Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sınıf dayanışması: Ölümüne!

Sınıf dayanışması: Ölümüne!

Kuyunun dibinde 3 sınıf kardeşimiz…

TTK ekibinden Cüneyt Yamudi, 8 Temmuz’da, süren kurtarma çalışmalarını anlattı: “Yangın, ocakta demir kesilirken kabloların tutuşmasıyla çıktı. Yangına müdahale ediyoruz. Soğutuyoruz, bir süre sonra tekrar ısınma oluyor. Göçük, 850 metrede, işçiler ise bin 20’deler. Göçüğün sebebi patlama değil. Isınma ve soğumadan kaynaklanıyor. Yangına müdahale etmek için soğutma yapmak zorundayız. Bu soğutma sırasında göçük oluşmuştur. Arkadaşlara ulaşma konusunda zaman veremeyiz. Çünkü neyle karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Zonguldak’ta da kurtarma çalışmaları günler almıştı. Ama elimizden geleni yapıyoruz. Aşağıda mahsur kalan arkadaşlardan 13.00’den sonra hiç bir haber alamadık.”

Kale Madencilik Şirketinin Maden Mühendisi Şükrü Kazankaya, yaşananları anlattı: “Yangını söndüremeyen işçiler hemen aşağıya inip diğer arkadaşlarına haber veriyorlar. Bu arada, yangının çıktığı taraftan değil, diğer taraftan çıkalım, diyorlar. Ekipte çalışan Volkan Hamarat da 12’nci katta çalışan diğer arkadaşlarına haber vermek istiyor. Yangın sonrası ocağın elektriğini kestik. Saat 13:00 civarında Volkan Hamarat ile diafon konuşması yaptık. Hamarat, burada çok gaz var, bize yardım edin, dedi. Biz de, panik yapmayın, güvenli yere gidin, biz sizi kurtaracağız, dedik. O saatten sonra da ocağımızda yangın olduğu için diafon irtibatımız kalmadı.”

Öğrendiğimize göre, güvenli yere gitmeleri istenen işçilerden ikisi, Volkan Hamarat ile Halil Açıkgöz; yangını kendilerine haber vermeye gelirken bayılan arkadaşlarını terketmediler. Hamarat, megafonla, bayılan arkadaşlarının yanında kalacaklarını bildirdi.

Kuyuya, yangını söndürmek için su; 3 maden işçisini yaşatmak içinse, kompresörle hava basılıyor.

Yangının haber alınmasıyla, kuyu başına gelenler; sırasıyla, kuyudan çıkan ve yardıma gelen maden işçileri, jandarma, kurtarma ekibi ve mahsur kalan işçilerin aileleriydi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*