Anasayfa » GÜNDEM » Serdar uğurlandı

Serdar uğurlandı

10 Ekim Günü Ankara’da yaşanan katliamda yaşamını yitiren TİKB militanı devrimci işçi Serdar Ben İstanbul’da Gazi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Dün akşam saatlerinde Ankara’dan Gazi Mahallesi’ne getirilmişti Serdar’ın cenazesi. Yoldaşları, dostları, sevenleri ve devrimci kurum temsilcileri tarafından karşılanan cenaze gece Gazi Cemevi’nde bekletildi.

Serdar’ı sonsuzluğa uğurlamak için sabah saatlerinden itibaren yoldaşları, dostları, ailesi ve arkadaşlarınndan oluşan binlerce kişi Gazi Mahallesi’ne aktı. Gazi’de Eski Karakol’da toplanan kitle saat 11.00’de Cemevinde bekleyenlerinde gelmesiyle yürüyüşe geçti.

“Serdar Yoldaş ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganları eşliğinde başladı yürüyüş. Kortejin en önünde “Komünist devrimci Serdar Ben ölümsüzdür” yazılı Alınteri imzalı pankart taşınırken Serdar’ın örgütlenme Uzmanı olduğu İnşaat-İş ise “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak” yazılı pankart açarak katıldı anmaya.

HDK, HDP, Halkevleri, ESP, EMEP, Kaldıraç, Devrimci Parti, SYKP, DHF, Gazi esnafı ve halkı imzasının olduğu “Amed, Suruç Ankara katillerini tanıyoruz. İnadına barış” ortak pankart arkasında kortejler oluşturdu.  Anmada Serdar’ın oturduğu Karayolları Mahallesi Sakinleri’de “Yastayız İsyandayız İnadına Barış” pankartı ile katıldı.

Cemevi önünde Serdar’ın naaşı yoldaşlarının omuzlarında korteje katıldı. Yürüyüşte “Serdar Ben yoldaşımızı kavgamızda yaşatacağız! TİKB” imzalı pankartta açıldı.

Yürüyüş boyunca katliamı lanetleyen sloganlar ve “Serdar Ben ölümsüzdür” yazılı ve Serdar’ın resimlerinin olduğu dövizler taşıyan kitle, “Anaların öfkesi katlileri boğacak”, “Serdar yoldaş ölümsüzdür”, “Yaşasın devrim ve Sosyalizm” sloganları ile yürüdü.

Gazi Mezarlığı’nın önünde bir anma programı gerçekleştirildi ve burada konuşmalar yapıldı. Serdar’ın yoldaşı konuşmasında  Maviş’in 2000li yılların başında zor zamanlarda profesyonel devrimciliği seçtiğini bundan sonrada hep zor zamanlarda mücadele ettiğini belirtti ve “Biz ona Serdar değil Maviş derdik biz Serdarı değil MAvişi yitirdik. Mavişi kaybetmedik, biz yarımızı kaybettik” dedi.

Serdar’ın abisi Ali Haydar Ben’de konuşmasında Serdar’ı günlerce aradıklarını belirterek, ölüm bilgisini dahi savcılıktan zorlukla öğrendiklerini, polisin baskılarınından bahsetti ve  bu katliamcı devletten hesabın sorulacağını sözlerine ekledi.

HDP İstanbul Milletvekili Kemal Ataş’ta söz aldı ve “Geçmişte güçlenmememiz için yapılan saldırılar şimdi zayıfladıkları için yapılıyor” dedi.

İnşaat-İş Temsilcisi Barış Aydın ise, 6 arkadaşlarını Ankara’daki katliamda yitirdiklerini söyledi, mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı. Aydın, “Katillerden hesabı emekçiler soracak” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından sloganlar eşliğinde mezarbaşına yüründü ve burada yapılan tören ile Serdar toprağa verildi. Serdar’ın tabutu TİKB bayrağına sarılırken mezarbaşında “Serdar Ben yoldaşı kavgamızda yaşatacağız” TİKB imzalı pankart açıldı.

Anmaya Gezi’de ölümsüleşen Ethem Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük, annesi Sayfi Sarısülük, Gezi direnişi sırasında polis tarafından öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ile babası Sami Elvan ve gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın aileside katıldı.

Aralarında Devrimci Proletarya’nın da olduğu bir çok devrimci kurumda anmaya katılarak Serdar’ı sonsuzluğa hep birlikte uğurladılar.

serdarr

serdar

 

srdarmzr

srdriş

HDK

srdrrr

 

 

Bir yorum

  1. Güzel direnişci dostlara selam

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*