia ederek dava açmıştır. KENT AŞ işçilerinden sonra bu kez de Çankaya Belediye’si işçilerine uyguladıkları köleliğin ardından hem CHP hem Bülen Tanık işçi sınıfı düşmanlığını bir kez daha bize ispatlama şansı vermiştir.

1 Mayıs’a “sendika hakkımız engellenemez” pankartıyla katılan Çankaya Belediye’si İşçileri 1 mayıs alanında da bildiri dağıtarak mücadelelerini duyurmuşlardı. Bir mayıs öncesi kadın temizlik işçileri  ile yaptığımız konuşmada, kadın işçiler  “1 Mayıs’tan sonra sendika sözü verdiler bakalım tutcaklar mı?” demişti.
DİSK Sosyal-İş aktivisteri bugün işçi sınıfının kazanılmış haklarına saldırıya tepki olarak saat 13.00’da Çankaya Belediye’sinin kolej kapısında bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasıyla mücadeleyi duyuran ve Belediye yönetimini teşhir eden DİSK Sosyal-İş aktivistleri basın metninde “Öte yandan Çankaya Belediye’sinin bir başka İştirakı olan Çankaya İmar AŞ’de benzer sorunlar yaşanmaktadır. Çankaya İmar A.Ş işçileri sendikamızda örgütlüdür ve sendikamız ile Çankaya İmar A.Ş arasında imzalanmış olan 1. dönem toplu iş sözleşmesi yürürlüktedir. Ancak Çankaya İmar A.Ş yönetimi toplu iş sözleşmesinin açık hükümlerini ihlal atmektedir. Çankaya İmar A.Ş’de ücretler düzenli ödenmediği gibi, ücretlerin düşürülmesine gayret edilmekte ve işçilerin geriye yönelik alacakları ödenmemektedir” diyerek Çankaya İmar A.Ş işçilerinin de sorunlarını dile getirdi.

Sosyal-İş Sendikası ve Çankaya İmar AŞ işçileri  mücadele taleplerini de açıkladılar:

Keyfi uygulamalara son verilmesi, sendikanın yetki almasını geciktiren hukuki sürece son verilmesi, iş güvencesinin sağlanması ve işçilerin haklarının korunması, toplu sözleşme sürecinin başlaması, Çankaya İmar A.Ş’de toplu sözleşme ihlallerinin son bulması, ücretlerin düzenli ve tam verilmesi..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*