Anasayfa » GÜNDEM » SES Ankara Şube’den Eylem Çağrısı

SES Ankara Şube’den Eylem Çağrısı

SES Ankara Şube bugün saat 18:00’de Sakarya Caddesi’nde 29 Ekim’de yayınlanan KHK ile bir gecede ihraç edilen kamu emekçilerine ve OHAL’de yaşanan hukuksuzluklara dair bir basın açıklması gerçekleştirdi. İhraç edilen sağlık emekçileri diğer ihraç edilen ve haksızlığa uğrayan kamu emekçileriyle ortak bir mücadele örmek için çağrıda bulundu. Ayrıca emek ve demokrasi güçlerine, bu doğrultuda mücadele yürüten tüm kesimlere destek olmaları ve gelip sözlerini söylemeleri konusunda çağrıda bulunuldu.
Yapılan basın açıklamasının ardından ihraç edilen kamu emekçilerinin söz aldığı açık kürsü ile devam eden eylem sloganlar eşliğinde yarın tekrar buluşmak üzere sonlandırıldı.
Yapılan basın açıklamasının bir kısmı şu şekilde:
“15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamuda yaşanan açığa alma ve ihraçlar 29 Ekim 2016 tarihinde çıkarılan 675 sayılı KHK ile tam bir cadı avına dönüşmüştür.
Darbe ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, neredeyse tüm yaşamlarını emeğin özgürleştiği demokratik bir Türkiye mücadelesine adamış, yaşamı boyunca darbe karşıtı olmuş, eşitlik, adalet, özgürlük, parasız sağlık/ parasız kamu hizmeti diye haykıran yüzlerce SES ve KESK üyesi de ihraç edilmiştir. AKP’nin neoliberal politikalarına karşı sendikal haklarını kullanarak direnen ve bu yüzden AKP tarafından yıllardır defalarca hukuksuz biçimde cezalandırılan aktivist üyelerimiz de bulunmaktadır.
 …
Bugünden itibaren;
  • Pazar günleri hariç hafta içi hergün saat 18.00-19.00 arası Ankara Sakarya Caddesi’ne yaşatılan haksızlıkları,hukuksuzlukları deşifre edeceğiz,
  • Her hafta ihraçların yaşandığı işyerlerinden birinin önünde öğlen saatlerinde kitlesel açıklamalar gerçekleştirmeye, idarecilerin haksızlıklarını teşhir edeceğiz,
  • Sağlık alanında örgütlü emek meslek örgütlerinin ortaklaşa düzenleyeceği sağlık buluşmaları etkinliklerine katılım sağlayacağız,
 
KAMUOYUNA ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ:
Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler, öğrenciler, kadınlar, çevreciler, haktan hukuktan demokrasiden ve özgürlüklerden yana olanlar ve bu sistemin tüm mağdurları her akşam Sakarya Caddesi’nde kuracağımız kürsümüz sözünüzü söylemeniz için sizlere açıktır. Sözünüzü söylemeye ve mücadeleyi ortaklaştırmaya sizleri bekliyoruz.
 
EMEKÇİLERE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ:
Dayanışma emekçilerin inceliğidir diyoruz. bu zulmün karşısında direnişin en güzel yollarından biri de dayanışmadır. Evimizi, aşımızı ve yüreğimizi ihraç edilen açlıkla terbiye edilmeye çalışılan dostlarımıza, arkadaşlarımıza açıyoruz. Eylemlerine güç katıyor, direnişlerine omuz veriyoruz, SUSMUYORUZ,SIRAMIZI BEKLEMİYORUZ!
 
HÜKÜMETE SESLENİYORUZ:
Baskıcı politikalarınızdan vazgeçin. İhraç ettiğiniz, açığa aldığınız arkadaşlarımızı derhal göreve başlatın. İfade ve örgütlenme özgürlüğüne, demokrasi güçlerine, muhaliflere, kadınlara saldırmaktan vazgeçin.
 
Sizin söylediğiniz gibi size sesleniyoruz:
 
“Zulümle abad olunmaz” diyoruz.
“Zulmün karşısında susan dilsiz şeytan olmayacağız” diyoruz.
Sizin zulmünüze direneceğiz ve biz kazanacağız. Çünkü biz haklıyız.”
ses3
ses2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*