Anasayfa » DÜNYA » Şili/Sokağa, eyleme, genel greve!

Şili/Sokağa, eyleme, genel greve!

Şili’de parasız ve eşit eğitim isteyen öğrenciler ile hükümet arasındaki görüşmelerden sonuç çıkmadı; eylemler gelişerek sürüyor. Öğrenci sendikalarının parasız eğitim taleplerinin karşılanmaması üzerine görüşmelerden çekilmesinin ardından eylemler büyürken, polisle çatışmalar da şiddetlendi.
Öğretim Elemanları Sendikası’nın düzenlediği referandum provasına bir milyon 246 bin kişi katıldı. Referandumun temelini, eğitim sisteminin yeniden devlet güvencesine alınmasının arzu edilip edilmediği; devlet güvencesinde parasız, kamusal ve nitelikli eğitimin sağlanması görüşünün paylaşılıp paylaşılmadığı; devlet desteği alan özel okulların kâr odaklı işlemesinin mi yoksa bu okulların yasaklanmasının mı gerektiği ve referandumun ülkenin temel sorunlarını çözmek için uygun bir seçim aracı olup olmadığı soruları oluşturdu. Oylardan yüzde 90’ı referandumun zeminini oluşturan soruları desteklerken, sadece yüzde 10’unun reddettiği açıklandı
36 farklı öğrenci örgütünün oluşturduğu Şili Öğrenci Konfederasyonu derslere devam edilmeyeceğini ve Ekim ortasında yeniden bir genel grev örgütlemek amacıyla işçi sendikalarıyla görüşmelere başlayacaklarını açıkladı. Ağustos ayında işçiler, kamu çalışanları ve eğitim emekçilerinin yoğun katılımıyla öğrenci hareketini desteklemek için ve Piñera hükümetinin piyasacı politikalarına karşı yeni bir anayasa talebiyle iki günlük bir genel grev yapılmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*