Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sermayenin hak gaspına karşılık TOKİ işçilerinin yanındayız

Sermayenin hak gaspına karşılık TOKİ işçilerinin yanındayız

Direnişinin 10. günün de gözaltına alınan ve çadırları dağıtılan TOKİ işçileri için “TOKİ İşçileri İle Dayanışma Komitesi” olarak yapacağımız açıklamaya polis saldırmış dayanışmadan 4, işçi arkadaşlarımızdan 6 kişi gözaltına alınmış, yine dayanışmadan 1 arkadaşımız polisin saldırısında plastik mermi ile parmağından yaralanmış hastanede tedavi edilmektedir. Yaşanan saldırıya ilişkin dayanışmanın açıklamasıdır.

Sermayenin hak gaspına karşılık TOKİ işçilerinin yanındayız.

Ankara Gülveren TOKİ konutlarında çalışan işçiler haklarının gasp edilmesine alın terlerinin çalınmasına karşılık hak verilmez alınır bilinciyle bir direniş başlattılar. Direnişlerinin 10. gününde 7 işçi arkadaşımız gözaltına almış, direniş alanında bulunan çadır, battaniye, sünger, yatak gibi çeşitli ihtiyaç malzemelerini hukuksuzca kaldırtmıştır. Mamak Emniyet Müdürlüğüne zor kullanılarak götürülen işçiler polisin bildik nasihat ve yöntemleriyle direnişi bitirmeleri yönünde uyarılarak işçilerin ifadeleri alındıktan sonra ateş yaktığı, çevreyi rahatsız ettiği gibi gerekçelerle kabahatler kanununa muhalefetten 259 TL para cezası kesilerek serbest bırakılmışlardır.

Arkadaşlarımız direnişe geçtikleri günden bugüne devletin her türlü oyalama, saldırı ve gözaltı uygulamalarına maruz kalmıştır. Ve tüm işçi direnişlerinde olduğu gibi direnişi toplumdan uzak kılmak için arkadaşlarımızı yalnızlaştırmak istemekte devrimci kurumlardan da soyutlamak istemektedir. 

3 Aralık günü, TOKİ Genel Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında sadece işçi arkadaşlarımıza müsaade edeceklerini söyleyerek dayanışmaya gelenleri uzaklaştırması, yine bugün (4 Aralık) Mamak’ta kurulan “TOKİ İşçileri İle Dayanışma Komitesinin” dünkü gözaltlarına karşı koyduğu basın açıklaması ve işçi arkadaşlarımızın tekrar direniş nöbetine geçmesi kararına karşı saldırması direnişin büyümesine, topluma duyurulmasına karşı duyulan korkunun kendisidir.

Bugün ülkede 16 şirkette 800 işçi emekleri temel hakkı olan sendikal mücadeleleri için direnmekte. Yayılan bu direniş birbirinin öğreticisi olmakta, birbirlerinden güç almaktadır. Devletin bugün direnen işçilere saldırmasının tek sebebi de bu gücün kendisidir.

Bugün biz aşağıda imzaları bulunan kurumlar sermayeye karşı sınıf dayanışması gerekliliğiyle onurlu bir direniş ve hak arama mücadelesi başlatan TOKİ işçilerinin bu kavgalarının yanında olduğumuzu tekrarlıyoruz. Tüm baskılara oyalama ve tehditlere rağmen mücadele kararlılığı gösteren TOKİ İşçilerini selamlıyoruz. 

Gözaltında olan işçi arkadaşlarımız ile dayanışma gösteren arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. 

TOKİ işçisi yalnız değildir!

Direnen TOKİ işçisinin yanındayız!

Yaşasın sınıf dayanışması!

Aka-Der Mamak-BDSP- Devrimci Parti Devrimci Proletarya – EMEP Mamak -Halkevleri Mamak-HDK Mamak-HÜSEYİNGAZİ Kültür Derneği – öğrenci Kollektifleri – TiP.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*