Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Sendikaya Üye Olan Koluman İşçileri İşten Çıkarıldı

Sendikaya Üye Olan Koluman İşçileri İşten Çıkarıldı

Adana Karayolu üzerinde kurulu bulunan KOLUMAN Otomotiv Endüstri A.Ş. işletmesinde uzun yıllardan bu yana çalışan 13 işçi, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldılar. Sabah saatlerinde işe giden işçilere, işletme yönetimi tarafından ‘işten çıkarıldıkları’ tebliğ edildi.

Yaklaşık 300 kişinin çalıştığı ve tır’lara (çekicilere) farklı dorseler üretebilen işletmede çalışan işçiler, haklarını alabilmek ve güvence altına girmek için bir süre önce DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olmak için başvuruda bulundular.

İşçilerin sendikaya üye olmalarından rahatsızlık duyan işletme yönetimi ise, iddiaya göre “diğer işçilere gözdağı vermek” amacıyla 13 işçinin işine nedensiz olarak son verdi.İşletme sınırı içerisinde bulunan ana giriş kapısı önünde toplanan ve haklarını arayan 13 işçi Jandarma ve işletme özel güvenlik ekipleri tarafından dışarı çıkarıldılar.

İşletme dışında basın mensuplarına açıklamada bulunan işçi temsilcisi Menderes Doğan, “İşveren vekilimiz, benim de aralarında olduğum 13 kişiyi fabrikaya çağırıp, iş aktimizin fesih olduğunu söyledi. Fabrikada bulunan yaklaşık 90 arkadaşımız bugün itibariyle Birleşik Metal-İş’e üye oldular. Bizler, diğer arkadaşlarımıza gözdağı verilmek için işten çıkarıldık. Bizler işten çıkarıldık ama, hala çalışmakta olan arkadaşlarımızın bizlere destek olacaklarını biliyoruz.Hem bizler, hem de hala fabrikada çalışan tüm arkadaşlarımız tek yumruğuz. Mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Eyleme destek vermek amacıyla Birleşik Metal-İş Sendikası Anadolu Şubesi Başkanı Rasim Gündal da katıldı. Durumla ilgili değerlendirmede bulunan Gündal “Yaşanan sürecin Türkiye’de maalesef ‘olağan’ hale geldiğini düşünüyorum” dedi. Gündal, “Sermaye hiçbir zaman işçilerin örgütlenmesini kabul etmiyor ama biz sendika olarak işçilerin yanındayız, hak arama mücadelelerine sahip çıkacağız” dedi.

(Haber : Burak Şefkat/Tarsusun Sesi)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*