Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Sınıf mücadelesi mahkemede değil sokakta kazanılır

Sınıf mücadelesi mahkemede değil sokakta kazanılır

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN davasında, Ankara Bölge İdare Mahkemesi Genel-İş’in itirazını haklı buldu. 650 İZELMAN işçisinin ihalenin verildiği taşeron Hanoğlu-Zigana ortaklığı kapsamında işini kaybedeceği noktada Genel İş Sendikası tarafından konu yargıya taşınmış ve Kamu İhale Kurumu (KİK) kararının iptali istenmişti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi, itirazı kabul ederek KİK’in kararını iptal etti ve yürütmeyi durdurarak, ihalenin tekrar İZELMAN’da kalmasına kararını verdi. Karardan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyi iptal etmeyeceği ve Hanoğlu-Zigana ortaklığını devre dışı bırakarak eniden İZELMAN’a vereceği öğrenildi.

Mahkeme, tabii ki bu kararı işçilerin kara kaşı gözü için vermedi. Tam tersine işçilerin sokağa çıkması, tam da 1 Mayıs öncesi 20 bin belediye işçisinin taşeronluğa karşı iş bırakıp İzmir’de yaşamı durdurma kararlığına karşı bu kararı vermek zorunda kaldı.

Nitekim bu sabah İzmir’de polis, tam da Mahkemenin karar için toplanmasından önce, İzelman işçilerinin nöbet çadırına saldırıp yıkarak, işçilerin kararlılığını kırmaya çalıştı. Ancak polis saldırısına karşı toplanan işçilerin kitlesel eylemi ve çadırı yeniden kurması ile polisin yine eli böğründe kaldı. Çok geçmeden bu direniş ve kararlığın etkisiyle, mahkemenin ihalenin İZELMAN’da kalması kararı işçilere ulaştı. İşçiler polis saldırısına karşı direnişin ardından hukuki kazanımlarını da coşkuyla kutladı.

Ancak mahkeme kararı İZELMAN işçisi için tam bir güvence sağlamıyor. Nitekim Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararına karşın ihaleyi iptal etmiyor. Sadece ihalenin İZELMAN’da kalması kararına uyuyor. Bu da İZELMAN işçisinin durumunun belirsizliğini sürdürüyor. Taşeronluğa karşı sendikalar lehine taşeron işçilerin kadroya alınması, kadrolu işçilerle aynı haklardan yararlanması, sendikal yetki ve TİS hakkına sahip olması gibi pek çok mahkeme kararının patronlar ve devleti tarafından fiilen uygulanmadığı biliniyor.

Bu yüzden İZELMAN işçileri uyanıklığı elden bırakmamalı, mücadele taşeronluk sisteminin kaldırılmasına bağlanmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*