Anasayfa » GÜNDEM » Silopi’de polis halkı taradı

Silopi’de polis halkı taradı

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Zap Mahallesi’nin sabah saat 04.00 sularında polisler tarafından ablukaya alındı. Yurttaşların gözaltı ve polis baskınlarını engellemek amacıyla kazdığı hendeklerden dolayı mahalleye giremeyen polis, mahalleyi taradı. İlk gelen bilgilere göre, polisin açtığı ateş sonucu Hamdin Ulaş (58) ve ismi öğrenilemeyen bir genç yaşamını yitirdi, 8 kişi de yaralandı. Polisin 6 evi de ateşe verdiği bildirilirken, bir evin tamamen yandığı belirtildi.

Ayrıca mahallenin dış taraflarında bulunan bir trafoda da patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle yangın çıktığı ancak herhangi can kaybının yaşanıp yaşanmadığı konusunda bilgi edinilemedi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Zap Mahallesi’ne paletli askeri tanklar eşliğinde giren polis, zırhlı araçlarla rastgele etrafa ateş açarak, mahalledeki evlere baskın yapmaya başladı. Polisin evlerdeki kapıları kırarak halkı darp ederek gözaltına aldığı belirtildi. Gözaltına alınanlara, emniyette işkence edildiği öğrenildi.

Çatılarda bulunan keskin nişancılar ise mahallede yaşanan her hareketlilikte ateş açmaya devam ediyor. Mahallede Kamuran Bilin göğsünden vuralarak ağır yaralandı. Cizre’deki hastaneye kaldırıldığı esnada Bilin, yolda yaşamını yitirdi.

Polis Başak Meydanı’nın yakınlarında bulunan bir evi daha ateşe verdi. İçinde bulunan ailenin dışarı çıkışına polis tarafından izin verilmezken çevredekilerin de yangını söndürmesine izin verilmiyor. Evin içinde çocukların da bulunduğu kaydedildi.

Silopi halkının ise Cudi Mahallesi’deki Başak Meydanı civarında bekleyişleri devam ediyor. Polisin rastgele etrafı taraması nedeniyle bu bölgeye de kurşunların geldiği görüldü.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde polis saldırısında yaşamını yitiren 27 yaşındaki Kamuran Bilin’in babası Cemal Bilin, “Oğlum evinin kapısı önünde keskin nişancılar tarafından vuruldu” diyerek, Kürdistan halkını yaşanan katliama karşı ayağa kalkmaya çağırdı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde bu sabah polislerin Zap Mahallesi’ne yaptığı saldırı sırasında göğsünden aldığı kurşunla yaşamını yitiren 27 yaşındaki 3 çocuk babası Kamuran Bilin’in cenazesi Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Morg önünde otopsi işlemleri için savcının gelmesini bekleyen Bilin Ailesi, çocuklarının keskin nişancılar tarafından evinin önündeyken vurulduğunu belirtti.

Hem katliama hem de katliam karşısındaki sessizliğe tepki gösteren Kamuran Bilin’in babası Cemal Bilin, “Ya hepimizi öldürsünler ya da bu kirli savaşa son versinler” dedi. Oğlunun keskin nişancılar tarafından göğsünden vurularak katledildiğini ifade eden baba Bilin, “Polisler ya beni de öldürecek ya da bunun hesabını verecek” diye konuştu.

Kürdistan halkının artık bu duruma karşı isyan etmesi gerektiğinin altını çizen baba Bilin şunları söyledi: “Tüm Kürtlerin bir an önce ayağa kalkıp bu katliamın hesabını sorması gerekir. Bu saatten sonra benim yaşamam anlamsız. Ben de zırhlı araçlara doğru gideceğim. Ya tüm Kürtleri öldürecekler ya da bu teröre son verecekler.”

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*