Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sendikal örgütlenmeden sonra neler değişti?

Sendikal örgütlenmeden sonra neler değişti?

Sendikal örgütlenme deneyimi yaşamış ve işyerine sendikanın girmesinde emek sarfetmiş bir metal işçisi ile yaptığımız kısa söyleşiyi paylaşıyoruz.

Bize kendinizden bahseder misiniz

1962 doğumluyum. Çalışmaya 1976 başladım. 2007 yılına kadar inşaatlarda çalıştım. İnşaatta sabah 7 akşam 8 çalışıyorduk. 2007’de inşaat işinden ayrıldıktan sonra buraya başladım.

Sendikal örgütlenmeden sonra neler değişti?
Örgütlenmeden önce sabah 8 akşam 5.30 çalışıyorduk. Cumartesi günleri ise 15.00’e kadar çalışıyor, hiç bir sosyal hayatımız olmuyordu. Sendikal örgütlenmeden sonra azda olsa sosyal hayatımız oldu. Artık cumartesi günleri çalışmıyoruz. Cumartesi tatili, bayram ikramiyeleri, doğum, ölüm izni, izin parası, mesai paraları gibi haklarımız genişledi. Kısacası daha huzurlu bir çalışma ortamına kavuştuk.

Örgütlenmeden önceki süreçte ve sonrasında işçilerin birbiri ile özellikle eski çalışanların gençlerle olan bağında bir değişme oldu mu?
Tabi ki örgütlendikten sonra daha iyi olduk. Önceden hepimiz bir birimizden kopuktuk. Özellikle gençlerle çok fazla bir şeyler paylaşmazdık. Böyle olunca genç arkadaşlarda özgüven kazandı.
Patron hakkında, fabrika yönetimi hakkında ya da genel olarak sistemin yapısı hakkında neler düşünüyorsunuz?
Patronun da, onun yönetim kadrosunun da tutumu bizi baskılamak… Kameralar takıldı, yüz okutma sistemi geldi, aşçı arkadaşımızı sıkıştırıyorlar ama tabi artık bize eskisi gibi yaptırım uygulayamıyorlar… Şunu anladım ki bütün patronlar aynı ve hepsi işçileri sömürür.

Beyaz yakalıları sendikal mücadeleye dâhil edememiştiniz. Onlar için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Onlarda bizim gibi işçi. Onlarında sendikalı olmasını isterdim, keşke bizi yalnız bırakmasalardı.

Sendika yönetimi ya da sendika, beklentilerinizi karşılıyor mu?
Hayır karşılamıyor.

Neler yapmalarını isterdiniz?

Sık sık gelsinler, sendika gelişen olaylardan bizi haberdar etsin, bilgilendirsin. Ostim’de çalışma yapsınlar. Başka iş yerlerinde de örgütlensinler. Ostim’de çay ocağı, kafe vb. yerler açıp başka işçileri de bilgilendirilebileceği, onlarla iletişim sağlayabileceği bir yer açsınlar.

Genç işçilerden bir beklentiniz var mı?
Başka işyerleriyle irtibat kursunlar. Bizim vermiş olduğumuz mücadeleyi anlatsınlar ki bir şeylerin azda olsa değişebileceğinin farkında olsunlar.

Sendikal mücadeleden sonra Kürt sorununa bakış açınız değişti mi?
Bu konu hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum.

Buradaki deneyimiz üzerinden yola çıkacak olursak işçiler sizce ülkeyi yönetebilir mi?
Şu durumda yönetemez. Başka iş yerlerinde örgütlenirse çoğalırsak o zaman belki bir şeyler yapabiliriz. Bunun için daha örgütlü olmamız lazım.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*