Anasayfa » DÜNYA » Şili’de grev, isyan, direniş dalgası: Kırıntı kazanımlar yetmez!
A riot police water cannon sprays water towards demonstrators during a protest against Chile's state economic model in Santiago, Chile, October 21, 2019. REUTERS/Ivan Alvarado

Şili’de grev, isyan, direniş dalgası: Kırıntı kazanımlar yetmez!

Şili’de ulaşım zamları ile tetiklenen ve genel grev genel direnişe dönüşen isyan ağır bedellere karşın önemli sosyal kazanımlar elde etti.

Metro ulaşım zamlarına karşı başlayan fiili direniş, üniversite ve lise öğrencilerinin turnikelerden toplu olarak atlayarak para ödemeden geçmesiyle başlamış, polisin öğrencilere saldırması üzerine başkent Santiago’dan ülke çapına yayılan kitle isyanına dönüşmüştü. Geniş kitlelerin ulaşımın ötesinde, elektrik, eğitim, sağlık zam ve koşullarını, düşük ücretleri protesto ederek eylemlere katılmasıyla, gösteri ve çatışmalar ülke çapında yayıldı. Çalışma ve yaşam koşullarına karşı genel bir isyana dönüştü. Gösteriler sırasında çok sayıda şirket ve mağaza tahrip edildi, marketler ateşe verildi ve yağmalandı. Ülke çapında sokaklarda barikatlar yükseldi.

Kapitalist devlet başkanı Pinera’nın, Olağanüstü hal ilan ederek “ülkenin savaş”ta olduğu söylemesiyle, eyleme geçen kitlelerin üzerine asker ve carabianari polisi gönderildi. Çatışmalarda 14 eylemci öldürüldü, 5 binin üzerinde gösterici tutuklandı.

Ancak baskı ve yasaklar, devlet despotizmi kitle hareketini durdurmadı. En son liman ve bakır madeni işçilerinin başını çektiği genel grev ilan ederek kapitalist ekonomiyi felç etmesi, öfkenin artan ölçüde burjuva mali oligarşiye yönelmesi ve ayaklanamya dönüşme belirtileri üzerine, Pinera yönetimi geri adım atmak zorunda kaldı.

Pinera, TV’ye çıkıp resmen halktan “özür dilemek” ve hemen önümüzdeki ay uygulanmaya başlamak üzere, ulaşım ve elektrik zamlarının geri çekildiğini, asgari ücrete yüzde 15 zam yapıldığını, sağlık hizmetlerine bütçeden yeni fon ayrılacağını ve sağlık sigortasının devlet katkısıyla yüzde 20 artırılacağı, sağlık tedavi parasını ödeyecek durumda olmayanların masraflarını devletin karşılayacağı, aylık geliri 11 bin doların üzerinde olan üst orta sınıf ve zenginlere ek vergi getirileceğini, milletvekili maaşlarında indirim ve görev sürelerinin sınırlandırılması gibi bir kısmi “reform paketi” vaadi açıklamak durumunda kaldı.

Ancak kapitalist despotik iktidarın, gösterilerde temel rolü oynayan işçi ve öğretmen sendikaları, öğrenci hareketi, kadın hareketi, emekliler hareketi temsilcileri ile görüşmeyi reddetmesi ve burjuva muhalefet partileri üzerinden göstermelik bir “diyalog” ile işçi sınıfı ve emekçilerin isyan taleplerinde öne çıkan sosyal güvenlik, emeklilik, su, eğitim, kadın hakları konularına yer vermemesi, askerleri sokaktan çekmemesi, nedeniyle vaatleri kitleler tarafından güvenilir ve yeterli bulunmadı. Şili’de Pinera’nın açıkladığı “reform vaatleri paketi” kitleleri tatmin etmedi. 2 günlük genel grev çağrısı geri çekilmeden, uygulanacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*