Anasayfa » BASINDAN » Sermaye Hükümeti Saldırıyor, Erkekler Katlediyor: 2014’te 294 Kadın Öldürüldü

Sermaye Hükümeti Saldırıyor, Erkekler Katlediyor: 2014’te 294 Kadın Öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre 2014’te 294 kadın, erkek şiddeti sonucu katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2014 yılı kadın cinayetleri ve erkek egemenliği ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporda AKP’nin kadın politikalarının yetersizliğine vurgu yapılırken, “Çocuk yaşta evliliklerin önünün açılmasıyla 14’ünde Kaderlerin öldürüldüğü bir yılı geride bıraktık. AKP tarafından ‘masumane’ bulunan bu evlilikler nedeniyle öldürülen kadınların çok ciddi bir rakamı genç kadınlardan oluşuyor” denildi.

2014 yılında 294 kadının öldürüldüğünü, bu kadınların yüzde 25’inin 25 yaş altındaki genç kadınlar olduğu belirtile raporda, kadınların kendi yaşamlarına dair karar almalarının öldürme sebebine dönüştüğüne dikkat çekildi.

AKP’nin kadınların nerede nasıl hareket edeceğine, ne giyineceğine, nasıl güleceğine, kaç çocuk doğuracağına dair söz söyleyip kadınların yaşam biçimine karıştığı ifade edilirken, platformun takip ettiği 15 davanın 7’sinde katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığı, ancak bu ağır ceza oranının kadın cinayetlerine karşı mücadelenin toplumsallaşmasıyla birlikte artış gösterdiği hatırlatıldı.

2013’te ise 237 kadın, erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirmişti.

 sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*