Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sendikalar ve Odalar 1 Mayıs Şehitlerini Andı

Sendikalar ve Odalar 1 Mayıs Şehitlerini Andı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 1977 ve 1989 1 Mayıs’ında hayatını kaybedenler için Taksim Kazancı Yokuşu’nda ve Şişhane’de anma yaptı

kazanci_anma_manset

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 1977 ve 1989 1 Mayıs’ında hayatını kaybedenler için Taksim Kazancı Yokuşu’nda ve Şişhane’de anma yaptı. The Marmara Oteli önünde bir araya gelen emek ve meslek örgütleri Kazancı Yokuşu’na yürüdü.

Hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından ilk olarak DİSK Genel Başkanı Kani Beko konuştu. Beko, ateş eden faşist katillerin 37 kişiyi katlettiğini belirtti. Beko, “Biz hiçbir zaman Taksim’de katledilen arkadaşlarımızı unutmadık unutturmayacağız. 9 aydan bu yana Ankara’da 10 Ekim’de yapılan mitingde barış güvercinlerimizin nasıl katledildiğine tanık olduk. Birçok ilde arkadaşlarımız katledildi ve bunları görmezlikten gelemezdik. Türkiye’de hakim olan bir korku duvarı var. Bu korku duvarını sizlerle birlikte yıkabilmek için kitlesel bir miting için DİSK, KESK, TTB ve TMMOB olarak almış olduğumuz karar çerçevesinde bu yıla mahsus olmak üzere 1 Mayıs’ı Bakırköy’de kutlayacağız” dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik açıklamalarını DİSK adına kınadıklarını vurgulayan Beko, DİSK olarak bu ülkenin bağımsız, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olmasını istediklerini söyledi.

Bekon’nun ardından ise KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, “Kimse işçi hareketinin toplumsal ve sınıfsal hafızasını yok edemeyecektir. Alan yasaklamanın amacı da işçi sınıfının sınıfsal hafızasından korkudandır. Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gûlan” ifadelerini kullandı.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı da “AKP karanlığı 14 yılda ülkeyi ne hale getirdi. Ya bir yol bulacağız ya da yok olacağız. Direnenlerin sesini büyüterek Yaşasın 1 Mayıs diyeceğiz” dedi.

Son olarak konuşan TTB İkinci Başkanı Raşit Tükel ise, mücadeleyi büyüteceklerini belirterek 1 Mayıs’a çağrı yaptı.

Konuşmaların ardından Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakıldı.

1-mayis-anma-kazanci-yokusu (1)

‘Her türlü baskıya rağmen 1 Mayıs’lar hep anlamına uygun kutlanmaya çalışıldı’

Emek ve meslek örgütleri Kazancı Yokuşu’ndaki anmanın ardından 1 Mayıs 1989’da hayatını kaybeden Mehmet Akif fDalcı için Şişhane’ye yürüdü. Yürüyüş boyunca İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtıldı. Kazancı’dan Şişhane’deki anmaya geçerken İstiklal’deki saldırıda hayatnı kaybedenler için karanfil bırakıldı.

1-mayis-anma-kazanci-yokusu (8)

Şişhane’deki anmada konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “1 Mayıs’ın tarihi, 1 Mayıs’ı ve Taksim’i özgürleştirmenin mücadelesi, Türkiye’nin özgürleştirilmesi mücadelesinin tarihidir. 12 Eylül’ün yasaklı günlerinde askeri faşist cuntasının, Türkiye’nin üzerini örttüğü o karanlık günlerde ülkenin gerçek sahipleri emekçiler, devrimciler, sosyalistler, demokratlar hiçbir zaman 1 Mayıs ve Taksim’i savunmaktan geri durmadı. En yasakçı ve karanlık günlerde dahi her türlü baskıya rağmen 1 Mayıs’lar hep anlamına uygun kutlanmaya çalışıldı. 1 Mayıs 1989’un Taksim’in özgürleştirilmesi mücadelesinde çok önemli bir köşe taşı olduğunu biliyoruz. 1989 1 Mayıs’ı 90’larda 2000’lerde bizi Taksim’e çıkaran en önemli iradenin en önemli adımıydı” dedi.

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından Dalcı’nın katledildiği yere karanfiller bırakıldı.

1-mayis-anma-kazanci-yokusu (7)

1-mayis-anma-kazanci-yokusu (6)

1-mayis-anma-kazanci-yokusu (2)Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*