Anasayfa » DÜNYA » Şili’de yerli halkları sömürge ve devlet anıt ve sembollerini yıktı!

Şili’de yerli halkları sömürge ve devlet anıt ve sembollerini yıktı!

Şili’de onyıllardır topraklarındaki ilhak ve gaspların kaldırılması, ohal benzeri düzenlemelerin ve asimilasyon uygulamalarının kaldırılması, anayasal sosyal-siyasal tanınma, ve özerklik mücadelesi veren, büyük bölümünü yoksul köylü ve tarım/plantasyon işçilerinin oluşturduğu Mapuche, Aymara ve diğer yerli halkları da, isyana büyüyen ve gövdesel renklerini katıyor.

Mapucheler, geçen yıl Aralık ayında, direnişçi bir yerlinin devlet kuvvetleri-büyük plantasyon sahibi çeteleri tarafından öldürülmesi üzerine isyan etmişler, isyan Aymara, Linkanantay, Quechua yerli ve kent/kır yoksulu bölgelerine yayılmış, bir kez daha kanla bastırılmışlardı. Bununla birlikte Şili’de geçen yıldan itibaren yükselişe geçen işçi, öğrenci eylemleriyle birlikte yerlilerinin isyanı da bu yılki Ekim isyanının mayalanmasında önemli rol oynamıştı.

Bir kez daha Mapuche, Aymara, Diaguita, Lickanantay, Quechua yerlileri yürüyorlar, tüm kasaba ve kentlerde İspanyol sömürgeciliği döneminin ve devletin baskısı ve ırkçılığının anıt ve sembollerini de yıka yıka ilerliyorlar.

Arica’da Kristop Kolomb heykelini yıktılar.

Santiago’da sömürge döneminin donanma komutanı Arturo Prat’ın heykelini yıktılar.

Concepcion’da İspanyol sömürge ve işgal ordusu komutanlarından Pedro de Valdivia’nın büstünü koparıp yerli direniş önderi Lautaro’nun heykelinin ayakları altına koydular.

Temuco’da Valdiva heykelinin kafasını alıp büyük direnişçi yerli önderlerinden Caupolicam’ın heykelinin elinin altına yerleştirdiler.

Valdivia kentinde, Valdivia’nın heykelini alıp Valdivia Köprüsünden Valdivia Nehri’ne attılar.

Biobio’da Valdivia ve İspanyol sömürgecisi Mendoza’nın heykelini yıktılar.

Lo Barnechea’da milli polis teşkilatı “onuruna” yapılan heykeli tahrip ettiler.

La Serena’da İspanyol sömürgecisi Francisco de Aguirre’nin heykelini yıktılar ve yerine Diaguita yerlileri anıtını diktiler.

Şili’de 100’lerce yıl sömürgeciler tarafından yağmalanan, ezilen ve köleleştirilen ama buna karşı büyük mücadele ve direnişler veren yerli halklar, sömürgecilik sonrasında da mücadelelerine devam ediyorlar. Latin Amerika’da yerli halkların haklarını tanımayan ve Pinochet’den kalan Anayasa’da yer vermeyen tek ülke Şili.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*