Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Sincan F Tipi’nden 8 Mart kutlaması

Sincan F Tipi’nden 8 Mart kutlaması

“Günleri ve mevsimleri
Düşlerimize göre
yeniden yaratacağız”

Eluard

Merhabalar,

Marx bir yerde, insandan insana en doğal ilişkinin kadın ile erkek arasında olduğunu, olması gerektiğini söylemişti. Bu doğal,olması gereken ilişki biçimi binlerce yıl önceki ilk işbölümüyle yerini egemenlik ve sömürü ilişkilerine bıraktı.

Toplumsal kültürel birikimimiz artmasına, üretici güçlerimiz doğanın önümüze koyduğu sınırları birer birer yıkmasına, kadın ile erkek emeğinin ayrımına dayanan o ilk işbölümünün zorunluluğu ortadan kalkmasına rağmen erkeğin kadın üzerindeki egemenliği ve sömürüsü sona ermedi. Geçen zaman kadının üzerindeki kölelik boyunduruklarını çeşitlendirdi sadece.

Sınıflı toplumların sömürü ilişkileri üzerine kurulu olması kadının bedeni ve emeği üzerindeki sömürünün de sönmesinin maddi zeminini hep var etti.

Bu maddi zemin, sömürü ilişkileri varoldukça da tarihi kadın sorunu çağına uyum sağlayarak sürecektir.

Cins olarak kadının kurtuluşunun yolunun bütün bu ilişkileri yadsıyan, eşit ve özgür bireyler toplumu olan, tarihin derinliklerinde kaybedilen doğal ilişkilerin doğal gönüllü birliktelikler şeklinde sınırsızca yaşanacağı komünizm ve ona ulaşma mücadelesinden geçtiği artık çok daha aşikar.

Varolan haliyle hiç de sürdürülemez bir hale gelen kadın sorununu neoliberal demokratik düzenlemelerle yönetilebilir hale getirmeye çalışan burjuvazinin karşısına, bedenine ve emeğine sahip çıkan, komünist ideoloji ile donanmış emekçi kadın çıkmalı ve tarihsel rolünü ezen cins olmayı pratiğinde de reddetmiş erkek sınıf kardeşleriyle birlikte oynamalıdır.

Göğün yarısı, kavganın yarısı, gelecek toplumunun kurucu ve yönetici yarısı olan, olacak olan emekçi kadınların 8 Mart’ını kutluyor; 8 Mart’ı yaratan proleter kadınları saygı ile anıyoruz.

Selam ve sevgilerimi gönderiyor, hepinizi coşkuyla kucaklıyorum.

Sevgilerimle,

Ercan Akpınar
Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*