Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » SGK verileri: Emek yıkım ve yağmasının boyutları

SGK verileri: Emek yıkım ve yağmasının boyutları

SGK, elindeki veri ve istatikleri özel şirketlere satarken uzun süredir kamuoyuna açıklamaması tepki topluyordu. SGK, artan tepkiler üzerine verileri 5 ay sonra nihayet açıklamak zorunda kaldı. SGK’nın son verileri, tüm rötuşlanmışlığı ve “düzeltilmişliğine” karşın, Türkiye’deki emek yıkım ve yağmasının büyüyen boyutları üzerine bir fikir veriyor.

SGK’nın resmi verilerine göre:

Hiçbir sosyal güvencesi olmayanların sayısı büyük bir hızla artıyor. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’den gelir veya aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş öğrenci olmayan ve GSS kapsamında tescil edilen kişilerin sayısı 2017 yılında 9.8 milyon iken bu sayı 2019 yılı mayısında 11.1 milyona yükseldi.

– Mutlak yoksul sayısı 396 bin kişi arttı. Yani geliri asgari ücretin üçte birinden bile az olduğu için, genel sağlık sigortası (GSS) devlet tarafından ödenen kişi sayısı bu yılın ilk beş ayında yaklaşık 400 bin kişi arttı.

– Yine söz konusu verilere göre, yılın ilk beş ayında 518 bin 554 kişi daha sosyal güvenceden yoksun hale düştü, işini kaybetti.

Verilere göre SGK’nın açıkları da büyüyor. SGK’nın açıkları son 1 yılda 5 milyar lira artarak 20 milyar liraya çıktı. SGK’nın açıkları, SGK fonlarının kapitalist devlet iktidarı tarafından sermayeye çevrilip özel sermaye gruplarına aktarılmasından kaynaklanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*