Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Simurg Altın Koza Film Festivali’nde

Simurg Altın Koza Film Festivali’nde

Yapımcı yönetmen Ruhi Karadağ’ın Hayata Dönüş Operasyonu’nu anlattığı ve 10 yıllık çalışma sonucunda tamamladığı “Simurg” adlı film, bu yıl 18. Altın Koza Film Festivalinde izleyiciyle buluşuyor.

1996 ölüm oruçlarına katılan 6 kişinin operasyona bakışı ve verdikleri hayat mücadelesinin anlatıldığı filmde bugüne kadar hiç yayınlanmamış görüntüler de yer alıyor.

Simurg’da yer alanların hiçbiri oyuncu değil, operasyonu yaşamış mahkûmlar ve onların aileleri. 6 kişinin tanıklıklarının anlatıldığı filmde yer alanların birçoğu Wernicke-Korsakoff hastası. Filmde yer alan kişilerin hiçbiri rol yapmıyor. 1996′da Bayrampaşa’da açlık grevine katılan ve 2000 yılında da dışarıdan destek veren altı kişinin yaşadıklarını anlatan filmde 2000′de ölüm orucuna katılan ve Hayata Dönüş Operasyonu’nu içerden yaşayan kişilerin tanıklıkları da aktarılıyor.

“Hayata Dönüş Operasyonu”nun katliamcı yüzünün gözler önüne serildiği belgesel-film Simurg, 11 Mayıs – 22 Mayıs 2011 arasında gerçekleşen olan 64. Cannes Film Festivali’ne de gönderildi; ancak yarışma dışı gösterilmek istendiği için yönetmen Ruhi Karadağ tarafından geri çevrildi. Dünya Prömiyeri ilk kez Altın Koza Film Festivali‘nde yapılacak olması Adanalılar için de bir şans olacak.

“Simurg /Simurgh” belgesel filmin galası 21 Eylül Çarşamba günü Cinebunus Salon 8, saat 15:00‘de. Galaya filmde yer alan ve operasyonları bizzat yaşanlar olarak film yönetmenleri ile birlikte Hüseyin Gündüz, Refik Ünal, Çiğdem ve Delil isimli devrimci tutsaklar katılacaklar. Filmi kaçıranlar için tekrar gösterimi 23 Eylül günü yine Cinebonus Salon 8, saat 20:30‘da yapılacak.

Bizlere düşen, bu belgesel filmi onlarla birlikte izlemek, bu katliamı unutturmamak ve sergilenen direnişi yeni sınıf mücadelelerinin harcı kılmak için çalışmaya devam etmek olacaktır. Tüm dostlar film galasına davetlidir. Ayrıca film yönetmeni ve oyuncularla birlikte önümüzdeki günlerde İnsan Hakları Derneği Adana Şube binasında bir söyleşi gerçekleştirilecektir.


Adana Devrimci Proletarya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*