Anasayfa » DÜNYA » Siemens işçileri: ‘Ayılar gibi mücadele edeceğiz!´

Siemens işçileri: ‘Ayılar gibi mücadele edeceğiz!´

Bugün Siemensstadt´a, Siemens’a ait bütün fabrikalardan işçiler saat 9:45’te yönetim binasının önünde toplandı. Schaltwerk (işletme düzeni), Dynamowerk (dinamo makinesi imal eden fabrika), Messgerätewerk (ölçüm aletleri üreten bölüm), Bahntechnik, Nierderlassung, Gasturbinenwerk (sıvı-gaz enerji kaynağı bölümünde çalışanlar) ve idare-yönetim binasında çalışanlar eyleme katıldılar. Burada 1500 işçi eyleme katıldı. Osram, Coriant, Redknie ve Siemensin eski Healthcare (sağlık çalışanları) da destek için eyleme katıldılar. Burada IG Metal yönetici ve işyeri temsilcilerinden, Olivier Höbel, Klaus Abel, Olaf Bolduan, Günter Augustat, Heike Grant-Hunter, Udo Raucher, Wolfgang Walter ve Birgit Steinborn konuşmalarını yaptı. Siemens’in kuruluşundan bu güne kadarki finansal durumu ve işçilerin sahip olduğu hakların durumu anlatıldı.

Bugün “Siemens dünya çapında üretim yapan ve bizim yüksek kalitedeki iş gücümüz sayesinde büyüyen bir firma, Siemens biziz, biz Siemensiz, bizi bu kadar kolay işten atmalarına izin vermeyeceğiz, şu anda Nordhein-Westfal´de arkadaşlarımız sokakta ve  Aslanlar gibi mücadele ediyorlar, bizler Berlin’de Ayılar gibi mücadele ediyoruz/edeceğiz!´ (Aslan, Nordhein-Westfalen, Ayı ise Berlin´in sembolleri. Çok eskilere dayanan farklı söylenceleri olan bir sembolleştirme.)

Buradaki eylemden sonra işçiler otobüslerle başka bir fabrika önünde toplanarak, buradaki işçiler de katıldıktan sonra, yaklaşık 5 bin kişi 2,2 km yürüyüşle, toplantı yapılacak Otel MOA´ya geldik.

Yürüyüş boyunca “…sevgili vatandaşlar, bugün burada yürüyoruz çünkü, Siemens aramızdan 800 arkadaşımızı işten atacak, geleceğimizi tehdit ediyorlar ve bizim sizin desteğinize ihtiyacımız var!”

Çevreden ilgiyle izleyen kimileri alkışlıyor, kimileri yumruklarını kaldırıyor, bir genç kadın ´heey siz harika yapıyorsunuz..!´diye bağırıyor. Başka bir ´göçmen´ arabayla geçerken,´..Hartz 4, Hartz 4!´diye bağırıyor. Bu ilginç bir tepki çünkü Almanya da göçmenlerin çalışmak istemediği ve Hartz 4 (sosyal yardım)´dan geçindikleri önyargısına duyulan bir tepkidir.

Stefan ve bir başka işçi ile yaptığımız sohbetten;
DP: Türkiyedeki Metal işçilerinin grevleri hakkında bir şey duydun mu? Yaklışık olarak bir aydır Metal işçileri, sendikalarını değiştirme isteğiyle grev yapıyor, hatta yeni bir örgütlenme biçimi üzerine tartışıyorlar, işten atılmalara karşı grevler devam ediyor. Burada Charite 19´unda Greve gidiyor.

Stefan: Evet duydum ama tam olarak neler olduğunu bilmiyorum, Erdoğan’ın ülkesinde demokrasi var mı kuşku duyuyorum. Türkiyede sürekli bir şeyler oluyor.

Peki bunu demokrasinin olup olmamasıyla açıklayacak olsak, burası için ne diyeceğiz, geçen yıl Fort’tan, Opel’den topluca işçiler işten atıldı ve şimdi ise sıra sizde ki Siemens’de ve daha önce de arkadaşlarınızı işten attı.

Evet haklısın ama burada biz rahatlıkla caddeye çıkıp tepkimizi gösteriyoruz, politikacılara sesimizi duyuruyoruz. İşten atma hemen olmayacaktır en az iki yıl sürer, biz de bu sürede atılmaları engelleriz.

Gerçekten sadece yürüyüşle işten atılmalara engel olabileceğinize inanıyor musun? Daha ciddiye alınmak için Grev yapmak gerek miyor mu? Bak Charite ve Lokomotiv işçileri, Eğitimciler ve Posta işçileri sizin yaptıklarınızı denedi ama olmadı ve greve gitmek zorunda kaldılar.

Bizimde belki greve gitmemiz gerekebilir ama önce bu yürüyüşlerle topluma sesimizi duyuralım, burda olmayan arkadaşlarımızı ikna edelim. Bu arada sendika ve avukatlar işverenle görüşmeye devam ederler.

Diğer işçi: Almanlar rahat ve sabırlılar, öyle kolay caddeye çıkmazlar.

-Öyle olabilir ama, bir çok yerde rahatsızlıklar var ve grevler planlanıyor. Sence bu sabrın sonunda büyük bir öfkeyle sokağa çıkmazlar mı? ve sizin kültürünüzde de bir işten sonuç almadan ikincisine geçilmiyor. (Burada otobüste bizi dinleyenlerde gülüşmeler oluyor.)
-Evet zaten o nedenle önce yürüyüşler sonra grev yapabiliriz, diğerleri de öyle yaptılar.
-Peki eyleme eski sağlıkçılar da katılmıştı, neden eski, şimdi sağlıkçılar yok mu?
-Eskiden Siemens’in kendi işçileri için evleri vardı, onlar artık yok. O zamanlar işçilerin sağlık kontrolleri ve tedavileri için hizmet veren fabrika bölgesinde poliklinikler vardı. Çünkü işçiler hastaneye gittiklerinde iş kaybı oluyordu, hasta işçiler verimli olmazdı, yerine yenisini alsa onun eğitimi ve yetişmesi zaman alıyordu ve işveren için pahalıydı. Bunların hepsini yavaş yavaş kaldırdılar. Kaliteli elemanları işe almaya başladılar, bir çok bölümde de yeni teknoloji kullanılmaya başlandı.
-Siemens’in 8 milyar euroya Mısıra satılmasına ne diyorsun, sendika bunun işten atılma nedeni olduğunu açıklamadı mı? (Otobüste yakındakiler buna şaşırıyor,´öyle mi´?)
-Bundan haberim yok, gerçekten mi? Bize böyle bir şey söylenmedi. Neden satsınlar ki?
-Başka bir işçi; ben duydum bunu Mısırlılar Amerika ile iş yapmak istemedikleri, bizimle iyi politik ilişkileri olduğu için bizden almışlar.
-Başka biri, bunu söyleyen işçiye bağırarak ´kapa çeneni, biz Siemens için pahalıyız ama genç Mısırlı işçiler daha ucuz, o yüzden bizi işten atacaklar!´

Gülüşmeler eşliğinde ´Ayılar gibi mücadele edeceğiz!´ diyorlar. Hepsinin üzerindeki t-shirtler de bu yazılı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*